Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemekten Sonra Neden Uyku Gelir?

İnsanlar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi adına bazı ihtiyaçlara gereksinim duyar. Hareket etmemiz, nefes alıp vermemiz ve yürümemiz gibi tüm faaliyetler için enerji harcanır. İnsan vücudu uykudayken bile enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi bizler de yediğimiz gıdalarla içtiğimiz içeceklerle alırız. Bu besinlerin içerisindeki yapı maddeleri sindirim sistemimiz sayesinde tek tek sindirilir ve ardından emilim gerçekleşerek hücrelere enerji dolar. Tüm bedene giden bu enerji salınımı ise kan yoluyla olur. Kan içerisinde barındırdığı enerjiyi hücrelere tek tek taşıyarak herkesin ihtiyacını karşılar. Bu enerji asla depolanmaz, sürekli harcanır ve yenisine ihtiyaç duyulur. Kan şekeri düştüğünde beyne giden sinyaller insanların açlık hissetmesine neden olur. Gerekli glikoz miktarına ulaşıncaya dek kişi yemek yemeye devam eder. Ancak bazen yemeklerden sonra halsizlik görürüz. Aksine enerji oluşturacak besinleri yedikten sonra uykumuzun gelmesi her ne kadar anlamsız olsa da elbette bu durumun bir bilimsel açıklaması vardır. Gelin hep beraber yemekten sonra neden uyku geldiğine göz atalım.

Yemek Sonrası Gelen Uykunun Sebebi Nedir?

1. Fazla Yemek Tüketmek

Eğer kişi ihtiyacının dışında fazla yemek yerse bazı problemler ortaya çıkar. Onlardan biri de yemekten sonra uyuya kalmaktır. Vücudumuzdaki her olay için enerjiye ihtiyaç duyulur. Eğer kişi çok yemek yerse bunu yakabilmesi için oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi de bulamadığı zaman hücreler yorgunluk hissi veren bir salgı salgılar ve kişinin bu şekilde kendini halsiz hissetmesine devamında da uyumasına neden olur. Vücudumuz uykudayken yaşamsal fonksiyonların ihtiyaç duyduğu enerjiyi minimuma indirir ve enerjiden tasarruf eder. Çok yemek yedikten sonra kişinin çok da enerjiye ihtiyaç duymasının ardından beyin sinyallerle kişinin uyumasını sağlar ve sindirim işlemleri bu şekilde gerçekleşir.

2. Aşırı Karbonhidratlı Besinler Yemek

Karbonhidratın içerisinde bulunan yapı taşları glikozdur. Glikoz kandaki şeker oranını artırır ve eğer kişi öğünlerinde aşırı karnonhidratlı yiyecekler ve içecekler tüketirse kişinin kan şekerini artırır. Kan şekerinin artmasıyla birlikte diğer sistemler de tehlike altında olduğu için pankreastan kan şekerini düşürecek olan insülin hormonu salgılanır. İnsülin hormonu da kan şekerini düşüren triptofan amino asidi ortaya çıkarır. Bu salgı da serotonin hormonunu aktifleştirerek kişinin uykusunun gelmesine neden olur. Bu zincirleme olayının sonunda salgılanan serotonin hormonu uykudan sorumlu olan hormondur. Dolaylı yoldan pankreastan salgılanan serotonin hormonunun bu nedenle salgılanması sindirim bozukluğuna da neden olabilir. Ancak aniden salgılanan insülin hormonu kişinin aşırı yemek yeme isteğini tekrar aktif hale getireceğinden kişinin yediklerine oldukça dikkat etmesi gerekir.

3. Beyne Giden Kanın Azalması

Kişi ortamda yeterince oksijen alamıyorsa daha doğrusu beyne giden oksijen miktarı yeterli değilse vücut kendini otomatik olarak uyku moduna sokar ve bu şekilde kişinin uykusunu getirecek sinyalleri gönderir. Kişide sindirim bozukluğu var ve düzenli olarak beslenmiyorsa yemek yedikten sonra vücutta bulunan kanın büyük bir çoğunluğu sindirim organlarına enerji vermek adına sindirim organlarında toplanır. Bu da beyne giden kanın azalmasına neden olur. Eğer kişinin beynine az miktarda oksijen giderse bu bazı kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir. Buna önlem olarak kişi yemeklerden sonra yetersiz oksijenden sonra uyku moduna geçer.

Yemekten Sonra Gelen Uyku Sorununa Çözüm

Yemekten sonra gelen uyku sorunu kişinin zamanından çaldığı gibi uyku düzenini de bozar. Özellikle okuyan ya da çalışan kişiler için bu büyük bir kayıp olacaktır. Bu nedenden dolayı kişi yemekten sonra uyuklamamak adına birtakım dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Kişi öğünlerinde hafif yemekleri tercih etmelidir. Bol yağlı ya da karbonhidratlı yemekler yerine mevsim sebzelerini tercih edebilir. Aynı zamanda doyduğunu anladığı an yemek yemeyi bırakmalıdır. Uzman doktorların tavsiye ettiği gibi midenizi üçe bölmeniz gerekir. Üçte biri yemekle dolmalı geri kalan boşluğu da su ve hava ortak paylaşmalıdır. Bu şekilde yemekten sonra gelen ani uykuyu ve halsizliği önleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.