Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Daha önce yeşil çayın zararları olduğunu duymuş muydunuz? Her ne kadar şok edici görünse de, gerçekten de yeşil çayın yan etkileri var.

Etrafımda, yeşil çaya taparcasına içen bir sürü insanla karşılaştım, sayıları o kadar çok ki hatırlamıyorum bile. Aslında tapmak kelimesi bu durumda çok da yanlış sayılmaz, zira bu mucize içeceğin aslında oldukça faydalı olmasıyla alakalı. Hatta araştırmalar, yeşil çayın kardiyovasküler hastalıkların ve kanserin görülme riskini azalttığını kanıtlamışlardır.

Fakat yeşil çay için her ne kadar faydalı ve mucize bir içecek desek de, yeşil çayın da zararları ve yan etkileri vardır. Bunu inanması güç mü buluyorsunuz? O halde sizin için yeşil çayın zararları ve yan etkileri hakkında derlediğimiz yazımızı okumalısınız!

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

1.Kafein ile Bağlantılı Sağlık Problemleri

Buharı üstünde bir bardak sıcak kahve dediğimizde, birçok kişinin aklında canlanan şey, kafein kelimesidir. Her ne kadar kafeini kahve ile bağdaştırmış olsak da, yeşil çayın da kafein içerdiğini biliyor muydunuz? Yeşil çayın içerisinde barındırdığı kafein miktarı, muadillerine göre daha az seviyede olabilir. Fakat yeşil çayın aşırı tüketimi -örneğin günde üç ile beş defadan fazla- birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Bu rahatsızlar uykusuzluk, mide bozulması, bulantı, ishal ve sık sık idrara çıkmak olarak bilinmektedir.

Yani bir dahaki sefere, bu anlattığımız semptomlardan birini tecrübe ederseniz, anlayın ki tek seferde çok fazla yeşil çay tüketmişsiniz. Burada tek suçlanacak kişiler yine sizlersiniz!

2.Hamilelik ve Emzirme Dönemlerindeki Riskler

Her kadın için, hamilelik ve emzirme dönemleri çok güzel fakat oldukça narin dönemlerdir. Hamilelik sırasında, çok yüksek miktarlardaki yeşil çay tüketimi, düşük yapma riskinin artması ve birkaç diğer rahatsızlıkla da bağlantılıdır. Böyle zamanlarda, günde iki bardaktan fazla yeşil çay tüketilmesi önerilmemektedir. Emziren kadınlarda ise, yeşil çay tüketiminden alınan kafein, anne sütü aracılığıyla emzirilen bebeğe geçip onu etkileyebilmektedir.Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çayı tamamen bırakmak, en iyi seçenek olacaktır.

3.İlaç Tedavisi ile Etkileşimi

İşte bu kısım, bana sorarsanız doğanın yarattığı en büyük ironilerden biridir. Yeşil çay yıllardır, anti kanser özellikleri bulundurması sebebi ile pazarlanıp kullanılmaktadır. Bu nedenle yeşil çaya “mucize içecek” ismi verilip, diğer şifalı özellikleri övülüp durulmuştur. Fakat olaya diğer bir yandan baktığımızda, yeşil çayın içerisinde bulunan ve polifenol denilen bir madde, çaya bahsettiğimiz şifalı özelliklerini vermektedir. Ama yine bu maddenin, bortezomib denilen bir ilacın, antikanser özelliklerini engellediği keşfedilmiştir.

4.Zehirleme

Perhiz yaparken yeşil çay tüketiminin, öğünlerin atlanması nedeniyle gerçekleşen beslenme yetersizliklerinin telafi edebileceği yönünde bir yanlış inanış var. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, perhiz sırasında yapılan yeşil çay tüketimi, zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bu duruma mide, bağırsak, böbrek ve karaciğer zehirlenmeleri de dahildir. Her ne kadar testler sadece hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da, perhiz sırasında yeşil çay tüketen insanlarda da aynı etkiyi sergileme olasılığı bulunmaktadır. Sadece ihtimal de olsa, yeşil çayın bu sık görülen yan etkisi hakkında dikkatli olmalıyız.

5.Demir Eksikliği

Yeşil çay tüketiminin demir eksikliğine neden olması fikri inanılmaz gelebilir, ama tamamen gerçektir. Çok fazla miktarlarda yeşil çay tüketimi, kişide demir eksikliği yaşama ihtimali vardır. Yeşil çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki bir madde, gıda ve diğer takviyelerden demir emilimini engellemektedir. Bu durum tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Demir, kanda oksijen taşıyan alyuvarların üretiminde kullanılmaktadır. Yeteri kadar demir alınmaması alyuvar sayısında azalmaya, bu da kanın organlarımıza daha az oksijen taşımasına ve organlarımızın gerektiği gibi çalışamamasına neden olmaktadır.

