Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemeklere Hiç Bu Kadar Yakından Baktınız Mı?

Renkli içeriklere göz atmayı seviyorsanız bu yazımız tam size göre! ‘Bilim’ deyince aklınızda beliren ilk nesnelerden birinin mikroskop olması doğal. Çünkü bilimin bir nesneye en yakından fiziksel teması öncelikle söz konusu örneklerin mikroskopta incelenmesiyle başlıyor. Kan hücrelerinin mikroskobik görüntüsüne illa ki bir yerde rastlamışsınızdır. Ancak biz bu kez günlük rutinimiz olan yiyeceklerin, elektron mikroskobik görüntülerini araştırdık. Günümüzde gıda mühendisliği alanında ‘konfokal mikroskop’ kullanılarak yapılan mikro gıda analizleri sayesinde gıda boyaları ile mikroyapı içindeki protein, nişasta, karbonhidrat granülleri ve daha birçok detay hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Biz de, gıda optimizasyonu adına kullanılan; yani bir yiyeceği besleyici ve sağlıklı hale getirebilmek için ilginç görüntülere sahne olan bu yöntemden biraz eğlence çıkarmak istedik.

Hazırsanız doğanın armağanı yiyeceklere daha yakından bakalım.

1.Şeker

şeker

‘En tatlı zehir’ olarak adlandırılan şekerin tüketimi konusunda hassas davranılması gerektiğini biliyoruz. Şeker doğadaki çoğu bitkide bulunsa da kullanıma sunulan şekliyle, şeker kamışı ve şeker pancarından elde ediliyor. Ülkemiz iklimi şeker kamışı tarımına el vermediğinden şeker pancarı ile yetiniyoruz. Sağlık açısından pek masum olmayan şekerin dünyadaki üretiminin % 74,4’ü şeker kamışından temin edilirken, şeker pancarına da % 25,6’lık bir oran düşüyor. Anavatanı Hindistan ve Arap diyarları olan şekerin elektron mikroskobundaki görüntüsü renkli bir kristali andırıyor.

2.Brokoli

brokoli

Sebzeler arasında lezzet sıralaması yapılsa belki de en son akla gelecek olan brokoli, sağlıklı sebzeler listesinde ilk 3’te yer alıyor. Bugüne kadar birçok bilimsel çalışmaya konu olan brokoli hakkında kesinleşen yargı kesinlikle serbest radikallere karşı etkin savaş veren antioksidanlardan biri olduğu yönünde. Yaklaşık 30 gramlık 1 adet brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılarken, elektron mikroskop altında tıpkı bir lale gibi görünüyor.

3.Yaban Mersini

3. yaban mersini

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanlardan bir diğeri yaban mersini. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlayan yaban mersini, sindirim sistemini de düzenlemeye yardımcı olur. Yedikçe sizi sakinleştirip teskin eden yaban mersininin elektron mikroskoptaki görüntüsü adeta uzayda bir gezegene benziyor.

4.Tuz

4. tuz

Her ne kadar iyot eksikliğini giderip hormonların düzenlenmesine yardımcı olsa da, tuzda şeker gibi tehlikeli beyaz gıdalardan. Fazla tüketimi vücutta ödem oluşmasına neden olan tuz % 40 sodyum – % 60 klordan oluşur. Kas spazmlarını önleyen tuz kristalinin görüntüsü elektron mikroskopta küp şeklinde bir yapıya sahiptir.

5.Mentollü Çikolata

5. mentollü çikolata

Çikolata içerdiği ‘flavonoid’ antioksidanı sayesinde kan pıhtılaşmasını ve bağırsak kanseri riskini azalttığını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Şeker hastalığı ya da kilo problemi olmayanların gönül rahatlığıyla yiyebileceği çikolata seratonin ve endorfin hormonlarının salgılanma miktarını arttırıyor. Bu hormonların kanda yüksek oranda bulunmasının insana daha iyi hissettirdiğini, eksikliğinde ise depresif hareketlerin gözlemlendiğini hemen belirtelim. Mutlulukla kesin bir ilgilisi olan çikolata bir de mentollü olunca ferahlatan bir huzur veriyor insana. Mentollü çikolatanın elektron mikroskobundaki görüntüsü ise ay kraterinde bir sünger yapısını andırıyor.

6.Çilek

6. çilek

Gülgiller familyasından gelen çilek üretiminde tüm dünyada 2. sıradayız. Antioksidan meyveler içinde tadı en çok sevilen çilek günde 8 adet tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının 1,5 katını karşılıyor. Kötü huylu kolesterolü düşürdüğü kanıtlanan çilek, bu harika kırmızı rengini içerdiği ‘antosiyanin’ pigmentinden alıyor. Çileğin elektron mikroskobundaki görüntüsü ise yine renkli yapısını en ilginç şekilde ortaya koyuyor.

