Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebeklerde İshal Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Yeni doğan bebeklerle alakalı ebeveynlerin en çok telaşlandıkları konulardan biri de ishaldir. Yetişkinler için bile tehlikeli boyutlara varabilecek ishal yenidoğanlarda çok daha dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Sindirim sistemi yeteri kadar gelişmemiş olan bebeklerde elbette ishal, kabızlık, gaz gibi sorunlarla karşılaşılması olasıdır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkılarının yumuşak olması normal kabul edilir. Ancak ishal bebeğin dışkısının çok fazla sıvı olmasıdır. Bununla birlikte anne sütü alan bebekte ishal olmaz diye bir görüş belirtmek doğru olmaz. İshal sadece beslenme nedeniyle meydana gelmez. İshali tetikleyen birden fazla faktör bulunur.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

bebek

1. Laktoz intoleransı

Yeni doğan bebeklerde ishal sorunu söz konusu olduğunda ilk akla gelen neden laktoz intoleransıdır. İnek sütünde bulunan laktoz sindirilemez ise sindirim sistemi sorunlarını beraberinde getirir. Anne sütünden bebeğe geçen laktoz ishalin temel tetikleyicisi olabilir. Bu durumda annenin peynir, yoğurt, süt gibi inek sütü ile üretilen gıdalardan uzak durması istenir. Eğer bebek formül mama ile besleniyorsa inek sütü içermeyen mamalara yönelmek şarttır.

2. Yetersiz hijyen

Emzirme ya da mama hazırlama süreçlerinde hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sonucunda bebeklerin sindirim sisteminde sorunlara yol açan parazitler ile karşılaşılması muhtemeldir. Bu parazitler ishale sebep olan faktörler arasında bulunur. Özellikle mama hazırlanan suyun doğru biçimde kaynatılmaması ve temiz su kaynaklarının kullanılmaması başat nedenlerden birisidir. Aynı şekilde bebeklerin çevrelerinden alacakları zararlı mikroorganizmalar da ishal yaratabilir.

3. Son kullanma tarihi geçmiş mamalar

Anne sütü her daim hazır ve tazedir. Mamaların tamamı için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Son kullanma tarihi geçmiş, hava almış, doğru koşullarda saklanmamış mamalar bebeklerin ishal olmasına yol açabilir. Kullanım tarihinde sorun olmasa bile ambalajında sorun olan mamaları kullanmak da sakıncalıdır.

4. Virüsler

Yeni doğan bebekler genellikle son derece korunaklı ortamlarda tutulurlar. Yine de sindirim sisteminde sorunlara neden olan virüslere maruz kalabilirler. Başta rota virüsü olmak üzere bebeklerin sindirim sistemini etkileyen çok sayıda virüs mevcuttur.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

ağlayan bebek

Yeni doğan bebeklerde ishal olup olmadığının anlaşılması için günlük dışkı miktarı ve dışkının görünümüne bakılır. Bebeklerde sıvı ve sarı renkli dışkı normaldir. Yenidoğan ishal rengi ise bu renkten daha farklı olarak yeşilimsi, kahverengimsi ya da çok daha açık sarı olarak görülebilir. Bebeğin genel durumu da sindirim sistemi ile ilgili bilgiler verir. Bebekte aşağıda yazılı durumların gözlenmesi halinde ishal durumundan şüphelenilebilir:

 • 2 saatten daha kısa sürelik periyotlarda kaka yapması
 • Ateşin yükselmesi
 • Huzursuzluk belirtileri göstermesi
 • Dışkıda kan görünmesi
 • Nedensiz yere ağlaması
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Ağız kuruluğu

