Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemeklerin İçerisine Konması Gereken Fesleğenin Faydaları

Koku hafızasının hafızaların en güçlü olduğu söylenmektedir. Geçmişe dair yapılan bazı anımsatıcı çalışmalarda kokular daha çok öne çıkmaktadır. Kokusunu hatırladığımız parfüm, ev, eşya geçmişteki bir anımızı aklımıza getirebilir. Fesleğen, koku kapasitesi en yüksek olan bitkilerin başında gelir. Yetiştiği ortamda, kullanılan yemeklerde varlığını hemen gösterir. Mart ayında sıcakların başlamasından sonra ekilen fesleğenler yaz aylarına doğru yeşermeye başlar. Yeşererek yaprakları büyür. Toprakta, serada, küçük saksılarda bile yetişmesi mümkündür.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Ağızda Oluşan Yaraların Doğal Tedavisi Olarak Kullanılabilir

Fesleğen yaprağında aramolı bazı tatlar vardır. Bu tat ağızda bazı yaraların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Küçük çocuklarda görülen pamukçuk, ağızda yara gibi sorunlar fesleğen yardımı ile geçebilir.

2. Sindirimi Kolaylaştırır, Mideyi Yatıştırır

Tüketilen besinlerin zararlı kısımları vücuttan kısa sürede uzaklaştırılır. Ancak bazı insanların sindirim sistemleri diğer insanlara göre daha yavaş çalışabilir. Yavaş çalışan sindirim sisteminin hızı kullanılan bazı besinler ile arttırılabilir. Sindirim sistemini kolaylaştıran besinlerden biri de fesleğendir. Sindirim sorunu yaşayan insanlar öğünlerinde kullanacak olduğu fesleğen ile sindirim sistemlerinin daha hızlı çalıştığının farkına varacaktır.

3. Baş Ağrısını Giderir

Günlük işlemlerini yapan insanlar bazı zamanlarda çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Yorucu iş toplantıları, öğrenciler için sınav dönemleri, sunum günleri gibi tüm günü yoğun olarak geçirmemiz gereken günler olabilir. Bu yoğun günlerde zaman zaman baş ağrıları yaşarız. Bu durumda da çoğu zaman baş ağrılarına çözüm için ilaç gibi farklı yolları deneriz. Baş ağrısı için ilaç kullanmak yerine doğal bir yöntem olan fesleğeni deneyebilirsiniz. Baş ağrısı durumlarında fesleğen koklanarak baş ağrısı hafifletilebilir.

4. Arı Sokması, Akrep Sokması, Böcek ve Sinek Isırmaları İçin de Kullanılabilir

Bahar aylarına doğru böcekler yuvalarından çıkar ve insanlarla olan temasları da artmaya başlar. Böyle olunca da insanlar bazı böcek ısırığı, arı sokmaları gibi çeşitli durumlarla karşılaşabilir. Bu durumda yapılabilecek olan bazı işlemler uygulanarak bu ısırığıtedavi edilebilir. Evde tıbbı olarak yapacak olduğunuz bazı çalışmalarla böcek ısırığının geçmesi sağlanabilir. Mevcut olan ağrı ya da acının geçmesi için bir tatlı kaşığı bitki, iki bardak su ile on dakika boyunca kaynatılır. Ardından da bu karışımın kaynamasından sonra oda sıcaklığında soğuması sağlanır. Normal soğukluğa gelen bu sıvı pamuk yardımı ile sürülür. İki üç gün boyunca aynı işlem deri üzerine yapılarak ağrının geçmesi beklenir. Bu şekilde fesleğenin çeşitli yararlanmalarda da kısa sürede etki edeceği gözlemlenebilir.

5. İştah Açıcı Özelliği

Kimi zaman psikolojik nedenlerden dolayı bazı kişilerde iştahsızlık görülebilir. Hatta yeme alışkanlığı çok iyi olan kişilerde bile bazı zamanlarda bu tip sorunlar görülebilmektedir. Hastalık nedeniyle bebeklerde ve küçük çocuklarda iştahsızlık yaşanabilmektedir. Çocuklarda görülen iştahsızlık gerçek anlamda olumsuz etkiler yaratabilir. Çünkü beslenme alışkanlığı zayıf olan çocuk ve bebekler daha kolay hasta olmaktadır. Özellikle de kış ayları başta olmak üzere yeme alışkanlığının anne ve babalar tarafından kontrol edilmesi çok önemlidir. İştahsızlık seviyesine gelen bireyler ise fesleğen tüketimlerini arttırarak bu durumdan kurtulabilirler. Örneğin iştahsızlık ile savaşmakta olan insanlar yemeklerinde bir tutam fesleğen kullanarak tadı sayesinde iştahlarının açılacağını fark edecektir.

