Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yemekten Sonra Asla Yapmamanız Gereken 10 Şey

Türk mutfağının eşsiz yemekleri, annelerimizin elinin lezzeti ve güzel bir sofrada toplanmış sevilen insanlar olunca bu ülkede yemek yemek, besin ihtiyacımızı karşılamaktan çok bir keyfe dönüşüyor. Muhabbet eşliğinde yenen fazla fazla yemeklerle midenin sınırları zorlanıyor ve kimse doymadan sofradan kalkmıyor. Üzerine sodalar, kahveler, çaylar, meyveler… Alıştığımız ve bize normal gelen yemek yeme alışkanlıklarımız genelde bu yönde. Fakat birçoğumuz bu ufak tefek alışkanlıkları değiştirerek çok daha sağlıklı olunabileceğinin farkında değil. İşte yemekten sonra alışılagelmişlik ile beraber yaptığımız ama aslında yanlış olan şeylerin listesi!

1. Yemekten Hemen Sonra Soda İçmek

Yüksek tansiyonu olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey yemekten hemen sonra soda içmemektir. İçeriğinde bolca mineral bulunan soda yemekle birleşince vücudunuza fazla yükleme yapabilir, bu durum da sağlığınızı kötü etkileyebilir. Ayrıca mideniz şiş ise içeceğiniz soda ile daha fazla şişecek ve aşırı yükleme yapılmış gibi olacaktır. Yemekten hemen sonra soda içmek mide genişlemesinden ciddi hastalıklara kadar birçok sorunu beraber getirebilir. Soda içmek için en az 20 dakika ile 1 saat arasında beklemelisiniz.

2. Yemeği Sindirsin Diye Sigara İçmeyin

Bir ritüel olarak yemek tabağı sofradan kaldırıldığı gibi balkona çıkılır ve hemen bir sigara yakılır. Bu çok ama çok yanlış. Normalde sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz. Yapılan bir araştırma yemekten sonra sigara içmenin normal zamanda sigara içmeye göre 10 kat daha zararlı olduğunu tespit etmiştir.

3. Hemen Meyve Yemeyin

Meyve normalde tüketildiğinde son derece sağlıklı. Ama biz genelde meyveyi akşam yemekten sonra tükettiğimiz için meyvenin vücudumuza faydasından çok zararı dokunuyor. Meyvenin en iyi tüketileceği zaman sabah kahvaltısıdır. Eğer akşam yemeğinden sonra meyve tüketirseniz kan şekeriniz hem yemeğin hem de meyvelerin içindeki şekerin etkisiyle tavan yapacak ve aradan bir saat daha geçmeden tekrar acıkacaksınız. Ayrıca henüz yemiş olduğunuz yemeği sindirmeden meyve tüketmek midenizi yoracaktır.

4. Yemekten Sonra Hemen Yürüyüşe Çıkmayın

Birçok kişi yemeği fazla kaçırınca hemen yürüyüşe çıkması gerektiğini düşünür ama aslında bu bir hatadır. Çünkü yemekten sonra vücudunuzdaki kanın büyük bir çoğunluğu sindirim sisteminize gittiği için kalbiniz ve diğer organlarınız ekstra iş yapmaktadır. Bunun üzerine bir de yürüyüşe çıkıp kan dolaşımınızı arttırırsanız kalbinizi gereğinden fazla yormuş olursunuz. Yürüyüş yapmak için en az 20 ile 60 dakika arasında beklemeniz gerektiğini belirtelim.

5. Şekerleme Yapmayın ya da Direkt Uyumaya Gitmeyin

Yemek yedikten sonra uyumak vücudunuzun kendini dinlenme moduna aldığını ve yediğiniz yemeklerin sindiremeyeceği anlamına gelir. Sindirilmeden midede ve bağırsaklarda kalan yemekler büyük sindirim sistemi problemlerine yol açar.

6. Hemen Banyo Yapmayın

Sıcak su ile duş almak vücudunuzdaki kanın el ve ayaklara yoğunlaşmasına neden olacaktır. Bu da sindirim ve dolaşım sisteminizin yorulması ve sağlığınızın tehlikeye girmesi anlamına geliyor. Ayrıca yemekten sonra sıcak suyun altına girdiğinizde başınız dönebilir ve düşme riski yaşayabilirsiniz.

7. Çay İçmeyin

Yemekten sonra çay içmek bizim kültürümüzün olmazsa olmazlarındandır, fakat bu da yanlış. Sindirir, rahatlatır diye düşündüğümüz çay yediğimiz besinlerden aldığımız proteinlerin daha zor sindirilmesine ve birçok vitaminin kaybolmasına neden oluyor. Çay içmek için yemek yedikten sonra en az 1 saat kadar beklemenizi tavsiye ederiz.

8. Yemekten Hemen Sonra Yüzmeyin

Vücudunuzdaki kan akışı sindirim sisteminizde toplandığı için yüzmek son derece tehlikeli olabilir. Yüzmek, vücuttaki birçok kasın aynı anda çalışmasını sağlayan bir spor olduğu için yemekten sonra kaslarınıza yeterince kan gidemeyeceği için çeşitli kaslarınıza kramp girebilir, bunun sonucunda boğulma riski bile yaşayabilirsiniz. Yemekten sonra yüzmek için en az 1 saat beklemeniz sağlığınız açısından mantıklı bir hareket olacaktır.

9. Hemen Kemerinizi Gevşetmeyin

Bu da birçoğumuzun yaptığı en tehlikeli hatalardan biri. Yemeği biraz fazla kaçırınca hemen pantolonumuzun kemerini gevşetmek isteriz. Evet, bu uygulama şişkinliğinizi azaltabilir ama bağırsaklardaki ani bir açılma nedeniyle bağırsak düğümlenmesi gibi sorunlara da neden olabilir.

10. Hemen Su İçmeyin

Özellikle yemekten sonra içilen soğuk su yediğiniz besinlerin midenizde yukarı çıkmasına ve daha geç sindirilmesine neden olacaktır. Ayrıca zaten yediğiniz yemeğin basıncıyla şişen mideniz suyla beraber daha da fazla basınca maruz kalacak ve sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bununla beraber sindirim için gerekli asidik ortamı su ile bozduğunuz için midenizin besinleri sindirme süresi uzayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.