Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebekler Nasıl Yıkanmalı?

Anne adayı hamilelik süreci olan dokuz ay boyunca bebeğinin doğacağı anı bekler. Anne adayları için doğumdan sonra başlayan süreçte anne adayı bebeğinin her fizyolojik ihtiyacını karşılamaya çalışır. Anne adaylarını en çok endişelendiren bir konu ise, bebeğin banyo yapması konusudur. Yeni anne olan birey, bebeğini nasıl yıkayacağını daha önce yapmadığı için çok tecrübeli olmaz. Bebeğini ilk yıkadıktan sonra tecrübe kazanır ama ilk banyo yaptırma aşaması biraz zor olacaktır.

Bebeğinizin doğumundan sonra, bebeğinizin doğumla beraber üzerinde bulunan sıvılar buharlaşarak bebeğinizin vücut ısısını düşürmektedir. Bu sebeple bebeğinizin doğumunun ardından hemen banyo yaptırılması tavsiye edilen bir durum değildir. Bebeğiniz yeni dünyasına uyum sağlamasını beklemeli ve anne sütü ile beslenmeye başlamasından sonra bebeğinizin ilk banyosunun yaptırılması gerekmektedir. Yeni doğan bebeğinizin banyo yaptırılması için en uygun zaman doğumdan sonraki ilk on iki ve yirmi dört saat zaman aralığı arasında gerçekleştirilmelidir. Hemşirenin yeni doğan bebeğinizin ilk banyosunu yaptırdıktan sonra göbek kordonu düşene kadar bebeğinize banyo yaptırılması doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Yeni doğan bebeğinizin göbek kordonu düşene kadar ilk yedi ya da on gün süreleri arasında bebeğinizi nemli, yumuşak bir bezle vücudunu silerek temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

bagnetto-al-neonato-shutterstock_284335529-1-1024x683-e1438961223301

Anne ve baba bebekleri doğduktan sonra çekinerek yaptıkları davranışlardan biri de yeni doğan bebeğini banyo yaptırmaktır. Anne ve babaların yeni doğan bebeklerine banyo yaptırmaktan çekinmeleri, bebeklerine herhangi bir zarar vermekten korkmaları, bir yerlerini acıtma ihtimalleri ya da bebeğin ağzına, burnunu su kaçırıp bebeğin ağlaması, huzursuz olması durumundan korkuyor olmalarıdır. Anne ve baba, bebeklerine banyo yaptırırken çok dikkatli davranacak olmalarına rağmen, yine de herhangi bir zarar verme korkusu içerisinde olurlar. Bebeklerini ilk defa banyo yaptıracak olan anne ve baba, bu konuda daha önce tecrübeli olan yakınlarından yardım ve destek alabilirler. Bebeğinize ilk banyosunu yaptırmadan önce, bebeğinizin ilk olarak göbek kordonunun düştükten sonra yapılması daha uygun olmaktadır. Bebeğinizin göbek kordonu düşmeden bebeğinizi banyo yaptırmanız çok doğru bir davranış olarak görülmemektedir. Bebeğinizin göbek kordonunun düşme aşamasından sonra bebeğinizin ilk banyosunu yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırmanız için gerekli olan birtakım malzemeler vardır. Bebeğinizi banyo yaptırmanız için size yardımcı olacak malzemeler şunlardır,

  • Hijyenik olması için gerekli temizlemeler yapılmış olan bir bebek küveti,
  • Bebeğinize banyo yaptırmak için kullanmanız gereken yıkama süngeri ya da yumuşak olma özelliğine sahip bir bez,
  • Bebek sabunu ya da bebek şampuanı, hangisini tercih ederseniz bebeğinize banyo yaptırırken o malzemeyi kullanabilirsiniz,
  • Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra, bebeğinizi sarabilmek için yumuşak bir özelliğe sahip olan bebek havlusu,
  • Birkaç tane ince havlu ya da sünger ebatlarına sahip olan banyo minderi,
  • Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra bebeğinize giydirebileceğiniz temiz kıyafetler ve banyo sonrası takmanız gereken bebek bezi.

