Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

YEMEKLERİNDEN SARIMSAĞI EKSİK ETMEYENLERİ HAKLI ÇIKARAN 10 MADDE

Bilimsel adı ‘Allium sativum’ olan sarımsağın saplarında, yapraklarında ve toprak altındaki kısmında yoğun miktarda kokulu yağ bulunduğundan çoğu zaman sarımsak yememek için dikkatli davranırız. Oysa yararları her fırsatta dile getirilen sarımsak tam bir sağlık kaynağıdır. Sarımsağın anavatanı tam olarak bilinmese de Hindistan olduğu düşünülmektedir. Kokusu ‘allisin’den kaynaklanan sarımsak vücutta hidrojen sülfat yaydığından çok yoğun bir kokuya neden olur. Faydaları saymakla bitmeyen sarımsağı günlük olarak tüketmemiz gerekiyor. Kokusunu bir kenara bırakıp yemeklerinden sarımsağı eksik etmeyenleri haklı çıkaran nedenleri sizler için derledik. İşte bu 10 madde:

1. Doğal Antibiyotik

1. Doğal antibiyotik

Sarımsaktaki yoğun kokunun içeriğindeki ‘allisin’ maddesinden kaynaklandığını belirtmiştik. Sarımsak doğal antibiyotik etkisini de yine aynı maddeden almaktadır. Güçlü antibiyotik etkisi sayesinde her gün bir diş bile olsa tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

2. Tansiyon Dengeleyici

2. Tansiyon dengeleyici

Sarımsak damarları büzer ve tansiyonu yükselten maddeleri bloke ederek tansiyonu düşürür. Özellikle beyin kanaması riski bulunan yüksek tansiyon hastalarında doğal bir tedavi yöntemidir. Yalnız düşük kan basıncına sahip olanlar sarımsak tüketirken aşırıya kaçmamalıdır.

3. Vitamin Deposu

3. Vitamin deposu

Sarımsak yalnızca vitamin değil aynı zamanda mineral ve aminoasit deposudur. Bilhassa A, B, C ve E vitaminince zengin, selenyum gibi gıdalardan kana az miktarda geçen maddeleri bünyesinde barındırır. Selenyum antioksidan etkisiyle vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden sarımsak oldukça etkili bir antioksidandır. Bunun dışında sarımsak vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, bakır ve demir ihtiyacını da karşılar.

4. Kalbin İlacı

4. Kalbin ilacı

Sarımsağın tansiyon dengeleyici etkisi damarlardaki kan akışını hızlandırarak kalp tıkanıklıklarının da önüne geçer. Kalp krizi riskini azaltan sarımsak organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Böylece kalbe olan baskıyı azaltır. Sarımsak kalbin ilacıdır.

5. Antibakteriyel-Antiviral

5. Antibakteriyel-antiviral

Sarımsak antibiyotik etkisinin yanı sıra enfeksiyonlardan korunmaya karşı da oldukça etkilidir. Sarımsak günlük tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Özellikle kışın hepimizin sıkça yakalandığı nezleye çok iyi gelir.

6. Antioksidan Kaynağı

6. Antioksidan kaynağı

Sarımsak güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki ağır metaller gibi zararlı maddeleri idrar ve ter yoluyla atmanızı sağlar. Tüm antioksidanlar gibi hücre DNA’sının bozulmasını önleyerek kronik hastalıklara karşı meydan okur.

7. Kansere Deva

7. Kansere deva

Antioksidan etkisiyle kronik hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlayan sarımsak aynı zamanda ilerleyen kanserin yayılmasını yavaşlatır. Kurutulmuş sarımsağın içerdiği ‘kyolic’ adı verilen madde sayesinde kanserli hücrelerin çalışma hızının % 70 yavaşlatıldığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

8. Beynin Koruyucusu

8. Beynin koruyucusu

Sarımsağın beyin kanaması riskini azalttığı kanıtlanmış bir gerçek olsa da yine faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu tüketildiği miktar ile ilintilidir. Dozunda tüketilen sarımsak tüm sinir sistemi ve beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Beyin hücreleri ile refleksler arasındaki iletimin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan sarımsak, beynin koruyucusu besinler arasındadır.

9. Salgın Hastalık Kalkanı

9. Salgın hastalık kalkanı

Bağışıklık sistemini böylesine güçlendiren sarımsak özellikle kış aylarında tam bir salgın hastalık kalkanı olarak görev yapar. Antibakteriyel etkisi sebebiyle hem hastalıkları önler hem de vücuda giren mikroplarla savaşır. Bu sebeple sarımsak tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

10. Saç Dökülmesine Birebir

10. Saç dökülmesine birebir

Sarımsağın saç dökülmesine karşı çok uzun yıllardır kullanıldığı biliniyor. Tüketmenin yanı sıra şampuanın içine karıştırılan birkaç diş sarımsak bile oldukça etkilidir. Yalnız sarımsağın şampuan içinde kötü kokmaması için sütle ısıtılması gerekir. Her derde deva sarımsak saç dökülmesine karşı da birebir.

Tüm bunların yanında sarımsak iyi kolesterolü yükseltir, kulak iltihaplanmasına ve mide gazına iyi gelir. Kemik gelişimini destekleyen ve sindirim sistemini temizleyen, yararlı olduğu kadar da lezzetli sarımsağı kokusuna aldırmadan günlük olarak mutlaka tüketmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.