Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Bebek bir insanın hayatındaki en ama en önemli şeylerin başında gelir. Yeni doğmuş bir bebeğin heyecanı anne ve baba için başka hiçbir şey ile ölçülemeyecek kadar muazzamdır. Ancak her ne kadar yeni doğmuş bebek çok mutluluk verici olsa da beraberinde çok ama çok büyük sorumlulukları da getirmektedir. Bu yüzden günümüzde yeni ebeveynler bebek bakımı konusunda çok endişeli olabilmektedir. Aslında bu konuda direkt olarak endişeli davranmaya gerek yoktur. Yalnızca çok iyi araştırma yapmak ve çok iyi hazırlanmak gerekmektedir. Çünkü özellikle bebek yeni doğduğu zaman yapılan bakımın önemi çok ama çok büyüktür. Çünkü bilmeliyiz ki bebek yeni doğduğu zaman dış dünyaya henüz yeteri kadar alışmış değildir. Bu nedenle de bu bakım yöntemleri ile bebeğin bu alışma sürecini en sağlıklı şekilde geçirmek gerekir.

Yeni doğan bebek bakımı konusunda pek çok anne ve baba çevresinde belki de binlerce tavsiye alır. Hatta bu aldığı tavsiyeler bazen birbiri ile zıt bir hale de gelebilir ki bu durum yeni bebek sahibi olmuş ya da olacak anne ve babaları çok daha büyük bir endişeye ve umutsuzluğa itebilir. Ancak bu noktada ne yazık ki tüm bu laflara kulakları tıkamak gerekir. Aynı şekilde internette dolaşan endişe verici bilgilere de doğruluğu ispatlanmadığı müddetçe itibar etmemek gerekir. Bu noktada en doğru ve en sağlıklı bilgiyi anne ve babalara verecek olan kişiler kesinlikle doktorlardır. O yüzden bebeğin yeni doğduğu süreçte anne ve babanın doktor ile sürekli irtibatta olması ve aklına gelen ya da merak ettiği her soruyu sorması gerekir. Böylece anne ve baba yeni doğmuş olan bebeklerine kusursuza yakın bir bakım oluşturabilirler.

Özellikle bebeğin ve annenin hastaneden evlerine ilk çıktıkları gün çok önemlidir. Genelde bugünde anne de baba da çok fazla endişeli olur. Çünkü düşündüklerinde daha önce hiç bebek bakımı yapmamışlardır ve bebeğe zarar vermekten korkabilirler. Bu durumda genelde aile büyükleri yeni anne ve yeni babaya yardımcı olmak için onların yanında olurlar. Fakat eğer anne ve babanın böyle bir destek alma gibi bir imkanı yoksa ya da bu desteği istemiyorlar ise tamamen kendilerine güvenmeleri ve rahatlayarak içgüdüleri ile hareket etmeleri gerekmektedir.

screenshot_2

Bu süreçte elbette endişe hiçbir zaman tam anlamı ile son bulmayacaktır. Çünkü her şey henüz çok yenidir ve anne ile baba bu konuda henüz çok tecrübesizdir. O yüzden ilk günlerin endişeli geçmesi çok normaldir. Ancak her şey zaman içinde yavaş yavaş ve en profesyonel şekilde öğrenilecektir. O noktada annenin yine doktor ile irtibatta kalması ve tamamen içgüdülerine güvenmesi gerekir. Çünkü annelik içgüdüsü gerçekten çok değerlidir. Zaten anne ve bebek arasında hamilelik sürecindeki dokuz ay boyunca ayrı bir bağ ve ayrı bir ilişki oluşmuştur. Bu bağ yeni doğan bakım sürecinin de güzel bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olabilecektir. Dolayısıyla kesinlikle annenin paniğe kapılmaması ve bu süreci güzel bir şekilde atlatabileceklerine inanması gerekir.

