Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebekte Kan Şekeri Düşmesi Neden Olur?

Dokuz ay 10 gün boyunca anne karnında korunaklı ve iyi bir konumda beslenen bebek doğumdan itibaren tek başına dünyaya adapte olmaya çalışır. Annenin bebeği dış ortamın her türlü zorluğundan ve kötülüğünden korumaya çalışması bebeğin bazı hastalıklara yakalanmasını engelleyemez. Bebek ise değişen dünyaya alışmanın mücadelesini verir.

Bu dönemde bebeğin tuvalet sorunları, mide ve bağırsak problemleri, emme ve yutmak refleksini ayarlayamama, bunun yanında sarılık ve pamukçuk gibi hastalıklara yakalanması sık görülür. Bu hastalıklara bir de bebekte meydana gelen hipoglisemi yani düşük kan şekeri de eklenir. Peki yeni doğan bebekte kan şekeri neden düşük olur? Bu yazıda sizlere konuyla ilgili gerekli bilgileri aktaracağız.

Yeni Doğan Bebeğin Kan Şekeri Neden Düşük Olur?

Yeni Doğan Bebekte Kan Şekeri Düşmesi Neden Olur?

Kan şekeri düşüklüğü tıptaki adı ile hipoglisemi, yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda görülen durumlardan biridir. Hipoglisemi; subsrat enzimi veya hormon eksikliğine bağlı olarak kandaki glukoz değerinin tehlikeli sınırın altına düşmesidir. Kandaki glukoz oranının 65 mg/dl altına inmesi ile bebeğe hipoglisemi teşhisi konur. Düşük kiloda doğan bebeklerin glukoz depoları boş olur. Karaciğerdeki şeker depoları boş olan bebeklerde enerji ihtiyacının dışarıdan sağlamak zorunda kalırlar. Bu dönemde bebeğin çok iyi beslenmesi gerekir. Aksi halde kan şekerinin düşüklüğü bebekte bazı sorunlara neden olur.

Prematüre veya gelişim bozukluğu yaşayan yeni doğan bebeklerin, substrat deposunun yetersizliği, genetik enzim bozuklukları, hormon eksikliği ve kanda insülin yüksekliği hipoglisemiyi tetikler. Hamilelikte iyi beslenemeyen bebekler doğduktan sonra da iyi beslenemezse kan şekeri düşük olur. Buna bağlı olarak bebeklerde beyin ve göz gelişimi sekteye uğrar. Beyin gelişimi için gereken glikoz miktarını olmayan bebeklerde mental sorunlar oluşur.

Hipoglisemi kaynaklı bebekte epileptik nöbetler görülebilir. Bu durum kalıcı beyin hasarlarını ve geri çevrilemeyen sinir sistemi sorunlarına neden olur. Bebeklerde doğumdan sonra ilk birkaç günde düşük şeker oranı normalken; doğum sonrası 5. günde kandaki glikoz değerinin 50 mg/dl’nin altına düşmesi halinde yeni doğana hipoglisemi tanısı konulur. Prametüre bebeklerde ise bu değerin 40 mg/dl altına düşmesi de hipoglisemi durumudur. Bu yüzden ilk birkaç hafta bebekteki şeker değeri kontrol altında tutulmalıdır.

Yeni doğan bebeğin kan şekerinin düşük olmasının diğer nedenleri;

 • Yeni doğanın yeterli beslenmemesi,
 • Annede şeker hastalığı olması,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Aşırı egzersize bağlı fazla enerji ihtiyacı.

Bebeğin Kan Şekerinin Düşük Olmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Terleme,
 • Titreme,
 • Hızlı nabız atımı (taşikardi),
 • Halsizlik,
 • Açlık,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Düşük vücut ısısı,
 • Cilt renginde solma,
 • Mamayı reddetme,
 • Meme emmede güçlük,
 • Dil ve dudakların morarması.

Bebeklerde Kan Şekerinin Düşük Olması Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni Doğan Bebekte Kan Şekeri Düşmesi Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerde kan şekerinin düşüklüğüne yönelik tedavi için önce hipoglisemi teşhisi konulmalıdır. Her bebek için bu alanda testler yapılmaz. Kan şekeri kontrolü; 3 hafta erken doğan prematüre bebeklerde, çok düşük kiloda veya çok yüksek kiloda doğan bebeklerde, gebelikten önce veya gebelik döneminde şeker hastalığı olan annelerin bebeklerinde, bazı hastalıklardan ötürü düşük kan değerine sahip bebeklerde yapılır.

Buna göre yapılan testlerde hipoglisemi teşhisi konan bebekler için tedaviye başlanır. Hipoglisemi bulunan bebeğe ilk olarak damardan glikoz infuzyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide bebekteki kilo başına 6-8 mg glikoz verilir. Tedavi yöntemi ile bebekteki hipoglisemi 3 günde geçer. Fakat bu tür bir tedaviye cevap vermeyen bebeklerde, hipoglisemi başka nedenlerden ötürü var olduğu anlaşılır.

Bu nedenler; hormon fazlalığı, glukagon ve büyüme hormonunun eksikliği ile doğuştan glukoz sentezleme bozukluklarıdır. Bu tür durumlarda insülin hormonu düzenli çalışmayacağı için kan şekeri de dengede kalmaz. Dengede kalmayan kan şekeri hipoglisemik ataklar meydana getirir. Bu ataklar bebekte beyin gelişimini sekteye uğratır. Böyle bir durumda bebeğe acil müdahale gerekir. Bebeğe glukagon tedavisine başlanır. Tedavi 3 yıla kadar sürebilir. Bu tedaviye cevap verilmediğinde ise hormon replasman tedavisi uygulanabilir. İnatçı ve kronik hale gelmiş hipoglisemi durumunda ise cerrahi müdahale gerekir. Kısmı pankreoktetomi ameliyatı ile pankreastaki işleyişe müdahale edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.