Yemek Borusu Kanseri Hastalığı

Yemek Borusu Kanseri Hastalığı

Vücudumuzdaki sistemlerden en önemlisi ve bizlere yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemiz için en çok işe yarayan sistem sindirim sistemidir. Sindirim sisteminde görev aşan bir çok organ ve yardımcılar vardır. Bu yardımcılardan biri yemek borusudur. Ağızdan alınan besinler öncelikle dişler yardımıyla ve salgılanan sıvı yardımıyla iyice ezilir ve midemizde kolay sindirilmesi için küçük parçalara ayrılır. Bu küçük parçalar direkt olarak mideye inmez. Mideye iletilen bu küçük besin parçaları yemek borusu ile taşınır. Yemek borusunun ana görevi yiyeceklerin sindirilmek üzere mideye taşınmasında yardımcı olmaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi yemek borusu yemeklerin sindirilmesi açısından oldukça büyük görev gören iç organlarımızdan biridir. Sindirim konusunda sadece yardımcı olarak bilinse de yemek borusunun olmaması bir çok boğulma tehlikelerini ortadan kaldırır. Burada sindirim adına pek bir işlem olmaz. Yemek borusu ağız ile mide arasında yer alan boğazımızın olduğu kısımda uzun bir kanal gibidir. Hem yerçekimi sayesinde hem de yemek borusundaki sistematik hareketler sayesinde besinler mideye kolay bir şekilde taşınır. Yaklaşık olarak yemek borusu her insanda hemen hemen aynı olmakla beraber 25 cm civarındadır. Bu yemek borusunu bir kanal gibi düşünebiliriz.  Yemek borusunun herhangi bir aksaması durumunda sindirim zorlaşır ve kişi bir çok tehlikeyle de karşı karşıya kalır. Yemek borusu ile ilgili bilinen ve ne yazık ki artık çok sık olarak adını duyduğumuz hastalıklardan biri de yemek borusu kanseridir.

Yemek Borusu Kanseri Hastalığı Neden Olur?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi kalıtsal nedenler ve bununla beraber yaşam şartları ve kişinin yaşam kalitesine göre hastalıklar da türemektedir. Bunlardan biri de yemek borusu kanseridir. Yemek borusu kanserine en çok neden olan konu ise kişinin çok fazla ya da uzun yıllardır sigara kullanması neden olmaktadır ve bununla beraber yenilen ya da içilen besinlerin yemek borusuna zarar vermesi de yemek borusu kanserine yol açmaktadır. Bu içeceklerden en çok zararı olan ise aşırı alkol tüketimidir. Aşırı alkol tüketimim kişinin yemek borusunun yapısını bozmakta ve işlevini yapamaz hale getirip bununla beraber burada tümörlerin oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda yeme alışkanlıkları da bu hastalığın ana sebeplerinden biri olabilir. Örneğin kişinin yemek borusunun yapısına zarar verdiği konular buna dahildir. Kişi eğer çok sıcak yemek alışkanlığı varsa bu da yemek borusu kanseri habercisi olabilir.

Genel olarak tümörlerin bir çoğu bağışıklık sistemiyle de bağlantılıdır. Kişinin bağışıklık sisteminin oldukça düşük olması yemek borusunun da zarar görmesini sağlayacaktır. Bunlardan bir tanesi çinko ve A vitamini eksikliğidir. Çünkü çinko ve A vitamini eksikliği yemek borusunun olduğu bölümde olan tiroid bezlerine doğrudan etki etmektedir. Genel olarak bu hastalığın sebepleri hala anlaşılmaya çalışılmaktadır ve bununla ilgili de hala araştırmalar sürmekte ancak doğrudan neyin etkili olduğu kanısına ise hala ulaşılamamıştır. Yemek borusu kanserinde etkili olan bir diğer konuda kişinin herhangi bir şekilde asidik kimyasallar içmesi de olabilir. Bu genelde bir kaza sonucu ortaya çıkar. Ancak bu kişiler herhangi bir şekilde çamaşır suyu ya da bununla beraber kezzap gibi kimyasalları içtiği takdirde yemek borusu doğrudan zarar görmekte ve bununla beraber burada tümör oluşumuna neden olmaktadır. Yemek borusuna neden olan bir çok faktör olsa da öncelikle kişinin yeme içme alışkanlığı baş roldedir. Bu nedenden dolayı saydığımız unsurlara kişinin mutlaka dikkat etmesi gerekmekte ve eğer saydığımız gibi kötü alışkanlıkları varsa bir an önce bunları bırakması gerekmektedir

