Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeni Doğan Bebekte TSH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Tiroid hormonu her insanın vücudu için oldukça gerekli ve önemli bir hormon olup, hem eksikliği hem de yüksekliği durumunda çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bu durum hem bebeklerde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde soruna yol açar. TSH, T3 ve T4 salgısı ile oluşur. Tiroid bezinin değerinin yüksek çıkması durumunda tiroid salgısı eksikliği oluşur ve bu durum kendini çeşitli şekillerde belli eder.

Yeni doğmuş bir bebeğin topuğundan alınan kan, tiroit yüksekliği ya da eksikliği konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Yetişkin kişiler ve yeni doğan bebeklerde bu hormonun yüksek olması durumunda bu kişilerin devamlı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Yetişkin kişilerde hızlı ve kolay bir şekilde geçilebilen bu süreci bebeklerin, özellikle de yeni doğmuş olanların kolay bir şekilde atlatması mümkün olmaz. Bunun için de en azından üç yaşına gelmesi beklenir. Bebek üç yaşına gelene dek TSH yüksekliği ya da eksikliği ile ilgili belirtilerin takip edilmesi, kontrol altına alınması ve düzenli bir şekilde hormon değerlerinin incelenmesi gerekir.

Bebeklerde Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri

Yeni doğmuş bebeklerde tiroid yüksekliği ile birlikte tiroid yetmezliği ya da hipotiroid hastalığı kendini gösterir. Bu hastalıklar en belirgin belirtiler olarak karşımıza çıkar. Özellikle T4 değerinin yükselmesi tiroid yetmezliğine neden olur. Yapılacak olan test sonucunda bu durum tespit edilebilir. Bebekler için belirlenmiş olan normal değerlerin dışına çıkılması halinde sorunlar baş gösterir.

Genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkabilecek olan bu durum ile karşı karşıya kalınması halinde aile geçmişinin de incelenmesi gerekir. TSH yüksekliğinin yaşanması halinde boy kısalığı, gelişme geriliği, yavaş hareket etme, süt emme isteksizliği, devamlı uyku hali, anneyi gözle takip edememe, cilt kuruluğu, seyrek ya da sert dışkı ve kabızlık,i soğuğa karşı hassasiyet, kilo alma, kas ağrısı, kas zayıflığı, ses kısıklığı, soluk cilt ve eklemlerde sertlik, hassasiyet ile ağrı gibi belirtiler görülebilir. Tiroid yüksekliğinin göz ardı edilmemesi ve düzenli bir şekilde takip edilmesi önem taşır. Özellikle üç yaşına dek bebeklerin sıkı bir şekilde incelenmesi gerekir.

Bebeklerde ve Çocuklarda TSH Normal Değerleri

  • Prematüre Doğumlarda 28 ve 36. hafta aralığında 0.7 ile 27 mlU / L olması gerekir.
  • 1 günlük ve 1 hafta aralığında olan bebekler için normal TSH düzeyi 1 – 40 mlU aralığında olur.
  • 2 haftalık ve 1 aylık aralığında olan bebekler için normal TSH düzeyi 1.7 – 9.1 mlU aralığında olur.
  • 2 aylık ve 1 yaşı aralığında olan bebekler için normal TSH düzeyi 0.8 – 6.4 mlU aralığında olur.
  • 2 yaş ile 5 yaş aralığında olan çocuklar için normal TSH düzeyi 0.7 – 5.4 mlU aralığında olur.
  • 6 yaş ve 10 yaş aralığında olan çocuklar için normal TSH düzeyi 0.53 – 5.3 mlU aralığında olur.
  • 11 yaş ve 18 yaş aralığında olan çocuklar için normal TSH düzeyi 0.5 – 5 mlU aralığında olur.

TSH yükseliğinin sebebi doğuştan hipotiroidi olabilir. Bu durumun tedavi edilmemesi halinde önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda TSH Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde ve çocuklarda hormon değerleri oldukça önemli olduğu için tedaviye de ilave olarak önem vermek gerekir. Bu süreçte en önemli görev ise ailelere düşer. Bu meşakkatli dönemde ailelerin sabırlı ve fedakar olmaları gerekir. Doktorlar tarafından aileye verilecek olan tavsiyelere uyulması önem taşır. Yapılan testler sonucunda hastalığın belirlenmesi halinde bebeğin üç yaşına gelmesi ile birlikte tedaviye başlanır. Yoğun ilaç kullanımı sebebiyle devamlı olarak kontrol edilmesi gereken bebek bu dönemde psikolojik açıdan oldukça yıpranır. Bu sebeple de ailenin de kendini yıpratmaması gerekir. Doktor tarafından ilerleyen dönemlerde gerekli görülmesi halinde hormon tedavisi yapılabilecek olsa da bunun için yaş aralığına bakılması gerekir. Egzersiz ve beslenme de yapılması gerekenler arasında yer alır. Düzenli bir şekilde yapılacak olan egzersizler ve düzenli beslenme ile birlikte yaşama uyum daha kolay sağlanır. Beslenme guatrokenik gıdaların kısıtlanması ve yeterli iyot alımına uygun şekilde gerçekleştirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.