Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Yıllardır başımızın bu yemek lekeleriyle belada olduğu gerçeğini biliyoruz. Dökülüp fark edilmeyen, döküldüğü gibi fark edilen yemek lekeleri acaba bu nasıl çıkacak? Ne yapacağız şimdi diyerek düşünüp duruyoruz. Yıkanıp çıkmadığı zaman daha da bir umutsuzluğa kapılıyoruz. Şimdi hayatımıza kolaylık sağlayacak yöntemlerimizle bu dertlerimize bir son verelim.

Kıyafetten Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerimize dökülen yiyecek/içeceklerimizin artık keyfimizi kaçırmasına gerek yok.

Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

Keyifli bir şekilde içtiğiniz ayranınız üzerinize döküldü ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Hiç telaşa kapılmanıza gerek yok. Öncelikle lekenin kurumasını bekleyin. Lekenin kurumasını beklememizdeki amaç lekenin yayılmasını ve dağılmasını önlemektir. Leke kuruduktan sonra küçük bir fırça yardımıyla üst bölümü alıp sabunlu bir bezle lekenin olduğu bölümü silin.

Domates-Salça-Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu grup lekeler en inatçı ve zor lekeler olsa da dikkatli davrandığımız sürece üstesinden gelemeyecek değiliz.

  • Lekeniz domates lekesi ise; lekeyi dağıtmadan bir bez yardımıyla önce silin ve ılık su altında sabunlayarak yıkayın.
  • Lekeniz ketçap veya salça lekesi ise; kıyafet üzerinden dökülen ürünün fazlalılığını alın. Ters çevirip soğuk su altında yıkayın. Bu işlemden sonra düz çevirip sıvı deterjan ile lekeli kısmı ovun ve makineye atın.

Kumaştan Yemek Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yağları üzerimize fazlasıyla dökülen, pişirirken, kızartırken sıçrayan ve bizi fazlasıyla mutsuz eden lekelerdir. Bu lekeler için kumaşlarımızın cinsine dikkat etmemiz gerekir. Yemek yağı dökülmesi sonucu oluşan lekeleri için yağ çözücü içeren bulaşık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken durum bulaşık deterjanlarının limon gibi özlü olanları daha fazla asit içerdikleri için kullanıma uygun değildir.

  • Yeni oluşan yağ lekesi kurumadan üzerine pudra dökünüz. Leke üzerine döktüğünüz pudra yağı emecektir. Bu işlemden sonra  temiz bir bezi pudranın üzerine serip kıyafetinizi orta sıcaklıktaki ütünüz ile ütüleyin. Kuruyan pudrayı kıyafetinize zarar vermeyecek bir fırça ile fırçalayarak o bölge üzerinden alın.
  • Sentetik kumaşlar üzerindeki yağ lekesi için eter kullanılabilir. Önce lekeli bölgeyi üzerine eter dökülmüş bir bez ile siliniz. Eter uçucu bir madde olduğu için balkonda kurutmalı ve yanıcı bir madde olduğu için kullanırken dikkat etmelisiniz. Ne olur ne olmaz diye ilk önce kıyafetinizin küçük bir bölümünde deneyebilirsiniz.
  • İpekli kumaşlar üzerindeki yağ lekeleri için amonyak kullanılabilir. Bir kabın içerisine bir bardak su ve içerisine bir fincan amonyak koyun. Temiz bir bezi bu karışımla ıslatın ve lekeyi silin. Bu işlemden sonra lekeli bölgenin üzerine kalın bir kâğıt sererek kumaşı orta sıcaklıktaki bir ütünüz ile ütüleyin.
  • Kadife kumaşlar üzerindeki yağ lekesini soğan kullanarak çıkarabilirsiniz. Bir soğanı ortadan keserek lekeli bölgeyi ovalayın. Lekeli bölgenin kurumasını bekleyin. En son lekeli bölge  üzerine bir bez koyarak kıyafetinizi tersinden ütüleyin.

