Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaz Aylarında Göz Alerjileri

Dışarı ile bir temas kurmak olayları en yakın detayları ile inceleyip çevreye bakmak en büyük ayrıcalıklardan biridir. Gözlerimiz hayatımızda sahip olduğumuz en büyük miraslardan biridir. Doğuştan sağlıklı gözlere sahip olmak gerçek anlamda büyük bir ayrıcalıktır. Kişilerin sağlıklı gözleri onların hayatlarında aslında ne kadar şanslı olduklarının bir göstergesidir. Ancak çoğu zaman gözlerimiz zarar görmeden bizler onların ne kadar kıymetli olduğunu fark edemeyebiliyoruz. Bu noktada bizler gözlerimize elbette fazlasıyla özen göstermemiz gerekmektedir.

Gözümüzde meydana gelen en ufak bir sorunla bile karşılaştığımız zamanlarda bizler büyük acı çekeriz. Dış dünya ile bağlantımızı sağlayan gözlerimiz en ufak hasarda bizleri sarsabilir. Göz ile bağlantılı olarak çalışan diğer organlarımız da aslında bu nedenle oldukça önemlidir. Bazen bizlerin önemsemediği göz alerjileri bile aslında birkaç yapılan tedavi yöntemleri sonucunda geçirilebilir. Fakat çoğumuz bununla ilgili olarak çok fazla araştırma yapmadan dönemin gelip geçmesini beklemekteyiz. Halbuki bu büyük bir yanlıştır. Özellikle başlayan yaz aylarında göz alerjilerine dikkat edilmelidir. İhmal sonucunda sonrasında meydana gelen durumlarda bizler pişman olmamak için alerji deyip geçmeden bu konuya yeteri hassasiyeti göstermemiz gerekir.

Göz sağlığını korumak ve de gözlerimize iyi bakmak zorundayız. Bir gözümüz diğerinin yerini tutmamaktadır. Dolayısıyla alerjik gibi durumlarda sorunun nedenini araştırmalı, duyulan büyük rahatsızlıklarda doktorlara başvurulmalıdır. Göz sağlığını bu şekilde en iyi yollarla korumalı ve de gözümüze iyi bakmamız gerekir. Yaz aylarında görülen alerjik rahatsızlık; yaş, boy, kilo, cinsiyet gibi etmenler fark etmeksizin herkes tarafından görülebilir. Göz alerjilerinden sakınılmak için uygulanan bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları evlerde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yaz Aylarında Görülen Göz Alerjisinin Nedenleri

yaz aylarında görülen göz alerjileri

Bahar dönemlerinde sıklıkla kişilerin gözlerinde alerjiler oluşur. Gözde meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, şişme ve benzeri belirtiler yaz aylarında meydana gelen göz alerjilerinin ana sebepleridir. Yaza geçiş döneminde bahar döneminde görülen pek çok rahatsızlıklar vardır. Hele ki sizler eğer hassas gözlere sahipseniz bu alerjiden kurtulmanız bir hayli zor duruma dönebilir. Kişisel olarak yapılacak bazı işlemler sonucunda bu göz alerjilerinden de korunabilirsiniz. Ancak göz alerjilerinin meydana geliş yöntemlerinin ilk nedeni yazın bitkiler tarafından üretilen polenlerdir. Polenler çiçeklerin içerisinde bulunan minik mikroskobik canlılardır. Bu polenlerin hafifliği o kadar azdır ki hafif bir rüzgar esintisinde oradan oraya taşınabilirler. Taşınabilen bu polenler dolayısıyla havada uçuşmaktadır. Gözlerimiz de çok hassas olduğu için bu polenlerin havada uçuşmasından rahatsızlık duyup yaşlanabilir. Göz akıntısı bu şekilde başlayabilir.

Diğer yandan hayvan tüylerinin bahar dönemlerde yenilenmesi de gözde alerji oluşumunun temel nedenlerindendir. Hayvanlar genel olarak bahar dönemlerinde tüylerini yeniler. Bu yenileme işlemi sırasında havada gözle görülmeyen küçük tüycükler olabilir. Dolayısıyla da bu havada dolaşan tüyler aynı zamanda insan gözlerine zarar verir. Bahar döneminde başlayan bu alerji yaz aylarında da devamını getirir. Havada rüzgar yoluyla bizlerin fakına varmadan gözlerine gelen bu mikroskobik canlılar ne yazık ki göz alerjisine sebep olur. Bu göz alerjisinin sonucunda da ne yazık ki bizler olumsuz yönde etkileniriz. Gözümüze gelen bu tür toz ve benzeri canlıları kaşıyarak gözlerimizin kızarıklığına ve de göz sulanmasına sebebiyet verebiliriz. Bu nedenle bu durumdan sakınmalıyız.

