Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaz Döneminde Tüketmemiz Gereken 10 Besin

Yaz aylarında tükettiğiniz gıdalar hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak hem de ideal kilonuzu korumak için oldukça önemli. Diğer taraftan yaz mevsiminde yediğimiz kimi meyve ve sebzeler kanser, kalp, sindirim sistemi gibi konularda rahatsızlık yaşama ihtimalinizi de düşürüyor ve kabızlığı engellemeye yardımcı oluyor.

Yaz aylarında sağlığımızı korumak için aşırı yağlı ürünleri, kızartmaları ve sakatatları tercih etmemekte fayda var. Bunların yerine buğulama, ızgara, haşlama yoluyla hazırlanan yemekleri ve yağdan arındırılmış et ürünlerini tercih etmek sizin için daha faydalı olur. Ayrıca hem bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan hem de bedendeki zararlı maddeleri vücuttan atma sürecini hızlandıran omega 3 açısından oldukça zengin olan balığı haftada iki kere tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaz aylarında kış mevsimine nazaran daha küçük porsiyonlar halinde yemekler hazırlamalısınız. Kan şekerini ani bir şekilde yükselten ve düşüren şekerli ve yağlı ağır tatlıları tercih etmeyin, bunların yerine sütlü tatlılara ağırlık verin. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmayı da deneyebilirsiniz. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise serinlemek için kafein içeren, gazlı, şekerli, asitli içecekler yerine bol miktarda su, taze sıkılmış meyve suları ve maden suyu içmek gerekiyor.

Uzmanlar yaz sezonunda görülen meyve ve sebze çeşidindeki artıştan faydalanmanız gerektiğini ve günde 6-7 öğün içerisinde ufak porsiyonlar halinde bunları tüketmenizin sağlıklı olacağını söylüyor. Şimdi yaz aylarında tüketmeniz gereken yiyecekleri inceleyelim.

1. Üzüm

Yaz sezonunun en gözde meyvelerinden olan üzüm bedenimizi zararlı maddelerin etkilerine karşı korur. Kalp hastalıkları ve kanser gibi ağır sonuçlar doğurabilecek ciddi rahatsızlıkları önlemek, bu hastalıklarla karşılaşma ihtimalini azaltmak için de üzümü tercih etmek akıllıca bir seçim olacaktır.

Hazımsızlığı gideren ve hazımsızlığa sebep olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olan üzümün migrene ve alzheimer hastalığına da iyi geldiği belirtiliyor. Göz sağlığınızı destekleyen üzüm görme yeteneklerinizi koruyor ve görme bozukluğu ihtimaline karşın yanınızda yer alıyor.

2. Karpuz

Yaz aylarında sulu ve buz gibi ferahlatıcı yapısıyla dikkatleri üzerine çeken ve hem geleneksel hem de modern sofraların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkan karpuz, içeriğinde yer alan laykopen maddesi sayesinde kansere karşı koruyucu etki yapar. A ve E vitaminleri açısından zengin olduğu belirtilen karpuz kemik sağlığını korur ve kan basıncını düzenler. Kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızı da karşılayan karpuz sayesinde iskelet yapınız güçlenir, bedendeki yağ oranı azaltılmış olur. Sulu yapısı sayesinde böbrek sağlığına olumlu katkı veren karpuz bağışıklık sistemini de güçlendirir, aynı zamanda kan basıncını düzenler ve astım ile mücadelede önemli rol oynar.

3. Kayısı

Besleyici ve iştah açıcı özelliği olan kayısı demir açısından oldukça zengin bir meyve olup kansızlığa karşı mücadelede etkin bir silah olarak kullanılıyor. Bedende ve kanda yer alan toksinlerin atılmasını destekleyen ve cilt kanseri, akciğer kanseri gibi ağır kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olan kayısının bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermekle beraber bedene enerji verdiği söyleniyor. Kalp sağlığını koruyan, kabızlığa iyi gelen kayısı anemi tedavisinde de kullanılıyor. Kayısı tüketerek kilo verme hızınızı artırabilirsiniz.

4. Domates

Laykopen açısından zengin olan domates, bu maddenin sağladığı antioksidan etkisi sayesinde deri, mesane, sindirim sistemi, göğüs kanseri gibi kanser türleri ile karşılaşma riskini azaltır.

