Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebeğe Şekerli Su Vermek Zararlı mı?

7Su, vücudumuzda önemli bir bileşendir. Bebeklere su ne zaman verilir, kaç aylıkken bebeklere su içirilir, yeni doğmuş bir bebeğe normal su ya da şekerli su verilebilir mi gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik. Bu bilgiler en çok da annelerin işine yarayan bilgilerdir.

0-6 aylık bir bebek günlük su ihtiyacını anne sütünden karşılamaktadır. Ek gıda takviyesine geçen bebekler ise gün içerisinde 3 ile 4 tatlı kaşığı arasında yani yaklaşık olarak çeyrek çay bardağı oranında su içebilirler. Vücudumuzda her hücrenin düzgün olarak işlemesi su içme miktarına bağlıdır. Glikoz, mineraller ve vitaminlerin yanı sıra diğer önemli olan besin ögelerinin hücrelere taşınabilmesinde önemli bir rol üstlenir.

yeni doğan bebeğe şekerli su vermek zararlı mı?

Bebeklere Su Ne Zaman Verilmelidir?

Uzmanlar, bebeklere yaklaşık olarak altı aylık olmadan su vermenin doğru olmadığının altını çiziyor. Havalar çok sıcak olsa bile bebekler su ihtiyacını anne sütü ya da mama ile sağlarlar. Çok alınan su, bebeğin midesini doldurur ve bu sebeple bebekler gıdalardan alması gereken besinleri alamaz ya da bu alımı azaltırlar. Çok az miktarda verilecek suyun çok zararı yoktur ancak bu işlemi altı aydan önce yapmak istiyorsanız, su vermeden önce doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Bebeğiniz altı ayını tamamladıktan sonra doktorunuzun da önerdiği ölçülerde günlük olarak bebeğinize su verebilirsiniz. Bu su miktarları her zaman az olmalıdır. Aşırıya kaçıldığı zaman bebeklerde karın ağrısı meydana gelebilir.

Hastalık Dönemlerinde Su İçme Oranı Nasıl Olmalıdır?

Hastalık zamanında vücut su tüketimi artar, ateş düştüğünde vücuttaki sıvı terleme yoluyla dışarı atılır. Ateşli hastalık durumlarında sıvı tüketimini biraz artırmamız gerekir.

Yeni doğan bir bebeğe asla ve asla su ya da şekerli su verilmemelidir. Su verilmesi onların küçük midelerini doldurur ve anne sütüne yer kalmaz. Bu durumun haricinde ise su içmeleri vücudun elektrolit dengesini bozar, ayrıca kalp ve beyin fonksiyonlarının çalışmasını olumsuz bir şekilde etkiler.

Anne sütüne eklenen sebze, meyve, katı gıda benzeri ek gıda alan bebeklere mutlaka su vermek gerekir. İlk 6 ay içinde olan bir bebek, hem anne sütü hem de mama ile besleniyorsa çok su vermeye gerek yoktur. Anne sütünü ve mamayı alan bir bebek kabızlık sıkıntısı yaşamıyorsa, sıvı alımının yeterli olduğu düşünülebilir. Kabızlık yoğunlukta görülüyorsa su tüketiminin biraz artması gerektiğini söyleyebiliriz.

İnsan hayatındaki ilk 28 günlük sürece yeni doğan dönemi denir. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 60’ında, prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin ise yüzde 80’inde sarılık görülür. Yeni doğan bebeklerde görülmekte olan sarılığın birçoğu fizyolojiktir. Bu da belli bir tehlike sınırı içerisine girmeyen bir durum olduğunu gösterir. Böyle zamanlarda görülen sarılıklar bir iki hafta içerisinde kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Ancak yine de yeni doğan bebeklerdeki sarılığın erken tespit edilmesi ve bunun takip edilmesi oldukça önemlidir.

Sarılık Olan Bebeğe Şekerli Su Verilir Mi ?

Sarılık teşhisi konan bebeklerin tedavilerinin doktor kontrolünde yapılması en doğru olan yöntemdir. Ülkemizde aileler sarılık için basit ama zararlı yöntemler uygularlar. Kaynatılan ya da soğutulan yarım çay bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı şekeri ekleyip, şeker eriyene kadar karıştırıp bebeğe verilir. Bu işlemi aileler günde birkaç defa yapar. Genel olarak bebeğin sarılık hastalığı geçene dek şekerli su verilir. Ancak bu yöntem halk arasında kabul görse bile uzmanlar, böyle bir işlemin oldukça zararlı olduğunu belirtirler.

Şekerli suyun ve bununla beraber hiçbir besinin sarılık hastalığına iyi gelmesi durumu söz konusu bile değildir. Burada en önemli konu bebeğin en iyi şekilde beslenmesi ve vücuttaki sarılık maddesinin bağırsaklardan tekrar emilim işlemini engellemesi için de kakasını sık sık yapması gerekir. Şekerli suyun alınması da bebeğin ihtiyacı olan anne sütünün alınmasını engeller. Bunun devamında da gaz problemleri ortaya çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.