6. Öksürüğe İyi Gelir

Öksürük insanda belli bir aşama sonra baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi etkiler bırakmaktadır. Sürekli olarak öksürmek gece uykularımızı bile böler. Öksürüğe karşı şifalı çözüm yolları kullanarak kısa sürede öksürükten kurtulabilirsiniz. Otuz gram fesleğen tohumu bir litre suyun içerisinde güzel bir şekilde kaynatılarak her gün günde üç bardak içilebilir. Öksürüğün şiddetinin bu sayede azaldığını göreceksiniz.

7. Sinirleri Yumuşatır

Yaşadığımız hayat içerisinde bazı durumlar sinirlerimizi de etkilemektedir. Oysa sinir tüm hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilebilir. Sinirli bir yapıya sahip olan insanların daha erken yaşta yaşlandığı tespit edilir. Sinir sisteminin düzene girmesi, sinirlerin yumuşatılması için ise farklı yöntemler kullanılabilir. Fesleğen kokusunun dahi insanda pozitif etkiler yarattığı görülmektedir.

Sinir hücrelerinde meydana gelen gerginlik için fesleğenin kokusu derince çekilmelidir. Sinirlerin yatışması için farklı bir tarif de uygulanabilir. Fesleğen yapraklarını bölerek bir kabın içerisine alın. Bu yaprakların üzerine kaynar suyu dökün ve bu karışımın yirmi dakika demlenmesini bekleyin. Demlenen bu fesleğenli su iki günde bir olmak üzere bir çay bardağı içilerek sinirlerin yatışması sağlanabilir.

8. Uyku Problemi Yaşayanların Uykusunu Açmaya Yardımcı Olur

Özellikle kış aylarında sabahları uyuduğumuz yataklardan uyanmak daha da zor hale gelir. Uyku problemi yaşayanlar da gün boyunca halsiz ve yorgun olurlar. Uyku probleminden dolayı insanlar ne yazık ki gün içerisinde daha yorgun olarak eve dönerler. Uykunun açılması, uyku sorunun çözülmesi için de yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekilmelidir. Fesleğen faydaları sayesinde uykudan biraz olsun uzaklaşabilirler. Daha dinç bir vücuda sahip olabilmek için her sabah fesleğen çayı içilebilir. Fesleğen özü ile elde edilen bu çay uyku sorununun çözülmesine yardımcı olur. Her sabah uyandıktan sonra bir bardak içilen fesleğen çayı insanın gün içerisinde uyku problemi yaşamasını önler. Uyku sorununu kökünden çözebilmek mümkün olmasa da en azından bu şekilde gün içerisindeki uykusuzluğa çözüm bulmuş olursunuz.

Fesleğen Nasıl Tüketilebilir?

Dünya mutfağında sık sık kullanılan bitkilerden biri olan fesleğen Türk mutfağında da aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Türk mutfağının kendine özel yemeklerinin içerisine birkaç yaprak fesleğen konarak yemeklerin daha lezzetli bir hal olması sağlanabilir. Özellikle de sulu yemeklerin yapılmasında kullanılan fesleğen yemeğin daha hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda bizim mutfağımızda fesleğen çorbaların üzerlerine süs amaçlı olarak da konabilmektedir. Çorba kaselerine renk veren fesleğen çorbaya da farklı bir aramo katar. Yemeklerimizin yanında, meze çeşitlerinde de aynı şekilde fesleğeni kullanabiliriz. Diğer yandan fesleğen kokusu çok yoğun oluğu için yapılan salataların içerisine doğranan bir tutam fesleğen salatayı da daha çok lezzetlendirir. Aynı zamanda fesleğen faydalarından yararlanmak için de fesleğen çayı yapılabilir. Kaynatılmış suya koyulan fesleğen on dakika demlendikten sonra  düzenli olarak içilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.