Yeni doğan bebeklerin cildi ve derisi çok hassas olduğu için bebeğinizi banyo yaptırırken, çok dikkatli ve çok hassas davranmanız gerekmektedir. yeni doğan bebeğinize banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken birtakım hassas noktalar bulunmaktadır. Bebeğinizi banyo yaptırırken bu hassas noktalara dikkat etmeniz durumunda, bebeğinize banyo yaptırma sırasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız ve kolayca bebeğinizin banyosunu yaptırabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin banyo yaparken, banyo yaptırılacağı ortam çok önemlidir. Bebeğinizi banyo yaptırmak istediğiniz ortamda farklı bir hava akımı, yani bir yerden soğuk bir hava akımının gelmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir yerden soğuk havanın gelmesi durumunda üzerinde kıyafetleri olmayan bebeğinizin üşüyüp, hasta olmasına neden olmaktadır. Bebeğinize banyo yaptıracağınız ortamın ortalama olarak yirmi iki ya da yirmi üç derece sıcaklıkta ve soğuk hava akımının olmaması gerekmektedir.

bebek-banyosu

Bebeğinize banyo yaptıracağınız suyun sıcaklığı en fazla otuz beş ya da otuz yedi derece olması daima tavsiye edilen ve ideal bir sıcaklıktır. Su sıcaklığının otuz beş ya da otuz yedi derecenin altında olması durumunda bebeğiniz üşüyecektir, bebeğinizi banyo yaptırırken kullandığınız su zaten beklediği için soğuyacaktır, o yüzden otuz beş ve otuz yedi derecelik sıcak su uygun olacaktır. İdeal olan su sıcaklığının otuz beş ya da otuz yedi derecenin üstünde olması durumunda bebeğinizin vücudunun yanmasına neden olabilir, bebeğinize bu sıcaklıktaki ısı çok fazla gelmektedir. Bebeğinizin güvenliği açısından suyun sıcaklığına mutlaka çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizi banyo yaptıracağınız suyun sıcaklığını dirseğinizi suya batırarak, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Suyun sıcaklığını ölçmek için özel su dereceleri bulunmaktadır, isterseniz su sıcaklığını ölçmek için su derecesini edinebilirsiniz. Yeni doğan bebeğe banyo yaptırırken kullanmanız gereken tüm malzemeleri ve banyo sonrasında kullanacağınız malzemeleri daha önceden hiçbirini atlamadan hazırlamanız gerekmektedir. Bu hazırlığı bebeğinize banyo yaptırmadan önce hazırlarsanız bebeğinize banyo yaptırma eyleminiz bittiğinde bebeğinizi bekletmek zorunda kalmazsınız.

Bebeğinizi banyo yaptırırken ilk olarak bebek küvetine bebeğinizin yüzü üst kısma gelecek şekilde, yani sırt üstü bir şekilde, bebeğinizi yıkayan kişinin koluna yatırmanız gerekmektedir. Bebeğinizi yıkayacak kişi siz iseniz, bir eliniz ile bebeğinizin başını arkasından tutarken, diğer eliniz ile de bebeğinizin poposundan tutmanız gerekmektedir. Bebeğinizi bu şekilde yatırdıktan sonra bebeğinizin banyo yaptıracağınız suyu kontrol ettikten sonra bebeğinizin ilk olarak ayaklarını banyo suyuna sokmanız gerekmektedir.

Bebeğinize banyo yaptırırken bebeğinizi çok dikkatli bir şekilde tutmanız banyo yaptırmanızın en önemli noktasıdır. Bebeğinizin ayağını yıkadıktan sonra bebeğin üst kısımlarına doğru küçük hareketlerle yavaş yavaş su dökülmeli ve bebeğinizin vücudu ıslatılmalıdır. Daha sonra bebeğinizi yüz aşağıya gelecek bir şekilde ters çevirmeniz gerekmektedir ve böylece bebeğinizin sırt kısmını da yıkamış olacaksınız.

Bebeğinize banyo yaptırırken başını yıkama işlemini en sona bırakın ve en çok özeni, dikkati bebeğinizin başını yıkarken göstermelisiniz. Çünkü bebeğinizin başını yıkarken bebeğinizin yüzüne su gelmesi bebeğinizin korkmasına neden olacaktır ve bebeğiniz bu andan itibaren ağlamaya başlayacaktır. Bebeğiniz korktuğu için ağlarken siz de daha çok acele ederek bebeğinizin daha çok korkmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin başını en son yıkayın ve çok yavaş hareketlerle bu işlemi sürdürün, bebeğinizin korkmasına neden olabilecek herhangi bir hareketten olabildiğince kaçının. Bebeğinizin başını yıkarken sizin aceleci davranmanız bebeğinizi huzursuz edecektir, olabildiğince yavaş hareketlerle başını yıkama işlemini sonlandırın. En son aşamaya gelindiğinde ise bebeğinizin tüm vücudunu bir kez daha yıkayarak, bornozunu giydirebilir ya da havlusuna sarabilirsiniz. Bebeğinizin tüm vücudunu yumuşak havlusu ya da bornozu ile kuruladıktan sonra bezini bağlayıp, kıyafetlerini giydirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.