7.Kuş Gözü Biberi

7. kuş gözü biberi tohumu

Süs biberi olarak da bilinen bu acı, küçük kırmızı biberler ‘kapsaisin’ içeriği ile kansere karşı koruyucudur. Kalp damarlarındaki tıkanıklıkları temizlemeye yardımcı olduğu bilinen kuş gözü biberi, kalsiyum, potasyum ve vitaminlerce zenginleştirilmiş bir antioksidan deposudur. Antifungal özellikteki kuş gözü biberinin elektron mikroskobundaki bu görüntüsü tohum kısmından alınmıştır.

8.Kivi

8. Kivi Çekirdeği

Çin kökenli egzotik bir meyve olan kivi ülkemizde Karadeniz’de bolca yetiştirilmektedir. Potasyum, K, C ve E vitaminlerince zengin kivi, vücudun yenilenmesini sağlayan kolajen üretimini desteklerken düzenli kivi tüketimi kandaki yağ birikimini engeller. İçerdiği ‘lutein’ antioksidanı sayesinde tansiyonu dengeleyen ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen kivinin çekirdeği, elektron mikroskobunda oldukça ilginç keskin hatlara sahip görünüyor.

9.Yeşil Üzüm

9. yeşil üzüm

Otantik ekşi tadıyla yeşil üzüm kozmetikten gıdaya çeşitli sektörlerde kullanılan bir meyve. Özellikle migrene, Alzheimer’a, böbrek hastalıklarına iyi gelen yeşil üzüm, güçlü bir antioksidan olması sebebiyle cilde gençlik katmak için uygulanan maskelerin vazgeçilmezlerindendir. Yeşil üzümün elektron mikroskobundaki görüntüsü ‘süngere benziyor’ desek, pek yanılmış sayılmayız.

10.Domates

10. domates

Domatese kırmızı rengini veren güçlü bir antioksidan olan ‘likopen’ kalp hastalıklarına karşı çok güçlü bir etki mekanizmasına sahiptir. A, C, K ve B vitaminleri ile çok besleyici olan 1 orta boy domates sadece 22 kaloridir. Kan yapıcı domatesin elektron mikroskobundaki görüntüsü ise yine kan hücrelerini andırır.

11.Muz

11. muz

Yalnızca 2 adet orta boy muzun size 90 dakikalık ağır bir egzersiz programına yetecek kadar enerji verdiğini biliyor muydunuz? Potasyum deposu muz sindirime yardımcı olurken, kan basıncını dengeler ve ülsere iyi gelir. Cilt sağlığını koruyan muz kabuğunun elektron mikroskobundaki görüntüsü tıpkı bir altın gibi parlak.

12.Çiğ ve Pişmiş Et

12. Çiğ ve pişmiş et

Protein kaynağı olan etin çiğ ve pişmiş halleri elektron mikroskopta işte bu şekilde görünüyor.

13.Granül ve Kavrulmuş Kahve

13. Granül ve kavrulmuş kahve

Kahve; kafein ve niasin gibi elementlerle güçlendirilmiş bir antioksidandır. Kahvenin fazla tüketilmesi kalp çarpıntıları ve uykusuzluğa neden olurken, yeterli miktarda içildiğinde sizi dinç tutar. Granül ve kurutulmuş kahvenin elektron mikroskobundaki görüntüsü tıpkı küçük kayalara benzemektedir.

14.Anason

14. anason

Anavatanı Asya olan anason meyvelerindeki ‘anethol’ yakıcı bir tada sahiptir. Sindirim sitemini harekete geçiren anason yatıştırıcı ve iştah açıcı özellik gösterir. Anason çekirdeğinin elektron mikroskobundaki görüntüsü tıpkı bir yıldıza benzer.

15.Safran

10. safran

Fiyatı oldukça yüksek bir baharat olan safran antioksidan özelliği ile kan akışını düzenler. Antidepresan olarak etki gösteren safran, hücre sağlığını koruyup sindirimi düzenler. Safranın elektron mikroskobundaki görüntüsü ise ağaç kabuklarını andırır.

Bonus: Tatlandırıcı

tatlandırıcılar

‘Aspartam’ adındaki tatlandırıcı özellikle diyabet hastaları tarafından çay gibi içecekleri tatlandırmak için şeker yerine kullanılır. Bu tatlandırıcıların elektron mikroskobundaki görüntüsü ise parçalanmış şeker kristallerine benzer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.