Aslında yeni doğan bebek bakımında cilt bakımı da çok fazla büyük bir önem teşkil etmektedir. Bilindiği üzere yeni doğmuş olan bebeklerin ciltleri çok ama çok hassas olmaktadır. Bu da onların çok daha özenli bir cilt bakımına ihtiyaç duymalarına yol açmaktadır. Fakat bu noktada bebeğin cilt bakımını yapacak olan annenin çok fazla hassas ve yumuşak davranması gerekmektedir. Özellikle doğru bir cilt bakımı için en belli başlı kural bebeğin cildinin her daim kuru ve temiz kalmasıdır. Aynı zamanda elbette bebeğin karnını doyurduktan ve bebek uykudan uyandıktan sonra ya da diğer gerekli görülen tüm zamanlarda bebeğin düzenli olarak altının değiştirilmesi de gerekir. Bunun için de ıslaklığı çok iyi bir şekilde emen ve nemin bebeğin cildine zarar vermesini önleyen sağlıklı bezler kullanılmasının önemi çok büyüktür. Özellikle bebek doğduktan sonraki birkaç haftada bebeğin poposunun yalnızca pamuk ile ve ılık su ile temizlenmesi gerekir. Elbette bazı durumlarda bebeğin altını değiştirirken ıslak mendil kullanılması da gerekebilir. Bunun için de kesinlikle hassas ciltler için olan ve kokusuz olan ıslak mendillerin tercih edilmesi gerekir.

screenshot_1

Aynı şekilde bebeğin göbek kordonuna yapılacak olan bakımın da önemi çok büyüktür. Genelde bu bakım hakkında henüz hastaneden çıkmadan önce doktorlar ya da hemşireler detaylı bir bilgilendirme yapmaktadır. Hatta doğumdan sonra eve çıkıldığında ilk günlerde bebeğin her gün yıkanmasına ihtiyaç yoktur. Üstelik içinde birkaç parmak yükseklikte ılık su bulunan bir bebek banyo küvetinin içine bebeği üç ya da dört günde bir sokup çıkmak da gayet yeterli olacaktır. Eğer ihtiyaç görülür ise yine aynı şekilde bebeğin elleri, yüzü ve ayakları nemli pamuklar ile de silinebilir. Fakat bebek bakımı için kullanılacak her ürünün kaliteli ve sağlıklı olmasına özen göstermek gerekir. Bu noktada bebeğin banyo küvetinin bile önemi büyük olmaktadır. Hatta bunun için bebeğin kullanacağı ürünlerin içeriğini de çok detaylı bir şekilde incelemek gerekir. Bu ürünlerin her biri kanserojen hiçbir madde ve BPA gibi maddeler içermemelidir. O yüzden bebeğin vücudunu sileceğiniz pamuğun bile kaliteli ve yeteri kadar yumuşak olmasına büyük bir özen göstermeniz gerekir.

screenshot_2

Yeni doğan bebek bakımında uyulması gereken kurallar arasında en başta içgüdülere güvenmek ve önem vermek gerekir. Bebek bakımında elbette pek çok şey okuyarak ya da dinlenerek öğrenilebilir. Fakat sıra bebek bakımına geldiğinde süreç pek de kitapta olduğu gibi ilerlemez. Bu yüzden annenin tamamen içgüdülerine güvenmesi gerekir. Bunun yanı sıra bebeğin baş bölgesinin destekli olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Yeni doğan bebek bakımında bebeğin başının desteklenmesi çok ama çok önemlidir. Çünkü bebeğin boyun kasları henüz fazla gelişememiştir ve dikkat edilmediğinde birtakım aksaklıklar yaşanabilir. Beslenme konusu da yeni anne olmuş kişilerin hep çok fazla kafa karışıklığı yaşadığı konulardan bir tanesi olmaktadır. Bu noktada bebeğin acıktığı her zaman beslenmesi gerekir. Zaten bebeğin midesi çok küçük olduğu için fazla yiyecek alamamaktadır ve bu nedenle her ihtiyaç duyduğunda yeteri kadar beslenmesi gerekir. Bazı kişiler bebeğin üşütmemesi için çok fazla sarılması gerektiğini düşünürler. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Bebeğin ne çok sıcak ne de çok soğuk tutulması gerekir. Yani o dengeyi her daim koruması gerekir annenin. O yüzden ortam ısısı göz önünde bulundurulduğunda hiç ihtiyaç yok iken bebeğin kat kat yorganlara ve kundaklara sarılması doğru bir davranış olmamaktadır. Hatta bebeğin vücudunda buna bağlı olarak bazı hasarlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde hava sıcak olduğu için bebek topyekün çıplak da dolaştırılmamalıdır. Çünkü bebekler yetişkinlerden çok farklıdır ve ortalama bir yetişkinin terlediği bir ortamda yeni doğmuş bir bebek çok kolay bir şekilde üşütebilir. Bu da özellikle yeni doğmuş bebeklerde çok endişeli bir hale yol açabilir. O yüzden bebeğin ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamda tutulmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.