Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemek Yedikten Sonra İçilen Soğuk Suyun 10 Olası Tehlikesi

Gerek Türk mutfağı, gerek bizim kültürümüzün bir parçası olarak çoğumuz yemek esnasında ya da yemek yedikten sonra bolca su içmeyi alışkanlık haline getirmişizdir. Henüz yemek yedikten sonra içilen suyun bilimsel olarak bir zararı olduğu kanıtlanmış değilse de birçok kişinin bu durumdan dolayı rahatsızlık yaşadığı göz alınarak bu bilgiler listelenmiştir. Eğer siz de yemekten sonra su içmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz ve bu durum hazımsızlık gibi rahatsızlıklara neden oluyorsa gelin bunun muhtemel sebeplerini ve tehlikelerini sıraladığımız listemize beraber göz atalım.

1. Hazımsızlık

Yemek yedikten hemen sonra içeceğiniz bir bardak soğuk su hazımsızlığa neden olabilir. Bunun sebebi tükettiğiniz gıdaların yoğunluğu değiştiriyor olmanızdır. Soğuk su nedeniyle yediğiniz yağlı yiyecekler midenizde katılaşabilir, sindirim süresi uzayabilir. Asitlenme, ekşime ve yanma gibi mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

2. Şişkinlik

Yediğiniz yemeğin hemen üzerine soğuk su içmek yediğiniz yemeye göre ve suyun miktarına göre sizi rahatsız edecek boyutta bir şişkinliğe neden olabilir. Örneğin, bulgur gibi su çektiğinde şişen besinlerden birini tüketmişseniz üzerine su içmek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Suyla midenizde daha fazla şişecek olan bulgur benzeri yiyecekler şişkinlik yapıp sizi rahatsız edecektir.

3. Sindirimin Yavaşlaması

Yemekten sonra mideniz tam besinleri öğütmek için ortamı asidik yapmaya çalışırken su içmeniz demek, bu asidik ortamın pH’ını değiştirmeniz demek. Besinleri sindirilebilmek için midenizin oluşturduğu ortamı su ile seyreltmeniz yani bozmanız anlamına geliyor. Doğal olarak bu da midedeki yiyeceğin daha geç sindirilmesi anlamına geliyor.

4. Sindirimin Daha Sonraya Atılması

 

Tam yemeğinizi bitirdiniz, mideniz sindirime başlamaya hazırlanıyor. Bu sırada susadınız ve bir bardak soğuk su içtiniz. Yediğiniz yemeğe bağlı olarak içilen su, yemekleri midenin içerisinde yukarı kaldırdı bu nedenle sindirim başlayamadı. Aradan geçen yarım saatin sonunda midenizdeki su sindirildi ve ancak ondan sonra besinlere sıra geldi. Yani yediğiniz yemeği yarım saat boyunca midenizde taşıdınız ama hiç sindirim yapamadınız.

5. Halsizlik

Eğer yemeklerden sonra bir halsizlik, bir uyku hali sizi alıp götürüyorsa yemekten hemen sonra soğuk su içiyor olabilirsiniz. Çünkü su ile süresi uzayan sindirim, kendini halsizlik ile gösterebilir.

6. Yetersiz Sindirim

Kimi durumda ise içilen su midedeki yiyeceklerin yoğunluğunu değiştirdiği için yeterince sindirilmeden bağırsağa geçmesine neden olabilir. Bu da midenin çabuk boşalması ve bağırsaklara yeterince sindirilmemiş besinlerin gitmesi anlamına gelir. Böyle bir durumda ishal, kabız ya da gaz gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

7. Sık Sık Acıkma

Yemekten hemen sonra içilen soğuk su nedeniyle tam sindirilemeden bağırsaklara giden besinler, midenin çabuk boşalması demektir. Doğal olarak sürekli yemeklerden sonra su içen kişi, sık sık acıkır, öğünlerinin arası kısalır. Bu kadar sık acıkmak da tabi ki kilo alımına sebebiyet verecektir. Bu nedenle diyet yapan, daha uzun süre tok kalmak isteyen herkese yemekten önce su içmeleri tavsiye edilir. Bu sayede su sindiriminizi etkilemez, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve yemeklerle karışmayacağı için şişkinlik hissi yaratmaz.

8. Baş Ağrısı

İnsan vücudu, normal vücut sıcaklığı değerlerindeki besinleri tüketmek üzere tasarlanmıştır. Çok sıcak ya da çok soğuk besinler vücudumuzun sindirim için fazla mesai yapmasına neden olacaktır. Bu nedenle sadece yemekten sonra değil genel anlamda çok soğuk su ya da aşırı sıcak sudan uzak durulmalıdır. Örneğin çok fazla soğuk su tüketmekten grip, soğuk algınlığı, baş ağrısı, migren gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

9. Mide Hacminin Artması

Yenilen yemeğin üzerine içilecek olan 1 bardak soğuk su mide hacminizi genişletebilir, sınırlarını zorlayabilir. Yemek esnasında tıka basa doyacak kadar yemek yediyseniz üzerine su içmek midenizin genişlemesine neden olabilir. Her seferinde biraz daha genişleyen mide nedeniyle her yemekte daha fazla besin alacak, doyma süreniz uzayacak ve porsiyonlarınız büyüyecektir. Bu da direkt olarak kilo alımı anlamına geliyor. Midenizin küçülmesini istiyorsanız tıka basa doymak yerine daha makul miktarlarda yemek yemeyi tercih edin ve yemek sonrasında su içmekten kaçının.

10. Vücudunuzu Dinleyin

Dediğimiz gibi yemekten sonra içilen soğuk suyun herhangi bir zararı olduğu kanıtlanmamıştır fakat yemek yedikten sonra su içip rahatsız oluyorsanız, uzun süreler boyunca kendinizi halsiz hissediyorsanız, mide yanması, gaz, şişkinlik gibi problemlerin oluyorsa bunun sebeplerinden biri yemekten sonra içtiğiniz soğuk su olabilir. Vücudunuzun verdiği tepkileri küçümsemeyin ve onlara kulak verin. Bu sayede probleminizi daha kolay tespit edebilirsiniz. Şikayetleriniz artarsa ya da kendinizi kötü hissederseniz bir hekime danışmaktan çekinmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.