Halıdan Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza dökülen salça lekesini farklı yollarla çıkarmanız mümkündür. Bu işlemlerden sizin için uygun olanı seçerek uygulayabilirsiniz. Halınızın dokusunu ve rengini bozmayacağından emin olunuz.
Önemli not: İşlemlere başlamadan önce halınızın üzerindeki fazla salçayı alınız ve kurumasını beklemeyiniz.

1. Sabunlu Su Kullanımı

Ilık su içerisine bol miktarda sabun tozu atarak suyu köpürtünüz. Su içerisinde pamuklu bezi ıslatınız. Islattığınız bez ile salça lekesini güzelce siliniz. Bu yöntemi uygularken az lekeli yerden , çok lekeli olan tarafına doğru ilerlerseniz lekenin yayılmasını önlersiniz.

2. Toz Deterjan Kullanımı

Bu yöntemde yapmanız gereken sıcak su içerisine bol miktarda toz çamaşır deterjanı dökmektir. Deterjanlı suda ıslattığınız bez ile salça lekesi olan halınızı silebilirsiniz.

Not: Kullandığınız toz deterjan içerisinde ağartıcı madde olmadığından emin olunuz. Ağartıcı madde halının renginin solmasına sebep olabilmektedir.

3. Sirke Kullanımı

Sirke leke çıkarıcı özelliğini olan doğal bir maddedir. Parlatıcı özelliği bulunduğu için halınızın lekeli bölümünü sirkeyle silmeniz hem lekeyi çıkarmanızı hem de halınızın parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi uygularken kabaca lekeli böylgeyi silerek sonra sirkeyi uygulayınız.

Halıdan Yemek Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki yağı çıkartmada karbonat kullanımı oldukça güzel ve etkili bir yöntemdir. Yapmanız gerek şey yağ lekesinin üzerine lekeye göre karbonatı serpin. İkinci işlem olarak ıslatın veya üstüne biraz su dökün. 15-20 dakika bekledikten sonra silin veya yıkayın. Böylece halınızdaki yağ  lekelerinden eser kalmayacaktır.

Kurumuş Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu durumdalar içinde tek bir yönteminiz yok. Hangi yöntem size uyarsa uygulayabilirsiniz.

1. Deterjan-sıvı sabun Kullanımı

Yemeğe gittiniz ve yeni aldığınız bir tişört giydiniz. Hem yağlı hem de salçalı yemek üzerinize damladı. Hiç moral kaybına uğramayın yapacağınız tek şey evde gittikten sonra kurumuş olan yağın üzerine deterjan ya da sıvı sabun sürerek çitileyin. Bu işlem lekelerinizin çıkmasını sağlayacaktır.

2. Karbonat Kullanımı

Lekenin üzerine bolca karbonat dökerek, hafifçe su serpin kuru bir diş fırçası ile çok bastırmadan fırçalayın. Fırça yardımıyla karbonat yağı emer ve topaklaşma olmaya başlar. Merak etmeyin bu sizin doğru yolda olduğunuzu gösterir. Topaklaşan karbonatı silkeleyip yeni karbonat koyun ve  bir kez daha fırçalayın.  Son olarak lekenin üzerine leke çıkarıcı koyup 10 dakika bekletin ve çamaşır makinesine atıp yıkayın.

3. Mısır nişastası ve bulaşık deterjanı

Lekeli ürünü düz bir zemine serin. Lekenin üzerine bir miktar nişasta serpin ve yarım saat- bir saat arası bekleyin. Bu bekleme süresinde nişasta yağ içerisine nüfuz edecektir. Süre dolduktan sonra lekenin üzerine biraz bulaşık deterjanı sürerek, diş fırçası ya da benzeri küçük bir fırça yardımıyla bölgeyi tahriş etmeden ovalayın. En son bölgeyi su ile yıkayarak arındırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.