6.Osteoporoz

Kemik erimesi de olarak bilinen bu hastalık, kemik metabolizmasında ortaya çıkan bazı problemlerden dolayı, iskelet sisteminin zayıflamasına ve kemiklerin kolayca kırılmasına neden olur. Yeşil çay tüketiminin bu hastalığa sebep olması ilk başta mantıksız gelebilir. Kemik erimesi ve yeşil çay arasında ne gibi bir ilişki olabilir? Araştırmacılar bu soruyu şöyle açıklıyorlar; Çok fazla yeşil çay tüketimi, kişinin çok daha fazla idrara çıkmasına neden olmaktadır ve bu durum da idrarla birlikte atılan kalsiyum miktarını arttırmaktadır. Bildiğimiz gibi, kalsiyum eksikliği kemik erimesine neden olmaktadır. Kalsiyum miktarında yaşanan potansiyel kayıp, kalsiyum takviyeleri ile telafi edilebilmektedir. Fakat en başında buna mahal vermemek daha akıllıca olacaktır.

7.Düşük Testosteron Seviyeleri

Daha önce yeşil çayın bu zararıyla karşı karşıya gelmemiş olabilirsiniz, ama bu doğru. Gereğinden fazla miktarlarda yapılan yeşil çay tüketimi testosteron seviyelerini azaltabilmektedir. Brezilya’da kemirgenler üzerinde yapılan bir çalışma ile, fazla miktarlarda yeşil çay alımının vücutta testosteron hormonu miktarını azalttığı sonucuna ulaşmışlardır. Ayrıca yine aynı araştırma, bu etkinin yeşil çay tüketimini azaltarak tersine çevrilmesinin mümkün olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Hindistan’da bir üniversitede albino fareler üzerinde yapılan bir deneyin sonucuna göre, fazla dozlarda alınan yeşil çay özütü, deneklerin testislerinin fonksiyonel durumlarında bozulmaya yol açmıştır. Böylece, yeşil çay tüketiminin erkeklerin üreme işlevlerin üzerindeki etkileri, endişe verici bir hal almış oldu.

8.Karaciğere Zararları

Yeşil çayın zararlarından bahsettiğimiz bu kısma inanabilmek için, iki kez okumanız gerekebilir!

Bu durumda suçlu olan, kateşin denilen bir tür polifenoldür. Aslında bunlar antioksidan oldukları halde, kateşinlerin fazla miktarlarda alınımının zararları olabileceği kanıtlanmıştır. Kateşinler mitokondrileri yani vücudumuzdaki hücrelerin dinamosu olan birimi hedef almaktadırlar ve bu şekilde metabolik süreçleri bozmaktadırlar. Bu durum vücudumuzun yiyecekleri metabolize edip enerjiye dönüştürmesini engellemektedir. Böylece bu bozukluk sarılık, hepatit, hatta bazı ekstrem vakalarda ise karaciğer iflası gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Ayrıca kateşinler, hücrelerimizde bulunan ve yaralanmamızı engelleyen glutatyon ismindeki koruyucu molekülleri de tüketmektedirler. Bu durum hassas bireylerde nihayetinde karaciğer yaralanmalarına, hasarlarına neden olabilmektedir. Amerika’da yapılan bir araştırma, kateşinlerin rolleri ve karaciğer hasarı arasında bir bağlantı olduğunu bulmuşlardır.

9.Özel Önlemler/Uyarılar

Bu anlattığımız yan etkilere ek olarak, yeşil çay tüketirken aklımızdan çıkarmamamız gereken bazı noktalar var. Bunlar;

  • Yeşil çay tüketimi, anksiyeteyi çok daha kötü yapabilir. Bu nedenle, anksiyete bozukluğu sorunu olan insanların yeşil çaydan uzak durmaları şiddetle tavsiye edilir.
  • Yeşil çayın içerisinde bulunan kafeinin, kan şekeri kontrolünü etkilediği yapılan araştırmalarca ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı, diyabet hastası olan kişilerin, yeşil çay tüketirken bu durumu göz önüne alıp ona göre önlem almaları gerekmektedir.
  • Hatta, yeşil çayın içerisinde bulunan kafein, kalp atışlarının düzensizleşmesine neden olabilir.
  • Eğer kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanıyor iseniz -örneğin warfarin gibi- yeşil çay içmemeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bunun sebebi, yeşil çay içerisinde bulunan K vitamininin, warfarin ve benzeri kan sıvılaştırıcı ilaçların etkisini geçersiz kıldığı bilinmektedir. Ayrıca, eğer aspirin kullanıyorsanız, yeşil çay tüketmekten kaçınmalısınız.

Burada size, yeşil çayın tüketiminin potansiyel yan etkilerini sıraladık. Ne demişler, her parlayan şey altın değildir. Bu yazımızda size anlatmak istediğimiz, “yeşil çay kötü bir şeydir, tüketmeyin” gibi bir şey değil. Tabii ki sınırlı ve önerilen miktarlarda alındığında, yeşil çay dünyadaki en iyi canlılık kaynaklarından biridir. Önemli olan, ölçülü tüketmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.