Bebeklerde İshal Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde ishal, nedenine göre birkaç gün boyunca devam edebilir. İshalin yol açtığı en büyük sorun bebeklerde sıvı kaybına yol açmasıdır. Vücudun sıvı yönünden eksik kalması ise büyük bir sorundur. İshalin değerlendirmesi bebeğin ayına göre yapılır. 5 günlük bebekte ishal ile 1 aylık bebekte ishal çevre ve genel sağlık şartları bakımından farklılıklar taşıyabilir. Bu nedenle ishalin bebeğe zarar vermemesi, ishal yapan nedenin ortaya çıkartılması için doktora başvurmak için vakit kaybedilmemesi önemlidir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

bebek ve doktor

İshal bebekleri ciddi şekilde etkileyebilecek sorunlardan birisi olduğu için doktorla mümkün olduğu kadar çabuk şekilde iletişime geçilmelidir. Bebeğin doktora götürülemediği durumlarda hiç olmazsa doktora telefon açılması ve fikir alınması gerekir. Doktor tarafından ailelere sıvı kaybına karşı nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili gerekli bilgiler verilecektir. Bilinçsiz bir şekilde bebeklerde ishali kesmek için kullanılan ilaçlar bağırsak hareketlerinde ve sindirim sisteminde daha büyük problemlere neden olabilir.

 • Ağızda kuruluk olması durumunda,
 • İshal ile birlikte idrarın da renginde değişiklik varsa,
 • Gün içinde çiş miktarında azalma varsa,
 • İshal ile birlikte kusma sorunu da başlamışsa,
 • Bebekte belirgin bir durgunluk varsa,
 • Ateş ve karın ağrısı belirtileri ishale eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

bebek

Bebeklerde ishal tedavisine başlamadan önce ishale neden olan etkeni tespit etmek gerekir. Yeni doğan bebeklere birçok ilaç dahil anne sütü ve formül mama dışında gıda verilmediği için ishal tedavisinin ne şekilde yönetileceğine doktor karar verir. Ancak bu süreçte bebeğin yeterli miktarda sıvı aldığına dikkat edilmesi önemlidir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Öncelikle ishal nedeni laktoz intoleransına dayalı değilse kaybedilen sıvının yerine konulması için bebeğin mutlaka daha sık beslenmesinin sağlanması gerekir. Bu noktada anne sütü alan bebekler daha şanslıdır. Anne sütünün iyileştirici ve koruyucu yapısı bebeğin daha çabuk kendisini toparlamasını sağlar. Bu süreçte bebeğin yanına çok sayıda insanın gelmesi engellenmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde bebeğin ishaline müdahale etmek için doktor tarafından ilaç kullanımı önerilebilir. Bu noktada bilinmesi gereken bir başka durum ise ishalin bebekte pişik ve tahriş sorununu artırma ihtimalidir. Bezinin daha sık değiştirilmesi bebeğin cildinde tahriş oluşumunu engelleyecektir.

Bebeklerde İshali Kesmek İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde ishal tedavisinde bebeğin kaç aylık olduğunun önemi büyüktür. Bebek ilk birkaç ayının içindeyse sık sık emzirmek ve beslenmesine dikkat etmek ishal tedavisinde önemli bir rol oynar. Bu dönemde sindirim sistemi yeteri kadar gelişmeyen bebeğe bilinçsiz bir şekilde yiyecek, bitki çayı ve ilaç vermek daha büyük sorunları da beraberinde getirebilir.

Daha Büyük Bebeklerde İshali Ne Keser?

Bebek katı gıdalara geçmişse muz, patates, pirinç lapası gibi yiyecekler verilebilir. Yine katı gıdaya geçen bebeklerde yoğurt gibi canlı bakteriler yönünden kuvvetli ve sindirim sistemini düzenleyici gıdalara yönelmek mümkündür. Bebeğe meyve suyu, şekerli gıdalar verilmesi de ishalin kesilmesinin önüne geçer. Ancak bebek ishal sorununu herhangi bir hastalıktan dolayı yaşıyorsa mutlaka bu hastalığın da tespit edilmesi gerekir. Dışkıdan alınacak numunenin tahlil edilmesi ile bebeğin sindirim sitemine zarar veren neden ortaya çıkartılır. Tedavi ise bu tespitten sonra hem ishalin etkilerini ortadan kaldırmak hem de genel sağlık durumunu düzeltmek üzerine planlanır.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.