Domates tüketimi ne kadar artarsa kalp rahatsızlığı, diyabet ve kanser ile karşılaşma riski o kadar azalmış olur. Düzenli olarak domates yiyen kişilerin cilt ve saç sağlığı konusunda daha avantajlı oldukları gözlemlendi. Obezite sorununa da çare olan domates; öğrenme, kas hareketleri, uyku gibi konularda karşımıza çıkan sorunların çözülmesine yardımcı olur. Domatesin diğer faydaları arasında; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, depresyonla mücadelede etkili olması, kabızlığı ortadan kaldırması, deri için yararlı olması, kalp sağlığını koruması, kan basıncını düzenlemesi gibi faktörler yer alıyor.

5. Biber

A ve C vitamini açısından zengin olan biber içeriğinde sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum gibi birçok minerale de yer verir. Ağrıları gidermeye yardımcı olan ve hafıza ile alakalı sorunları içeriğindeki karnosik asit sayesinde çözmeyi destekleyen biber; kanser tedavisinde de kullanılıyor. Biberin migrene faydalı olduğu, öksürük tedavisinde kullanıldığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor.

6. Çilek

Sulu ve tatlı yapısıyla yaz aylarında hem su hem şeker ihtiyacımızı doğal yollarla karşılamamızı sağlayan çilekte bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitaminleri ile birlikte potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum gibi mineraller ve şeker, meyve asidi, protein gibi maddeler bulunuyor. Cilt sağlığına harika katkısı olan çilek, içeriğinde bulundurduğu C vitamini, eksfoliantlar, salisilik asit ve antioksidanlar sayesinde cildinizde ortaya çıkan kabarcıkların ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlar. Cildi ölü hücre ve yağlardan temizlemede kullanılan çileğin zaman zaman yüz yıkama işlemi için bile kullanıldığı görülüyor. Akne tedavisine yardımcı olan çilek aynı zamanda göz altı şişliklerini ortadan kaldırır ve saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Çilek kolesterole, kalp ve kemik sağlığına iyi gelmekle beraber kanserle karşılaşma ihtimalini azaltır.

7. Şeftali

A ve C vitaminleri açısından zengin olan şeftali bileşenleri sayesinde bağırsakların fonksiyonlarını düzenler, böbreklerin düzgün çalışmasını destekler ve hazmın kolaylaşmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatıp kabızlık problemini gidermeye yardımcı olan şeftali böbreklerdeki taş ve kum oluşumlarının da kolay atılmasını sağlar. İyi bir antioksidan olan şeftali kanserle karşılaşma riskini düşürür, kalp sağlığınızı destekler, dokuların korunmasına yardımcı olur, kolay kilo vermeyi sağlar ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekler.

8. Erik

Detoks yapıcı gücü ve yüksek antioksidan kapasitesiyle sağlık için oldukça yararlı olan erik yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahip. Eriğin içeriğindeki lifler sayesinde bağırsaklar daha düzgün çalışır ve bağırsak kurtlarının ortadan kaldırılması kolaylaşır. Hastalıkların birçoğuna sebebiyet veren serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan erik; inme, kalp krizi, bronşit, astım gibi sorunlarla karşılaşma riskini azaltır ve bunların tedavisinde hastanın yanında olur. Kalp dostu olan erik safra ve karaciğer sağlığının da korunmasına destek olur.

9. Limon

C vitamini açısından zengin olan limon, günde bir tane tüketilmesi durumunda bedenin ihtiyacı olan C vitaminin yüzde ellisi alınmış olur. A vitamini açısından da zengin olan limon; potasyum, bakır ve kalsiyum gibi mineralleri de bolca barındırır. Yaz aylarında doğal limonatalar içerek ya da yemeklere sıkarak tüketebileceğiniz limon hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlere karşı oldukça etkili. Diş sağlığınızın korunmasını da destekleyen limon birçok cilt rahatsızlığına da iyi geliyor. Kilo verip yazı formda geçirmek isteyenler de limon tüketmeyi ihmal etmemeli.

10. Soğan

B ve C vitaminini bolca barındıran soğan, lif ve kükürt açısından da zengin bir besin kaynağı. Kalp sağlığına iyi gelen soğan burun kanamalarını durdurur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle karşılaşma ihtimalini azaltır, damar sertliği probleminin çözülmesine yardımcı olur, kemik sağlığına yarar sağlar, şeker seviyesinin dengede kalmasını destekler, cilt ve saç sağlığına olumlu katkı yapar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.