Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemek Yerken Diş Eti Ağrısı için Ne Yapılır?

Dişlerimiz sindirim sistemimizin en önemli organlarından biridir. Ağızdan alınan besinler dişler sayesinde küçük parçalara ayrılır ve daha sonra yemek borusuna iletilir. Bu parçalama işlemi sindirim sisteminin fiziksel sindirimini oluşturur. Dişlerimizin sağlığı bu nedenden dolayı oldukça önemlidir. Dişlerde oluşan herhangi bir sıkıntı sindirim sistemini olumsuz etkiler. Bedenimizdeki tüm sistemler birbirleriyle uyum içerisinde çalıştıkları için sindirim sistemindeki bozukluk tüm vücudu etkiler.

Diş sağlığının içerisinde diş eti sağlığı da vardır. Diş eti dişlerimizin tutunmasına yardımcı olan ve büyümesini sağlayan bir yapıdır. Diş etindeki rahatsızlık kişiye genelde yemek yerken sorun çıkarabilir.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş eti ağrıları yediden yetmişe, kadın erkek fark etmeksizin yaşanılan bir durumdur. Dönem dönem oluşan bu rahatsızlığın sebeplerinden biri iltihaplanmadır. Diş eti iltihaplanmasının ana sebebi ise çürük dişlerin ağızda bulunmasıdır. Çürük dişler bakterileri barındırır ve iltihaplanmalara neden olur. Bunu ise en çok diş etlerinde hissederiz. Diş etlerinde hassasiyet meydana gelir ve özellikle yemek yerken diş eti ağrısı kendini gösterir.

Kimi zaman çürük olmayan dişler sebebiyle de diş eti ağrıları oluşabilir. Özellikle 20’lik dişlerin çıkma süreci oldukça sıkıntılı olduğu için diş etinde hassasiyetin oluşmasına da neden olarak diş eti ağrılarını ortaya çıkarır. Bunların haricinde dış etkenlere bağlı olarak da diş eti ağrıları oluşabilir. Sert besinler veya diş etini tahriş edecek besinler buna sebep olabilir.

Kimi zaman da diş macunlarının içerisinde bulunan diş eti yapısına zarar veren maddeler de diş eti ağrılarına neden olur. Yanlış diş fırçalama teknikleri de diş etine ciddi zarar verebilir. Ve diş etinde oluşan hassasiyeti artırarak kişinin yemek yemesini ve bir şeyler içmesini zorlaştırır.

Bağışıklık sisteminin düşük olması da diş etinin ağrımasına hatta diş etinde yaraların çıkmasına neden olabilir. Vitamin ve minerallerin eksik alınması bir süre sonra diş sağlığını bozar. Özellikle çalışan insanlar ya da yoğun çalışma temposuna sahip kişiler uyku ve stres sorunu çekiyor. Uykusuz kalmak bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve çalışmasını bozar. Çağımızın hastalık sebebi olan stres de kişinin diş etinin ağrımasına neden olabilir.

Bir de diş etinin çekilmesi sorunu vardır. Bu da kanamalara ve diş etinde ağrıların oluşmasına neden olur. Kişinin yemek yemesini bırakın gülmesini bile engelleyebilir.

Diş Eti Tahrişinin Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı belirtileri genelde sindirim işlemi için çiğneme aşamasında hissedilir. Diş eti ağrıları herhangi bir yiyeceği çiğnerken kişinin yemek yemesini engelleyecek kadar ağrı hissetmesine neden olur. Diş eti tahrişi olan kişilerde genelde ağrılar meydana gelir ve kişi dişini fırçalarken bile hassasiyet hisseder. Diş eti tahrişlerinin neden olduğu ağrılar yüzünden çiğneme işlemi tam anlamıyla gerçekleşmez. Bundan dolayı ortaya çıkan bazı sindirim bozuklukları meydana gelir. Diş eti ağrısı geçtikten sonra bu sindirim bozukluğu da kendiliğinden geçer.

Yemek Yerken Diş Ağrısı için Ne Yapılır?

Diş çürüklerinden dolayı oluşan ağrılar için genelde diş sağlığını koruyarak geçebiliyor. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayıp gerektiğinde diş ipi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tuzlu suyla beraber yaptığınız gargara ağızda bakterilerin oluşumunu önleyerek diş eti sağlığınızı da koruyacaktır.

Yemek yerken hissedilen diş eti ağrılarının sebebi yirmilik dişleriniz ise bu süreç içerisinde uzman bir destek alabilirsiniz. Yemek yerken her zamankinden daha dikkatli olmalısınız. Sert kabuklu ya da tahriş edici yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Eğer diş eti ağrılarınız hala devam ediyorsa vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğini göz önünde bulundurun. B12 vitaminin eksikliği diş etinde hassasiyet oluşmasına devamında da yaraların çıkmasına neden olabilir. En yakın sağlık kurumuna gidip gerekli testleri yaptırın. Ve ihtiyacınız olan vitaminleri olabildiğince besinlerden elde edin. Ancak uzman doktorun sizlere önerdiği vitaminleri de almayı ihmal etmeyin.

Diş eti ağrısı yemek yerken kişinin çiğneme işlemini zorlaştırabiliyor. Bu ağrının bir sebebi de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Stresli günlerde diş eti ağrınız her zamankinden daha çok olur. Bu ağrının önüne geçebilmek adına rahatlatıcı bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda gece uykusu bağışıklık sisteminin en önem verdiği hususlardan biridir. Olabildiğince uyku düzeninizi de aksatmamalısınız.

Tüm bunları yerine getirdiğiniz takdirde yemek yerken maruz kaldığınız diş eti ağrılarından kurtulabilir diş sağlığını bütünüyle sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.