Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yazın Sürekli Burun Akıntısı Neden Olur?

Yaz mevsiminde hasta olmak diğer mevsimlere göre daha zor olsa da aslında yaz aylarında da spesifik rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıkların pek çok sebebi vardır. Ancak genel ortak belirti olarak sürekli burun akıntısı söz konusudur. Yazın sürekli burun akıntısı güneşli günlerde kişiye zor zamanlar yaşatabilir. Sürekli burun akıntıları genelde başka bir belirti oluşmadığı için göz ardı edilir ancak bu durum farklı hastalıklara işaret ediyor olabilir. Gelin hep beraber yazın oluşan sürekli burun akıntısı detaylarını inceleyelim.

Yaz Aylarında Sürekli Burun Akıntısı Neden Olur?

Yaz aylarında sürekli olarak görülen burun akıntısı bir hastalık değil bir hastalık belirtisidir. Kişinin sürekli olarak burun akıntısı yaşaması hem kişinin sağlığını bozan hem de günlük hayattaki hareketlerinin kısıtlanmasına neden olan bir belirtidir. Tedavisi için öncelikle mutlaka nedenlerinin araştırılması gerekir.

  • Yaz aylarında görülen burun akıntısının en yaygın nedeni alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlar genelde havada bulunan bir maddeden dolayı oluşuyorsa burun akıntısı şeklinde kendini gösterir. Özellikle yaz aylarında güneşe alerjisi olan kişilerde burun akıntısının yanı sıra sürekli olarak hapşırma da söz konusu olabilir. Bu süreçte kişi bir süre koku almakta da zorluk çekebilir.
  • Kronik olarak görülen bir diğer sebep de sinüzitlerdir. Sinüzite neden olan bakteriler bir süre sonra enfeksiyona neden olur, bu süreç uzun süren bir süreçtir. Sinüzitte sinüslere biriken mukus bir süre sonra kişinin sürekli olarak burun akıntısı yaşamasına neden olur. Özellikle sıcak havalarda enfeksiyon biraz daha genleşecek ve vücudun savunma mekanizması da bunu dışarı atabilmek için her zamankinden daha fazla burun akıntısı olacaktır. Sinüzitin bir belirtisi olan sürekli burun akıntısı tedavisi genelde sinüzite yönelik bir tedavi uygulandığında ortadan kalkar.
  • Burunda oluşan bazı rahatsızlıklarda yaz aylarında sürekli burun akıntısına neden olabilir. Burun polip yani burun dokusunda büyümeler mevcutsa damarlarda bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Bu da sürekli olarak burun akıntısı yaşanmasına ve devamında da koku almamaya kadar yol açar.
  • Özellikle yaz aylarında deniz ve havuz gibi ortamlarda gelişebilen bakteriler de mevcuttur. Fazla su yutulması ya da burna su kaçması durumunda bakteriler kolay bir şekilde burun damarlarına yerleşerek bir süre sonra enfeksiyonlara neden olabilir. Vücut bunu atabilmek adına sürekli olarak mukus salgılar ve bu da sürekli bir burun akıntısı yaşanmasına neden olur.
  • Saman nezlesinde kişilerin sıklıkla şikayet ettiği belirtiler arasında sürekli olarak burun akıntısı vardır. Saman nezlesine neden olan enfeksiyonlar genelde toplumda bir araya geldiğiniz insanlarla temasınızdan bulaşabilir. Yaz aylarında olabildiğince bulunduğunuz ortamı havalandırmalı ve içeriye girecek olan tozları da alerji oluşturmaması adına sürekli olarak temizlemelisiniz.

Yazın Sürekli Olan Burun Akıntısına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da sürekli olarak burun akıntısı yaşanması kişinin kendini daha kötü hissetmesine neden olur. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka en kısa süre içerisinde bir uzman doktora danışmalısınız. Yapılan muayene sonucunda doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunacaktır.

  • Yaz aylarında yaşanan burun akıntısı eğer bir enfeksiyon kaynaklı ise doktorunuzun verdiği antibiyotikli spreyler ve ilaçlar bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Ancak eğer bir alerjik reaksiyon sonucunda burun akıntısı yaşıyorsanız olabildiğince güneşten ve diğer alerjik maddelerden uzak durmanızda fayda vardır.
  • Sürekli olan burun akıntısı saman nezlesinden dolayı yaşanıyorsa kişi bu süreçte doktor tarafından verilen ilaçlarını düzenli kullanmalıdır.
  • En güzel tedavi şekli önlem almaktır. Yaz aylarında bağışıklığınızı artıracak şekilde beslenmeniz bu ve buna benzer durumları yaşamanızı engeller. Olabildiğince sağlıklı beslenmeye ve günlü tüketilmesi gereken su miktarını da göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca evlerinizde sizleri tehdit eden alerjik maddeleri karşı da önlem alabilirsiniz.
  • Halılarda yataklarda ve yorganlar bu alerjik etken maddelere sıklıkla rastlanır. Olabildiğince sık havalandırarak kendinizi bu maddelere karşı koruyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.