Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemek Yerken Sağlam Diş Neden Acır?

Yemek yediğimiz zaman dişte acıma ya da ağrı hissetmemiz yüksek ihtimalle çürük işareti olsa da sebebi aslında çok daha farklı bir şey olabilir. Zira kimi zamanlarda yemek yerken sağlam diş dahi acır. Bir şeyler içme ya da yemek yeme sırasında dişte ağrı olması, diş çürüğü, diş apsesi ya da diş minelerinin aşınmasından dolayı gerçekleşmiş olabilir. Bazı zamanlarda oldukça şiddetli bir şekilde seyreden bu durum, sorunun kaynağına göre bir tedavi yöntemiyle birlikte çözülür. Bunun için de bir an önce doktora başvurulması gerekir.

Diş Neden Ağrır?

1. Çürük Diş

Diş ağrısı nedenlerinin başında çürük dişler gelir. Bakterilerin diş yüzeyinde toplanması ve daha sonra da diş minesine zarar vermesi sebebiyle kendini gösterir. Diş ve ağız temizliğine önem verilmediği takdirde ortaya çıkan çürük dişlere temas eden yemek ya da içecek dişte acı ve ağrı hissine yol açar. Çürük dişten kurtulmak isteyen kişilerin ise doktora gitmesi gerekir.

2. Diş Apsesi

Diş her ne kadar sağlam zannedilse de irinli iltihap birikme sebebiyle diş apsesinin şiddetli bir şekilde ağrıdığı durumlar bulunur. Apse diş kökünde ya da diş eti ile diş arasında meydana gelir. Çürük dişin boşverilmesi ya da dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaması halinde dişte apse oluşur.

3. Artıkların Diş Sinirine Baskı Yapması

Yenilen yemeklerin parçaları dişteki sinirlere baskı uygulayarak acı ve ağrıya sebep olur. Dişiniz çürük olmasa dahi böyle bir durumun gerçekleşmesi mümkün olur. Diğer yandan diş sinirlerinin zedelenmesi ya da hasara uğraması gibi sebeplerden dolayı da ağrıyabilen dişi fırçalamanız halinde bu durum geçer.

4. Diş Kırılması

Sindirim ve öğütme işlemlerinin en büyük oyuncularından biri olan dişin darbe ya da sert bir şekilde hasar alması halinde bütünselliğinin bozulması sonucunda dişin kırıldığı durumlar bulunur. Herhangi bir sorun gözükmeyen dişin yemek yerken durup dururken kırılma sebebi de işte budur. Kırılan dişin eski görünümüne kavuşması ve eski fonksiyonlarını yerine getirilebilmesi için mutlak surette doktora gitmeniz gerekir.

5. Yüze Alınan Darbeler

Yüz bölgesine gelen darbelerin, doğrudan dişteki sinirlere, diş minesine ya da dişe zarar vermesi halinde acı ve ağrı hissetmeniz mümkün olur. Yüzünüzü sert bir cisme çarpmanız ya da sert bir cismin yüzünüze çarpması halinde bu tür durumlar meydana gelir.

Diş Sorunları İçin Ne Yapılabilir?

 • Dişinizi düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekir.
 • Diş ipi kullanımında fayda bulunur.
 • Ağrı ve acıların önüne geçebilmek için diş kenarlarında ve üzerinde yer alan artıkları temizleyerek kısa süreli de olsa ağrı ve acıların gitmesini sağlayabilirsniiz.
 • Aşırı soğuk ya da sıcak yiyecek ya da içecekler dişlerinizin hassas noktalarına etki ederek yeme ya da içme durumunuzu zora sokacağı için bu tür gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Çiğneme sırasında dişe baskı yaratacağı için sert yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Asitli içecekler yalnızca dişlerinize değil geri kalan organlarınıza da zarar verir.
 • Dinmeyen yaralarda yapılması gereken şey ise analjezik bir tablet formu kullanmak olur.
 • Enfeksiyon sebebiyle bir diş ağrısı çekmeniz halinde antibiyotik tedavisi kullanılabilir.
 • Enfeksiyonun ağız çevresine yayılmasının önüne geçmek için ise tuzlu su ya da antiseptik gargara kullanabilirsiniz.
 • Kan sulandırma özelliğine sahip olan aspirin gibi ağrı kesiciler diş eti kanamasını arttırır. Bu da ağız iç yüzeyinde yer alan dokuların hasar görmesine sebep olur. Bu nedenle bu tür ilaçların alternatiflerinin kullanılması gerekir.
 • Ağız bölgesinde şişlik olması halinde soğuk kompres yapılabilir.Ağrılar için kısa süreli bir önlem almak isterseniz, karanfil yağını pamuk üzerine damlatabilir ve diş üzerine örtü ile uygulayabilirsiniz.
 • Bol şeker içeren gıdalar da çürük ihtimalini arttıracağı için uzak durulmasında fayda bulunur.

Aniden ya da yemek yerken ortaya çıkan diş ağrısını hafife almamalı ve bir an önce doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.