Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeşil Dışkı Ne Anlama Gelir?

Dışkının yeşil görünmesine neden olan şey genellikle yenilen bir tür besin olur. Ispanak ya da gıda boyası içeren gıdalar, dışkının yeşil renge bürünme sebebidir. Bununla birlikçe demir desteklerinin alınması ya da çeşitli ilaçların kullanılması halinde de dışkının yeşil renge bürünmesi mümkün olur. Diğer yandan yeni doğmuş bebeklerin ilk kez dışkı yapmaları sırasında koyu yeşil renge sahip olan ve mekonyum isimli ilk dışkı ortaya çıkabilir. Anne sütü ile beslenmekte olan bebeklerde ise sarı ve yeşil renkleri arasında bir dışkı üretilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde ise enfeksiyon ya da sindirim sistemi ile alakalı bir sebepten dolayı da yeşil dışkının meydana gelmesi mümkün olur.

Genellikle bebeklerde meydana gelen bu durumun kendini tekrar etmesi halinde tıbbi açıdan tedavi edilmesi gerekir. Salmonella gıda zehirlenmesi gibi sebeplerden dolayı da meydana gelebilen yeşil dışkı, bu hastalık ile birlikte sindirim sürecinin normal adımlarına müdahale edilmesiyle meydana gelen çeşitli bağırsak bozukluklarının belirtisi ile ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminden geçen gıdaların, açık ya da koyu kahverengi şeklinde dışkı haline gelmesini ve besinlerin sindirilmesini sağlayan şey safra sıvısıdır. Fakat ishal sebebiyle ortaya çıkan Salmonella enfeksiyonu sebebi ile kahverengi renge dönüşmeyen dışkı doğrudan sindirim sisteminden geçer. Yeşil dışkının ne anlama geldiğini ve nasıl tedavi edileceğini merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yeşil Dışkının Nedenleri Nelerdir?

Yeşil dışkıya aşağıda yer alan hastalıklar neden olabilir;

 • Bağırsak kanseri,
 • Bakteriyel enfeksiyon,
 • Protozoon enfeksiyonu olan Giardia,
 • İnce bağırsağı zarara uğratan gluten intoleransı yani Çölyak hastalığı,
 • Tıka basa yeme ve laksatiflerin kullanılmasına dair bir tür yeme bozukluğu,
 • E. Coli ya da salmonella gıda zehirlenmesi,
 • Mide gribi yani viral gastroenterit,
 • Genellikle bir başka bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin ardından ortaya çıkan C. difficile bakterilerinin çoğalması ile birlikte meydana gelen Psödomembranöz kolit,
 • IBS yani İrritabl bağırsak sendromu, bağırsak hasarı ya da ciddi bir hastalık sebebi olmadan meydana gelen sindirim rahatsızlığı.

Yeşil dışkıya sebep olan ilaç ya da besinler ise şu şekilde sıralanmış bulunuyor;

 • Laksatifler,
 • Demir takviyeleri,
 • Yeşil gıda boyası,
 • Demir açısından zengin içeriğe sahip olan yeşil yapraklı sebzelerin kullanılması,
 • İshal ile ilişkili ya da psödomembranöz kolit süreci sırasında kullanılan antibiyotikler.

Diğer yandan bebeklerde yeşil dışkı sebepleri ise bir miktar farklılık gösterebilir. Her şeyden önce tamamen doğal olan ve mukus, deri hücresi ve amniyotik sıvı gibi içeriklere sahip olan koyu renkli yeşil sıvının doğumun ilk dört günlük evresinde vücuttan atılması hali geçen dört günün ardından açılmaya başlar. Fakat bu durumun tekrar etmesi halinde doktora gidilmesi gerekir.

Diğer yandan çeşitli mikrobik hastalıklar da yeşil kakaya sebep olabilir. Genel soğuk algınlığı, mide nezlesi ya da bağırsak iltihapları bu konuda ilk aşamada karşımıza çıkan hastalıklar olur. Yeteri kadar anne sütü almayan bebeklerde görülebilen yeşil kaka durumu anne sütünün yeteri kadar alınması ile birlikte geçer. Ayrıca diş çıkarma sebebiyle aşırı tükürük üretmek ve özellikle laktoz içeren süt gibi çeşitli gıdalara karşı duyulan hassasiyet de yeşil dışkıya yol açabilir.

Yeşil Dışkının Nedeninin Teşhis Edilmesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor ya da lisans sahibi bir sağlık uygulayıcı tarafından sizlere çeşitli sorular yöneltilerek yeşil dışkının sebebinin tespit edilmesi gerekir. Bu noktada bu sorular tam bir şekilde yanıt vermeniz önem taşır. Yeşil dışkının ne zaman başladığı, bağırsak hareketlerinizin sıklığı, dışkının gevşek mi yoksa katı mı olduğu, ne tür takviyeler, vitaminler ve ilaçların kullanıldığı ve başka belirtilerin olup olmadığı gibi sorulara yanıt vermeniz gerekiyor.

Yeşil dışkıya sebep olan duruma göre tedavi ya da alınacak önlemler de değişiklik gösterir. Örneğin sorun demir takviyeleriyse alımı kesilir. Yeşil gıda boyasının tüketilmesi ile bu durum ortaya çıkıyorsa buna da son verilir. Yeşil yapraklı sebzelerin aşırı tüketilmesinin de önüne geçilmesinde fayda var. Diğer yandan bu duruma sebep olan ishal, enfeksiyon ya da bir tür iltihap ise yapılacak olan teşhisin ardından hastalığın net olarak tespit edilmesiyle tedavi yöntemine geçiş yapılır. Bebeklerde yapılması gereken şey ise emzirmenin en doğru şekilde yapılması olur. Durumun ciddi olmasından korkan kişilerin ise kontrole gitmesinde fayda var. Doktor tarafından demir içeren ilaçların yazılması halinde dışkı yeşil olsa dahi bu ilaçları kullanmayı bırakmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.