Yemek Borusu Kanseri Hastalığı Belirtileri

Yemek borusun herhangi bir şekilde hasar görmesi ya da işlevini yapamaması durumda yemek borusu kanserine yakalanma olasılığı yüksektir. Ancak bu dışarıdan bakıldığı takdirde anlaşılacak bir konu değildir. Birçok iç organların hasarını ya da kanserini çeşitli belirtilerle kişi yaşar ve bu belirtilerle doktora şikayetini bildirerek bir tedavi yöntemi seçilir. Bu nedenden dolayı yaşadığınız belirtileri iyi teşhis etmek hem sizlerin erken tedavi olmanız açısında sizlere yararlı olacak ve hemde sindirim de sıkıntı yaşamamak adına sizlere faydası olacaktır. kişi yemek borusu kanserinde ilk olarak yaşadığı belirtiler iştahsızlık olacaktır. Çünkü bu kişi yutkunma güçlüğü çekecek ve bununla beraber iştahı kapanarak hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaktır. Bu kansere yakalanan bir çok hasta ağrılı yutkunma ile doktorlara şikayetini bildirirler. Ağızda parçalanan besinlerin yemek borusundan geçtikten sonra bir süre mideden tekrar yemek borusuna sindirilmemiş olarak geri gelmektedir. Bu da kişinin mide bulantısı, kilo kaybı yaşamasına ve bir süre sonra yine yemek yememeye başlamasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu besinlerin geri gelmesi anında kişi oldukça şiddetli bir şekilde göğüs ve mide ağrısı çekmektedir. Bununla beraber kişinin mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Kişi sürekli olarak öksürme ihtiyacı duyar, buradaki tümör kişinin hem sürekli olarak öksürmesine hem de ses tellerine zarar vererek sesinin kısılmasına yol açar. Aynı zamanda hastalığın ilerlemesi durumundan kişi dışkıda kanla karşılaşabilir.

Yemek Borusu Kanseri Hastalığı Tedavisi

Yemek borusu kanserine yakalanmamak için kişi bir çok önlem alabilir. Gerek ihtiyacı olan besinleri tüketerek gerek sigara ve alkolden uzak durarak bunu başarabilir. Ancak kişi bu hastalığa yakalandıktan sonra mutlaka uzman bir hekim tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Genellikle yemek borusu kanserinde kişiler cerrahi müdahaleler söz konusudur. Özofajektomi adı verilen bir operasyonla beraber yemek borusunun bir kısmı alınarak tümörün alınması sağlanır.

Tümörün alımında kişinin yemek borusu kanserinde hangi evrede olduğu da çok önemlidir. Eğer erken teşhis konulmuşsa bu bölüm oldukça kısa olacaktır. Ancak vücudun diğer organlarına sıçramaması için eğer ileri bir evrede ise büyük bir bölüm alınabilir. Ancak artık teknolojinin de gelişmesiyle beraber radyasyon tedaviler, birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da sıkça kullanılmaya başlanmıştır ve uzman hekimler tarafından sıkça tavsiye edilen bir yöntem haline gelmiştir. Radyasyon tedavisinde kanserli olan hücreleri yani kötü huylu tümörleri öldürebilmek adına yüksek enerjili olan ışınlar bu bölgeye gönderilir ve tümörler bu şekilde temizlenir. Ancak bunu her hastane yapmamaktadır.

Yemek borusu kanserinde etkili olan ve genellikle tüm kanser tedavilerinde sıkça görülen diğer bir yöntem de kemoterapidir. Kemopterapide, kişinin kanserli hücrelerini yok edecek ve bir şekilde bölünmesini engelleyecek ilaçlar kullanılır, bu ilaçlar hap halinde de olabilir. Ancak genellikle bu kanser türünde bu ilaçlar şırınga ile alınır ve yemek borusunun yakın bir yerinden enjekte edilir. Bununla beraber kişi mutlaka beslenme düzenini de değiştirmesi gerekmektedir. Kişi tüm bu tedavi yöntemlerinden herhangi birini uyguladıktan sonra eğer eski beslenme düzenine dönerse bu zaten kalıntısı olan hücrelerin tekrar canlanmasına ve tümörün başlamasına neden olacaktır.

En etkili tedavi yöntemlerinden biri de sağlıklı yaşamak ve yemek borusuna zarar verecek etkenlerden de uzak durmak olacaktır. Kişinin tedavisinin başarılı olması adına en önemli bir aşamanın beslenme olduğunu unutmamak gerekmektedir.   Besinleri, olabildiğince küçük parçalara ayırarak almanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