Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Dünyadaki belki de en faydalı içeceklerden biri de yeşil çaydır. İçerisinde bol miktarda antioksidan ve besleyicileri barındırmaktadır. Bu da vücudunuzda güçlü etkiler bırakacağı anlamına gelmektedir. Faydaları arasında beyin fonksiyonlarına iyi gelmesi, yağ yakımında yardımcı olması, kanser riskini azaltması ve diğer inanılmaz etkileri yeşil çayın faydalarından sadece bir kaçıdır.

Yeşil çay bin yıllar boyunca ilaç olarak kullanılmıştır. Başta Çin olmak üzere Asya kıtasında da yaygın olarak tüketilmiştir. Siyah çaydan farklı olarak sağlığa çok büyük faydaları olan yeşil çay binlerce yıl öncesinde insanlar tarafından sıklıkla tüketilmiştir. Siyah çay fermentasyona izin verirken, yeşil çay bu durumu engellemektedir. Yazımızın geriye kalan kısmında sırasıyla yeşil çayın faydaları, fazla tüketilmesi durumunda herhangi bir yan etkisinin olup olmadığı ve son olarak besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Verdiğimiz bilgileri dikkatli bir şekilde okuyarak yeşil çayın önemini bir kez daha anlamış olacaksınız.

1.Beyin Fonksiyonları

stroke720480

Yeşil çayın faydaları arasında beyin fonksiyonlarınızı geliştirmek ve sonuç olarak daha zeki bireyler olmanızı sağlamaktadır. Sizi daha zinde kılar. Bu iş için anahtar olan içerik kafeindir. İçerdiği kafeinle yeşil çay bir uyarıcı olarak zindelik sağlamaktadır. Bağımlılık yaptığı için zararlı olarak bilinen kafein, bilinenlerin aksine uyarıcı etkisi ve antioksidan içeriği ile toksinleri atması vücuda olan en büyük faydalarındandır. Yeşil çay, kahve kadar kafein içermemektedir. Fakat çok miktarda alınan kafeinin oluşturduğu gerginliğe, tepki oluşturacak miktarda kafeini de barındırmaktadır. Kafeinin beyine etkileri arasında ise nörotransmitter bir madde olan Adenosini engeller. Böylece nöronlar yakılır. Nörofinefrin ve dopamin gibi nörotransmitter maddelerin birikmesini sağlar. Kafeinin diğer etkileri arasında ise ruh halini geliştirmesi, hafızayı güçlendirmesi, tepki süresinin kısalması ve uyanıklık yer almaktadır.

2.Yağ Yakımı

bigstock-Weight-Loss-5267061

Yağ yakıcı maddelerin bir listesini çıkaracak olduğumuzda şüphesiz ki en üst sıralarda yeşil çay alacaktır. İnsan kontrollü sistemlerde yeşil çay tüketiminin fazla olması metabolik çalışma gücünü arttıracağı gibi yağ yıkım hızını arttıracaktır. 10 sağlıklı erkek üzerinde yağılan bir araştırmaya göre yeşil çay tüketimi, enerji harcama hızını yüzde 4 arttırdığı ortaya çıkmıştır. Yağ yakımı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde 1 bardak yeşil çay içilmesi durumunda yağ oksidasyonu yani yıkımı yüzde 17 gibi ciddi bir miktarda artmaktadır. Vücudunuzda bulunan yağları kaloriye çeviren madde polifenoldür. Bu madde yeşil çayın içinde yeterli miktarda bulunduğundan yağ yıkımı da hızlanmaktadır.

3.Kanser

Cancer-cell

Serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddeler vücut içerisinde kan dolaşım sisteminde bulunmakta ve başta tümör yani kanser oluşumu olmak üzere pek çok zararı vücudumuza vermektedir. Bu zararlı maddeler kontrolsüz bir şekilde büyürler. Kanser de kontrolsüz büyüyen hücreler sonucu oluşan bir hastalıktır. Sonucu ölüme kadar gitmektedir. Oksidatif etkiler kansere sebep olmaktadır ve antioksidanlar da vücudumuzu zararlı etkilerden korurlar. Yeşil çay da harika bir antioksidan kaynağıdır. Bu da kanseri durdurucu etkiler yapar. Ayrıca ek bilgi olarak, yeşil çayın içerisinde yer alan antioksidanların etkisini azaltmamak için lütfen çayınızın içerisine süt eklemeyiniz. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar meme kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kanserlerine karşı iyi gelmektedir.

Meme kanseri, kadınlarda görülen bir kanser türüdür. Düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi bu kanserin oluşma ihtimalini yüzde 22 miktarında düşürmektedir.

Prostat kanseri, bu kanser türü de erkeklerde görülmektedir. Yine aynı şekilde yeşil çay tüketmek, prostat kanseri oluşma ihtimalini yüzde 48’e kadar engellemektedir.

Kolorektal kanser, 69 710 Çinli kadın üzerinde yapılan araştırmada yeşil çay, bu kanser riskini yüzde 57 oranında düşürmektedir.

4.Alzheimer ve Parkinson

help concept, special toned photo f/x, focus point selective

Yeşil çay kısa vadede beyin fonksiyonlarını geliştirmez. Ancak uzun vadede beyin yaşlanmasını durdurucu etkiler yapar. Alzheimer bunama hastalığı olarak bilinmektedir. Yaşlı kişilerde unutkanlık olarak ortaya çıkar. En yaygın nörodejeneratif hastalıktır. İkinci sırada ki nörodejeneratif hastalık ise Parkinsondur. Beyinde yer alan nöronların, dopamin üretmesini durdurması sonucu meydana gelir. Araştırmalar sonucu yeşil çayda bulunan katekin bileşikleri, Alzheimer ve Parkinson riskini azaltmaktadır.

