Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaz Aylarında Sürekli Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısı genelde kış aylarında görülen bir durum olduğu düşünülse de yaz aylarında da bu durum çok sık görülür. Genelde bu durumu tedavi etmek kış aylarındaki burun akıntısını tedavi etmekten daha zordur. Yaz aylarında sizlerin de sürekli olarak burun akıntınız oluyor ve anlam veremiyorsanız bir de nasıl tedavi edileceğini bilmiyorsanız yazımızın devamının sizlere yararı olacağını düşünüyoruz.

Yaz Aylarında Sürekli Burun Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Yaz aylarında enfeksiyona ve virüse bağlı olarak hastalık çok sık rastlanmadığı için burun akıntıları pek alışılmadık bir durum olarak görülür. Yaz aylarında görülen sürekli burun akıntısının pek çok farklı sebebi olabilir. Öncelikle bunun bir rahatsızlık değil bir hastalık belirtisi olduğunu söyleyelim. Bu yüzden sadece burun akıntısına odaklı bir tedavi şekli tedavinizi yanıt vermeyecek ve sizlerin de beklentisini artırdığı için hayal kırıklığına uğramanıza neden olacak. Bu yüzden nedenlerini öğrenip köklü bir tedavi yöntemi seçmelisiniz.

  • Eğer yaz aylarında bu durumu yaşıyorsanız alerjik reaksiyonlardan olabilir. Bununla beraber öksürük burun tıkanıklığı gibi semptomlarda görülür. Daha çok çocuklarda ve bebeklerde bu durumla karşılaşılır.
  • Yaz aylarında oluşan sürekli burun akıntısının bir diğer nedeni rinittir. Alerjinin değil de rinitin neden olduğu burun içi iltihaplanmalar sürekli olarak akıntı durumunu yaşamamıza neden olur. Burunda oluşan bu iltihabı savunma mekanizmamız dışarı atmak için sürekli olarak mukus salgısı salgılar. Bu da bir miktar akıntıya neden olabilir. Daha çok bakterilerin ve mantarların oluşturduğu bu rinitler aynı zamanda duman, baharat kokusu, parfüm gibi nedenlerden de oluşabilir.
  • Bu durum bazı ilaçların yan etkisi olarak da bilinir.
  • Kronik sinüzite bağlı olarak gelişen sürekli burun akıntısı özellikle sinüslerin genleşmesiyle birlikte kişide daha çok akıntının neden olmasını sağlar. Sıcaklığında etkisiyle sinüslerde oluşan iltihaplanmalar daha çok sıvılaşır ve bu iltihapla beraber mukus salgısı da artar.
  • Kimi zaman da belli gıdaların ardından bu durum uzun süre yaşanabilir. Sürekli yemediğiniz gıdaların dışında böyle bir durumla karşılaşırsanız bu gıdaya karşı vücudunuz bir savunma üretiyor demektir. Bunu da burun akıntı olarak gösterebilir. Özellikle baharatlı gıdalar buna örnektir.
  • Yaz aylarında deniz ve havuzların içerisinde bulunan bakteriler burunda iltihaplanmalara neden olabilir. Bu durum genelde burun akıntısıyla birlikte kendini gösterir. Kişi bunun nedenini fark etmeyip hala aynı denize ya da havuza giriyorsa akıntı sürekli olarak görülür.

Yaz Aylarında Sürekli Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun akıntısı aynı zamanda burunda bir tıkanıklığa da neden olur. Dolayısıyla kişi nefes almakta ve vermekte zorlanabilir. Daha çok nedenlerine yönelik uygulanan tedavilerde ekstradan burun açmaya yönelik bir tedavi de uygulanır. Eğer alerjik reaksiyonların neden olduğu bir tıkanıklığa ve akıntıya maruz kalmışsanız burun spreylerinin verdiği etki eminiz ki hoşunuza gidecek. Hem alerjik reaksiyonunuz dinecek hem de burun akıntınız önceleri daha çok sonraları da yavaş yavaş az akmaya başlayacak. Bu şekilde sürekli olarak salgılanan mukusun miktarını azaltabilirsiniz.

Bir diğer burun spreyi de iltihaplı buruna uygulanan ve sürekli akan burunlar içindir. Bunlar kortikosteroid burun spreyleri olmakla beraber iltihapları kurutmaya yöneliktir. Eğer bu durum ilerlemiş ve burun içi dokular bu iltihaplanmalar ve enfeksiyonlardan hasar görmüşse tıbbi müdahaleleri de gerektirebilir. Sinüzitlerin genleşmesiyle birlikte ortaya çıkan sürekli burun akıntıları da genelde sinüzit tedavisiyle geçmekte. Antibiyotik tedavisiyle birlikte sürekli olan burun akıntısını önleyebilir ve bu şekilde belirtileri en aza indirebilirsiniz.

Eğer bir gıda sonrasında bu durumu yaşıyorsanız en yakın sağlık kurumuna gidip bir alerji testi uygulattırın. Test sonuçlarınıza göre beslenme düzeniniz ve yaşam tarzınızı şekillendirerek sürekli olan yaz ayı burun akıntısından kurtulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bulunan meyveler daha aromatik ve tropikaldir. Bu sebepten dolayı da alerjik etkiler bu meyvelerde daha sık rastlanılır. Kişinin bunu göz önünde bulundurması ve doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.