Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeşil Çay İle Zayıflama Yöntemi

14.06.2017

Şöyle bir etrafımıza baktığımızda zayıflama vaadiyle satılmakta olan çeşitli ürünlerin olduğunu fark ederiz. Piyasada yer alan bu zayıflama ürünlerinin ne yazık ki büyük bir kısmı zayıflamak için güvenilir yollar değil. Hatta dışarıda satılan bu ürünlerin insan vücuduna bazı zararları dahi olabilir.

Zayıflamak için her zaman doğal yollar tercih edilmeli. Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Bu konuda bitki çayları zayıflama konusunda oldukça yararlı olabilir. Özellikle yeşil çay, içerisinde yağ yakıcı ve kilo verdirici bazı özellikler taşır. Bu nedenle yeşil çay ile zayıflama yöntemlerini gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.

Yeşil Çay İle Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Yeşil çay aslında siyah çayla aynı bitkinin yapraklarından üretilir. Ancak fermente edilmediği için yeşil çay, siyah çaya oranla çok daha faydalı bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. İnsan vücuduna sağladığı en büyük fayda ise yağ yakmasıdır. Yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengin bir çay olduğu için obezite gibi kilo hastalıklarının çözümü için kullanılır.

Yeşil çay üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çay da ”EGCG” adlı antioksidan tespit edilmiştir. Bu nedenle hemen hemen pek çok beslenme programlarında kilo vermek için yeşil çay önerilir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak insan vücudunun ekstra kalori yakmasına kolaylık sağlar. Bölgesel yağlanma sonucunda oluşan fazlalıkların giderilmesi için de oldukça etkili olduğu bilinir. Kilo verdiğiniz takdirde bu kiloların tekrar geri alımını zorlaştırır. Özellikle de hastalık derecesinde olan insanların daha hızlı kilo vermesini sağlar.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılmalı?

Sağlıklı olan her besinden yeteri kadar alınması gerekiyor. Bazı kişiler ne yazık ki faydalı olan besinleri yanlış tüketebiliyor. Bunun sonucunda faydayı yeteri şekilde alamıyor. Bu nedenle her besinden yeteri kadar alınması gerekir. Yeşil çay içilerek de bu konuda hassas davranılmalı. Yeşil çay içerken mutlaka miktarına önem verelim. Unutmayalım ki kontrollü şekilde tüketilen yeşil çay kilo vermemize yardımcı olur.

Yeşil çayı bir diyet programı içerisinde tüketmiyorsanız günde en fazla 2 kez tüketmelisiniz. Her gün 2’şer bardak yeşil çay tüketmeniz sağlığınız için yeterli olur. Bu şekilde tüm vücut fonksiyonlarınızın daha iyi şekilde çalışması sağlanır.

Eğer obezite gibi bir kilo hastalığından kurtulmak için diyet listesi almış ve de bunun içerisinde yeşil çay varsa sadece yeşil çayı içmeniz yeterli olmayabilir. Her gün tüketmeniz gereken besinlere de özen göstermelisiniz. Yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Yeşil çayı eğer form dışında günlük olarak arada içmek isterseniz de kahvaltılarda içmeyi tercih edebilirsiniz. Ya da öğle yemeklerinden sonra 1 bardak içebilirsiniz.

Yeşil Çay Tüketmenin Yan Etkileri Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Yeşil çay sağlığımız için çok faydalı olmasıyla beraber vücudumuzun tüm fonksiyonlarının çok daha iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Fakat her bitki çayında olduğu gibi yeşil çayı da fazla miktarda tüketmemek gerekir. Günde 2 bardaktan fazla yeşil çay içilmemelidir. Bir bardak yeşil çay, bir bardak kahvenin yarısı kadar kafein içerir. Bu nedenle kalp rahatsızlığı olanlar doktora danışarak günde 1 bardaktan fazla içmemelidir. Aksi halde çarpıntı yapabilir. Bu kafein etkisinden dolayı da yeşil çay geç saatlerde içildiği zaman uykunuzu kaçırabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara; tansiyon, kalp, depresyon gibi rahatsızlıkları olan düzenli ilaç kullanan insanlara da yeşil çay pek önerilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.