Yaz Aylarında Göz Alerjisinden Korunma Yöntemleri ve Tedavileri

göz alerjileri

Dönemsel olarak görülen göz alerjilerinden korunmanın farklı yolları vardır. Yaz aylarında göz alerjilerinden çok fazla yakınıyorsak ilk olarak elbette bizlerin bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Doktor kontrolü dışında yapılacak olan evde tedaviler kesinlikle olumlu sonuç getirmez. Dolayısıyla da bu aşamada bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Yapılan pek çok işlem sonucunda kısa bir sürede doğal göz alerjilerinden korunma yollarını bulabiliriz. Fakat bunun yanında yine de doktor kontrolünde olmamız gerekir. Yapılan evdeki tedavileri kullanmadan önce yine bir doktora başvurmakta büyük fayda vardır. Doktorlara başvurarak doğal tedavi yöntemlerini kullanabiliriz.

1-) Örneğin yaz aylarında ilk olarak havalandırma bulunan ortamlara oldukça dikkat etmemiz gereklidir. Havalandırmanın çok iyi olmadığı alanlardan mümkün olduğu kadar uzak durmamız gerekir. Aksi halde gözlerimiz bu noktada daha büyük bir hasara uğrayabilir. Yaz aylarında görülen bu havalandırma yetersizliği sonucunda göz alerjileri başlar. Aynı zamanda sadece havalandırma da çok önem teşkil  etmez. Kullandığımız klimaların da havayı temizleyici özelliğine dikkat etmeliyiz. Klima havanın içerisinde bulunan tüm mikroskobik canlıları öldürerek dışarıya temiz hava verir. Böylece yaz aylarında göz alerjisi oluşumunu önler. Havada bulunan tozu temizleyerek gözlerimize zarar veren tüm canlılardan kurtulmamızı sağlar. Bu nedenle yazın klima kullanımı oldukça önemlidir.

2-) Diğer yandan toz böceklerinden uzak durmak yazın oldukça önemlidir. Yaz aylarında daha da çok her yerde dolaşan bu toz böcekleri gözle görülmese de pek çok alanda mutlaka vardır. Adında da anlaşılacağı üzere tozun olduğu her ortamda bu tür böceklerin bulunması oldukça normaldir. Toz böceklerinin beslendikleri ortamlar genel olarak yataklardır. Havalandırmak için yazın açılan kapı pencerelerden içeriye giren bu toz böcekleri yatakların üzerinde kalıcı olarak kalmaya başlar. Özellikle yastıklarımıza yattığımız zamanlarda bu toz böceklerinden kurtulamayız. Fakat bunlardan uzak durabilmek için yapmamız gereken işlem ise mutlaka sıklıkla yatak örtülerimizi ve de özellikle yastık örtümüzü değiştirmektir. Dolayısıyla yaz aylarında görülen bu göz alerjilerinden korunmak için bu işlemi yapmamız gerekir.

3-) Yaz aylarında göz alerjilerinden korunmanın tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise dışarıya çıkarken mutlaka gözlük kullanmaktır. Gözlük kullanarak dışarıda meydana gelen olumsuz etkilerden kurtulabiliriz. Gözlük kullanımı sadece güneşin zararlı ışınlarından korunmamızı değil aynı zamanda bizlerin de göz alerjilerinden korunmasını sağlar. Göz alerjilerinden korunmak için bu yöntem de oldukça önemlidir. Bizler gözlerimizi havada uçuşan maddelerden sakındığımız zaman kısa sürede bu alerjiden korunabiliriz.

4-) Bir sonraki tedavi ise gül suyu korumasıdır. Günlük olarak eve geldiğimiz zamanlarda göz kapaklarımızı bir pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanında gözlerinize tuzlu suyu kaynatıp da aynı şekilde temizleme işlemini kullanarak gözlerinizde bulunan şişliği ve de kızarıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Bu iki yöntem ile göz kapaklarınızı temizleyerek kısa bir sürede bu göz alerjinizden kurtulabilirsiniz.

5-) Bir sonraki göz alerjilerinden korunma yöntemi ise göz damlalarıdır. Çeşitli göz damlaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Doktorlar tarafından verilen bu göz damlalarını kullanarak sizler de yaz aylarında göz alerjilerinden kurtulabilirsiniz. Göz alerjilerinden korunma yollarından bazıları olan bu tür çalışmalardan yararlanmak için de mutlaka göz kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Göz damlalarını günlük olarak belirtilen miktarda gözünüze damlatarak alerjiden kurtulabilirsiniz.

Göz sağlığını korumak için bu tür tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Göz alerjilerinden sakınma yolları bu noktada oldukça önemlidir. Sizler de bahar aylarında bu gibi sakınılması gereken noktalara dikkat ederek sağlıklı bir göz muayenesinin ardından bu yöntemleri dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Yaz aylarında göz alerjilerinden işte bu şekilde korunabilirsiniz. Dönemsel alerjik belirtiler olan göz kaşıntısı, göz bulanıklığı, göz sulanması gibi sorunlarla karşılaştığınız zamanlarda hemen hızlı bir şekilde bu gibi sakınılması gereken durumlardan uzak durabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.