Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı adından da anlaşılacağı üzere yeni doğmuş olan bebeklerde ilk üç veya dört gün içerisinde yaşanan yaklaşık bir hafta on gün süre içinde geçen bir hastalık türüdür. Yenidoğan sarılığı halk arasında bebek sarılığı olarak da bilinmektedir. Yenidoğan sarılığı yeni doğmuş olan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması sonucunda oluşur. Yenidoğan sarılığı her bebeğin ilk haftada kanında az ya da çok derecede mutlaka ki bilirubin miktarının artışı gözlemlenir. Yenidoğan sarılığı normal doğan bebeklerin %60 ında görülür. Yenidoğan sarılığı erken doğan bebeklerin ise %80 inde görülür.

Yenidoğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı bebeklerin doğumundan 3. veya 4. gün içerisinde gözlenen bir hastalıktır. Bu yenidoğan hastalığı bebeklerde bir hafta ya daon gün sürmektedir. Yenidoğan sarılığı öncelikle bebeklerde yüzde gözlenmeye başlanır. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla öncelikle göğse, karına, kol ve bacaklara doğru ilerler. Bu vücuttaki sararma durumu gözdeki göz akına kadar ilerleyebilir. Anneler bebeklerinde bu sarılığı en iyi gün ışığında ya da florasan lambanın ışığı altında görebilir. Bebeğin karnına parmak ile hafifçe bastırılıp kaldırıldığında sarı renk çok daha iyi anlaşılır. Bebeklerde yenidoğan sarılığı bebekte bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin yenidoğan sarılığına yakalanmış olan bebekler çok daha fazla uyur, anne sütünü emmesi azalır.

Bebeklerin anne sütü almaması durumunda bebeklerde sarılık oranı daha da artmaktadır. Bebeğinizde eğer bilirubin seviyesi çok yükselmiş ve bebeğinizin beynini etkilemiş ise o zaman bebeğiniz tiz bir sesle ağlamaya başlar. Bebeğiniz sürekli olarak başını geriye atar ve bu durum havaleye kadar gidebilir. Bazı bebekleri sarılık açısından daha dikkatli takip edilmelidir. Erken doğmuş olan bebekler, ilk 24 içinde sarılık tespit edilenler, sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler daha sık ve dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

yenidogansariligi

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri

Bilirubinin vücutta salınımı

Safra yollarını tıkayan hastalıklar.

Kalıtsal hastalıklar (gilbert sendromu gibi)

Diyabetik annelerin çocukları

Annedeki diyabet hastalığı

Bilirubinin atılımını engelleyen doğumsal hastalıklar

Hepatit

Anne sütüne bağlı sarılık

Bebeğin doğumdan sonra çok fazla kilo kaybına uğraması

Bazı ilaçların yüksek dozda kullanımları

Derinin yeşil renk olması

Anne karnında bebeğin geçirdiği hastalıklar(TORCH gibi)

Bebeğin anne ya da babasının kan uyuşmazlığı

Yapay sancı ile doğan bebekler

Hızlı nefes alma ya da nefes durması

Derinin kirli olması

Derin kansızlık bulguları

Bebeğin idrarının çay rengi gibi olması

Yenidoğan Sarılığının Fiziksel Nedenleri

  • Yenidoğan bebeklerde alyuvarların çok hızlı bir şekilde fazla miktarda parçalanması
  • Bebeğin karaciğerinin kanındaki bilirubin miktarını işleyecek kapasiteye sahip olması

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi

Bebeklerde olan yenidoğan sarılığı erken tanı ve gerekli tedavi edilmediği sürece pek çok kötü sonuçlara neden olur. Bu kötü sonuçlar sağırlık, beyin hasarına, uzun dönem nörolojik sorunlara ve hatta çok ilerlediği sürece ölüme bile neden olabilir. Yenidoğan dönemde olan bebekler doğumdan sonra özellikle ilk hafta mutlaka kontroller yapılmalıdır. Bu kontroller sayesine yenidoğan sarılığı önlenir. Sağlıklı olarak doğan bebeklerin %50-%70 görülürken, erken ve yapay sancı ile doğan bebekler de bu oran %80’e kadar çıkabilmektedir.

Yenidoğan sarılığı yeni doğan bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Yenidoğan sarılığı genellikle bir hafta da ya da iki hasta içinde geçmektedir. Yenidoğan sarılığı tedavi gerektirmeyen kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Yenidoğan sarılığını sarılık düzeyinin muayenesini karına parmak bastırılınca çıkan sarı rengin tonuna göre tahmin edilmeye çalışılır. Bu sarılık düzeyini ölçmek için transkutanöz bilirubinometreler de kullanılır.

Yenidoğan sarılığında fototerapi (ışık tedavsi)

bebeklerde-sarilik

Yenidoğan sarılığının tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri fototerpi yanı ışık tedavisidir. Işık tedavisinde deride birikmiş olan bilirubin uygulanmış olan ışığın etkisi ile suda eriyecek hale gelir. Bu suda eriyecek hale gelmiş olan bilirubinler vücutta böbrekler sayesinde idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bebeğe uygulanacak olan ışık tedavisi sırasında bebeğin gözlerine koruma amaçlı bir maske takılır. Bebeğin üzerinde sadece bez kalacak şekilde tedaviye başlanır. Bebek bu şekilde ışığın altına yatırılır. Bebek ışık tedavisi sırasına çok sıvı kaybedeceğinden dolayı bebeğe en az iki saate bir annesi tarafından emzirilmesi gerekir. Bebeğe aynı sıklıkta mama da verilmelidir.

Yenidoğan sarılığında kan değişimi (transfüzyon)

dollarphotoclub_61271454

Yenidoğan sarılığın tedavilerindeki bir diğer yöntem ise kan değişimi yani transfüzyondur. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi aşırı miktarda arttığı gözlemlendiğinde ya da bu kandaki bilirubin düzeyi artma eğilimi gösterdiğinde bebeğin kanının tamamen değişmesi yani transfüzyon yöntemi uygulanır.

Yenidoğan sarılığına ilaç tedavisi

1-tip-1-340-618d-yeni-dogan-bebeklerde-sarilikla-ilgili-ogrenilmesi-gereken-19-bilgi

Yenidoğan sarılığının tedavisi bazende bazı ilaçlar tarafından yapılmaktadır. Bu ilaç tedavisi çok kullanılmasa da belli durumlarda kullanmak gerekir. Nadiren uzamış sarılık olgularında fenobarbital adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Anne sütü sarılığının tedavisi

106257

Anne sütü sarılığı için bebeğin bu anne sütü ile beslenmesine yaklaşık bir gün ya da üç gün ara verilir. Bu süre içerisinde bebek hazır mama ile beslenir. Anne sütü verilmeyen bu bebekte sarılığın hızlı bir şekilde azaldığı gözlendikten sonra bebek anne sütü ile beslenmesine devam eder ve hazır mama kesilir. Bebeğe anne sütü tekrar verildiğinde sarılığın tekrar artmaması beklenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.