5.Diş Sağlığı

Smiling woman mouth with great teeth. Close up

Katekinin biyolojik etkileri de bulunmaktadır. Ayrıca enfeksiyon kapmanızı sağlayan virüsleri de vücudunuzdan uzak tutar. Dişte plak oluşumunu sağlayan Streptococcus Mutans isimli bir madde bulunmaktadır. Ayrıca diş çürümesine de sebebiyet vermektedir. Yeşil çay bu zararlı maddelerin gelişmesini etkileyerek diş sağlığınızı korumada öncü bir rol sergilemektedir. Bir diğer harika etkisi ise ağız kokusunu engellemesidir.

6.Diyabet 2

glikoz

Diyabet 2 hastalığı, salgın bir hastalık özelliği ile son 10 yıllardır dünya çapında 300 milyon kişide bulunan bir hastalık halini aldı. Bunun sebebi de kan şekerinin yüksek olması sonucu insülin üretiminin artmasıdır. Araştırmalara göre yeşil çay insülin duyarlılığını arttırır ve kanda bulunan şeker miktarını düşürür. Bu durum genlerden dolayı farklılık göstermekle birlikte Japonlarda yapılan bir deneyde diyabet 2 seviyesini yüzde 42 oranında düşürmektedir.

7.Kalp

heart-health

Kardiyovasküler yani kalp sağlığını korumak için yeşil çay tüketmeniz gerekmektedir. Kalp hastalıkları ve kalp krizi en çok can alan hastalıklardandır. Bu kalp hastalıklarına neden olan ise kolesteroldür. Yeşil çay tüketerek vücudunuzun antioksidan kapasitesini arttırabilir ve kolesterol seviyesini azaltarak kalp hastalıklarından uzak durabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay, düzenli tüketilmesi durumunda kalp hastalıklarını yüzde 31 olanında azaltmaktadır.

8.Yaşam

Phen375-Metabolism-Results

Daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için daha sağlıklı besinler tüketmeniz gerekmektedir. Yeşil çay daha önce de saymış olduğumuz kalp hastalıklarına faydalı olduğu için doğal olarak kalp sağlığınızı kuvvetlendirmektedir. Bu da daha sağlıklı ve uzun bir ömre tekamül etmektedir.

Japonlar üzerinde yapılan bir deneyde günlük 5 ve üzeri sayıda bardak yeşil çay tüketimi;

Kalp hastalıklarında erkekler üzerinde yüzde 22, kadınlar üzerinde yüzde 31 düşürücü etki yapmakta,

Kalp krizinde erkekler üzerinde yüzde 35, bayanlar üzerinde yüzde 42 düşürücü etki yapmakta,

Diğer sebeplerde ise erkeklerde yüzde 23, bayanlarda yüzde 12 daha düşürücü etki yapmaktadır.

Yeşil çayın faydalarından bahsettikten sonra şimdide yan etkilerinden bahsedip son olarakta besin değerleri tablosunu sizler ile paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Yeşil Çay İçmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Yeşil çayın bilinen bir yan etkisi yoktur. Tamamen sağlıklıdır. Ancak fazla tüketilmesi durumunda ki bu miktar günlük olarak 5 bardak üzeri, bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu yan etkiler içerdiği kafeinin fazla alımından dolayı uykusuzluk, gerginlik, baş ağrısı, kusma, düzensiz kalp atışı gibi birtakım etkiler verebilir. Ancak bunlar çok düşük ihtimaller dahilindedir. Alerji durumlarında da yeşil çay tüketiminden uzak durun ve bir an önce doktorunuza danışın. Yeşil çayın bilinen yan etkileri sizler ile paylaştığımız gibidir.

Sonuç olarak yeşil çayın faydalarından yani hastalıklara olan etkisinden, fazla tüketilmesi durumunda oluşacak yan etkilerden bahsettik. Şimdi de son olarak besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp, yazımızı bitireceğiz. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler sizler için de faydalı olmuştur.

Yeşil Çayın Besin Değerleri

100 Gram Yeşil Çay’ın İçerdiği Besin Değerleri:

Besin                     Besin Değeri                  Yüzdesi

 • Enerji                       70 Kcal                             4%
 • Karbonhidrat         17.77 g                               9.5%
 • Protein                     0.0 g                                 0%
 • Toplam Yağ            0.01 g                                3%
 • Kolestrol                 2.4 mg                               0%
 • Diyet Lif                  1.0 g                                  11%

Elektrolitler

 • Sodyum                  3 mg                                   0%
 • Potasyum              236 mg                               5%

Yeşil Çayın İçerdiği Vitaminler

Besin                  Besin Değeri                      Yüzdesi

 • Folatlar                   38 µg                                   9.5%
 • Niasin                     0.759 mg                             2%
 • Pantotenik Asit    0.203 mg                             3%
 • Pridoksin              0.160 mg                              5%
 • Riboflavin            0.0 mg                                  3%
 • Tiamin                  0.067 mg                             1.5%
 • Vitamin A            0 IU                                       0%
 • Vitamin C            0.34 mg                                5%
 • Vitamin E           0.26 mg                                 4%
 • Vitamin K           1.4 µg                                     2%

Yeşil Çayın İçerisindeki Minareller

 • Kalsiyum            10 mg                                     1.6%
 • Bakır 226           1 mg                                        —
 • Demir                 0.40 mg                                 6%
 • Magnezyum      10mg                                      3%
 • Manganez          0.223 mg                              6%
 • Fosfor                 31 mg                                     5%
 • Selenyum           0.4µg                                     1%
 • Çinko                  0.78 mg                                 4%

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.