Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

Bireyin hayatta kalabilmesi ve vücut fonksiyonlarının devam edebilmesi için beslenmesi gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenme kişinin hayat kalitesini arttırırken hem bedensel hem de ruhsal sağlığını da düzenler. Beslenme kişinin hayatında oldukça önemli bir unsur iken bazı durumlardan ötürü yemek yiyememe sorunu ile karşılaşılır. İsteğe bağlı olmayan bir durum olan yemek yiyememe tedavi edilmediği zamanlarda ölümlere bile sebebiyet verebilir. Yemek yiyememe durumu iştahın azalması veya anoreksiya hastalığının habercisi de olabilir.

Yemek Yiyememe Durumu Neden Oluşur?

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

İştah kaybı yemek yeme iç güdüsünün azalması ile ortaya çıkar. İştahsız olan kişiler günlük beslenme rutininin dışına çıkarak öğün geçiştirmeye başlar. Vücudun ihtiyacı olan besin ve enerjinin alınmaması durumunda ise kısa süre sonra bağışıklık sistemi zayıflar. Bunun sonucunda sinir sistemi problemleri, cilt ve deri hastalıkları, yorgunluk, halsizlik ve sindirim problemleri meydana gelir. Kişi bu durumda yemek yemek istese bile vücut sistemi besin almayı reddeder. Yemek yenmediği için beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi vücutta depolanmış olan besinleri parçalayıp sindirerek almaya çalışır.

Beyin ilk olarak kişinin şeker ve karbonhidrat depolarından başlar. Buradan enerji elde eder. Daha sonra yağ depolarını sindirir ve boşaltır. Kişi yemek yememeye devam etmesi halinde durum büyük tehlikeye girer ve beyin kişinin protein depolarını sindirmeye başlar. Bu da hücrelerin yıkıma uğramasının işaretidir. Kısa süre sonra kişinin ölüm sürecine girilir.

İnsandaki iştah mekanizması beyinde iki merkez tarafından yönetilir. Bu bölgeler hipotalamus ve serebral kortekstir. Hipotalamus bölgesi açlığa neden olan hormonları salgılarken, serebral korteks ise iştahı kontrol etmekle görevli bir yapıdır. Bu merkezlerin doğru veya yanlış uyarılması iştahsızlığa neden olur.

Anoreksiya Nedir?

yemek yiyememe durumu nasıl geçer

Dünyada yemek yiyememe hastalığı olarak bilinen anoreksiya; genç kadınların erkeklerin zayıf kalmak amacı ile edindikleri bir alışkanlığın daha sonra yemek yiyememe hastalığına dönüşmesi durumudur. Geçmiş yıllarda moda haline gelen ”Sıfır beden” ,”ince ve zayıf kadın”, ”34 beden modası” gibi trendler gençlerin de bunlara özenmesi sonucu anoreksiya hastalığının temelini oluşturdu.

Kadın ve erkeklerin zayıf kalmak adına azami ölçüde yemek yemesi, yemek yendiğinde sindirime uğramadan zorla istifra edilerek yemeğin dışarı atılması, sırf doygunluk hissetmek adına sadece sıvı tüketme gibi alışkanlıklar yemek yiyememe hastalığının en büyük tetikleyicisi oldu. Bu kişiler yutkunma problemleri, yenilen yemeği midede tutamama, sürekli öğürme refleksi ile yaşama, kabızlık ve bağırsak problemleri gibi daha birçok soruna maruz kaldı. Yemek yememe isteği beyindeki iştah bölgesinde hasara neden olduğu için tedavi amaçlı yemek yenmesi durumu da imkansız hale gelerek hastaların birçoğu ölümle yüz yüze geldi.

Yemek Yiyememe Sorununa Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

İştahsızlığa; depresyon, karın ağrıları, diş hastalıkları, grip ve solunum yolu hastalıkları, kanser, anemi , böbrek ve sindirim sorunları, Aids, neden olabilir. Ayrıca vitamin ve protein yönünden eksik beslenme şekli de iştahsızlığı tetikler. Alkol ve sigara kullanımı iştahsızlığı arttırırken, sıvı tüketimindeki azlık da yemek yiyememe sorununa neden olur.

Hamilelikte Yemek Yiyememe Durumu

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

Hamilelikte gözlenen durumlardan biri olan yemek yiyememe durumu hamileliğin doğal belirtilerinden biridir. Hamilelikte doğal olarak değişim yaşayan hormonlar, iştahı da etkiler. Özellikle hamileliğin ilk başlarında kadınların çoğu mide bulantısı ve kusma sorunları yaşarlar. İlk 3 ayda görülen bu durum doğaldır ve bebek için çok büyük riskler taşımaz. Hamileliğin 3. ayından sonra annenin iştahsızlığının devam etmesi halinde bebek zarar görebilir. Bu yüzden doktor kontrolü altında tedavi olunmalıdır. 6 aydan sonra devam eden yemek yiyememe sorunu bebeğin gelişim sorunu yaşamasına hatta ölümüne neden olabilir.

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

Yemek Yiyememe Durumu Nasıl Geçer?

Alkol ve sigarayı bırakın

C vitamini yönünden zengin meyve sebzeleri tüketin

Aşırı lifli ve kepekli ürünler tüketmemeye çalışın

Çinko ve B vitamini yönünden zengin besinleri tüketmeye özen gösterin

Yağsız kırmızı et, hindi ve doğal tavuk ile balık ürünleri tüketmeye çalışın

Fındık, ceviz , badem gibi yağlı tohumları sürekli tüketin

Tam tahıllı ürünler tüketin

Doğal yağları tercih edin

Besleyici meyveleri ara öğünlerde tüketin

Günde 3 ana öğünde yemek yemek zorunda değilsiniz. Günü istediğiniz kadar küçük öğünlere bölerek sayısını arttırabilirsiniz

İştahın açılması için yemeklerden önce ekşi şeyler tüketin. Özellikle limon esnası iştah mekanizmanızı uyaracaktır.

Yemeklere tarçın ve kokulu baharatlar ekleyerek iştahınızı harekete geçirebilirsiniz

Egzersiz yapmayı deneyin. Yemek öncesi kısa yürüyüşler veya kısa süreli ağırlık kaldırmak enerji sarf ettireceği için iştahınızın açılmasını sağlar

Yeterli sıvı almaya özen gösterin

Yemekten önce duş almak iştahınızı açar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.