Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebekte Meme Şişmesi Neden Olur?

Anneler çok iyi bilirler; uzun ve heyecanlı bir bekleyişin ardından nihayet bebeğimizi ilk kucağımıza aldığımızda, o güne kadar olan biten her şey önemini kaybeder. Çekilen bütün sıkıntıları unutturan, mükemmel ve eşsiz bir armağan, hayattaki en büyük başarımızdır kucağımızda tuttuğumuz. İncinmesinden çekinerek koklamaya bile kıyamayız. Gözünü kırpsa, hıçkırık tutsa, emerken aniden uyuyakalsa, ağlasa (hatta ağlamasa) nedenini merak eder, endişeye kapılırız.

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizin dilinden anlamadığınız için kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı bilmek sizi rahatlatır belki; bütün yeni anne-babalar bu duyguyu paylaşır. Aslında yapmanız gereken çok basit; sakin olun. Bebeğiniz derdini sizin dilinizden anlatamıyor olabilir ama fiziksel olarak sandığınız kadar savunmasız değil. Hatta sizi endişelendiren pek çok durum, onun savunma mekanizmasının bir refleksidir aslında. Sağlıklı bir gebelik sürecinin ardından sorunsuz bir doğumla dünyaya getirdiğiniz bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu şey huzur ve güven.

Bebekler dünyaya geldikten sonra bir süre dış dünyaya adapte olmaya çalışır. Bu sırada hekimlerin çok iyi bildikleri ama anne babalar için her biri başlı başına bir endişe kaynağı olan değişiklikler geçirirler. Bunlardan biri de bebeğin memelerindeki şişlikler ve bazen de memelerinden süt gelmesidir.

Yeni Doğan Bebekte Meme Şişmesi Neden Olur?

Bebekler anne karnındayken gelişimlerini, kendilerini plasentaya bağlayan göbek kordonu (umbilikal kord) sayesinde gerçekleştirirler. Göbek kordonunu anneden bebeğe, içinde besin ve oksijen bulunan temiz kan, bebekten anneye de içinde atık maddeler bulunan kirli kanı taşıyan damarların koruyucu bir kılıfı gibi düşünebiliriz. Bebeğin anne karnındaki yaşamını sürdürebilmesi, bu kordona bağlıdır.

Bebeğin gelişimini sağlayan göbek bağının anneden bebeğe taşıdıkları arasında anneye ait bir takım cinsiyet hormonları da bulunur. Bu hormonlar, özellikle doğumun gerçekleşmesinin geciktiği, 40 haftayı aşan gebelik süresi sonunda dünyaya gelen bebeklerde, erken dönemde, memelerde şişliklere hatta süt gelmesine sebep olabilir. Eskilerin “süt dolması” diye tanımladığı bu şişlikler hem kız hem de erkek bebeklerde görülebilir ve oldukça oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Anne karnındayken göbek bağı yoluyla anneden bebeğe geçen hormonların etkisi doğumdan sonra geçen günlerde azalır ve ortaya çıkan bu şişlikler de kendiliklerinden kaybolur.

yenidoğan bebekte meme şişmesi

Yeni Doğan Bebeğin Memesindeki Şişme İçin Ne Yapmalıyız?

Bebeğin memesinde şişliğe dokunmak, ovalamak, çeşitli yağlarla masaj yapmak, sıcak suyla yumuşatmaya ya da sıkarak içindeki sütü akıtmaya çalışmak doğru uygulamalar değildir. Tamamen doğal ve normal bir fizyolojik bir oluşum olan bu şişlik, günler içinde kendi kendine ortadan kalkar. Bebeğin memesine herhangi bir şekilde müdahale etmek, yüksek enfeksiyon riski taşıyan, yanlış bir davranıştır. Bu yüzden çok hassas olan meme dokusunda oluşan enfeksiyon kolaylıkla kana karışarak çok ciddi cerrahi müdahale gerektiren durumlara sebep olabilir. Bebeklik çağının erken dönemleri için normal kabul edilen bu şişlikler bebeğe acı vermez. Ama sürekli o bölgeye dokunarak cildini tahriş ederseniz, hassasiyetini artırır ve canını acıtırsınız. Sabırlı olup bebeğin memesindeki şişliği gözleyin. Zaman içinde küçülerek kaybolduğunu göreceksiniz. Fakat süre uzarsa, bebeğin huzursuzluğu ve sebepsiz ağlamaları varsa, ağlama memeye dokununca artıyorsa, memesinden kanlı ve/veya iltihaplı akıntı geliyorsa, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Bebeğin vücudunun herhangi bir yerinde, hiç beklemediği bir oluşumla karşılaşan çiçeği burnunda annelerin endişelenmeleri son derece doğal. Bu endişelerin birçoğu yersiz olsa da, ilk kez anne olan bir kadının bebeğin fiziksel gelişimi hakkında her şeyi bilmesi de beklenemez. Ülkemizde hala yaygın olarak uygulanan pek çok geleneksel yöntem, aile büyükleri ya da eş-dost tarafından, çocuk büyütmenin olmazsa olmaz kuralı gibi dayatılmaya çalışılsa da, bebek büyütürken en büyük yardımcınız Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) uzmanı bir doktor olmalı. Doğumdan sonra başlayan düzenli doktor ziyaretleri, annelerin yersiz endişelere kapılmasını engellemek ve istenmeyen durumlara erken müdahale edilebilmesini sağlamak için yapılabilecek en doğru davranıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.