Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yirmilik Diş Çekimi

Neden 20’lik Yaş Dişleri Çekilmeli?

Bireylerin diş ve çene yapısına göre değişen durumlarda 20’lik dişlerin sürmesi zorlaşabilir. Bazen yanındaki dişe baskı yaparak veya çürüterek birden fazla dişin yok olmasına sebep olduğu için ve ulaşılması güç olan yerde bulunmasından dolayı hem zorlu hem de dikkat gerektiren bir operasyondur. Ağızda bilindiği üzere 4 tane 20’lik diş vardır ve hepside arka tarafta en son çıkmayı bekleyen dişlerdir. 20’lik yaş dişleri genelde 17 yaşında çıkmaya başlar ve sorun olduğunu fark ettiğimiz zaman çektirilmesi gerektiğini düşünürüz. Fakat pozisyonlarına göre ameliyatın ciddiliği artabiliyor. O bölgeyi zedeleme ve zorluğuna göre de çekildikten bir süre sonrasında bile o bölgeye dokunulamıyor. Şimdi ise daha derin şekilde araştırarak başlıklarla aktarmak gerekir;

fft99_mf6612985

Ameliyatta Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Üst çenedeki yirmilik yaş dişlerin üzerinde sinüs boşluğu yer alır. Bu sinüs boşlukları yüz kemiklerin arasında yer alan hava boşluklarıdır. Sinüsler, soluduğumuz havayı temizlemek, kafatasın ağırlığını azaltmak ve sesin rezonansını ayarlamak gibi önemli görevleri üstlenmektedir. 20 yaş dişlerin çekimi esnasında oluşan ani kırılmaların bu sinüs boşluğuna kaçırılması durumu olabilir. İkinci önemli nokta da alt çenedeki yirmilik yaş dişe uygulanan operasyonda dikkat olmak gerekir. Bu bölgedeki her dişin kapsadığı ve dudağın ortasına kadar devam eden sinir genellikle yirmi yaş dişin altından geçer. 20 yaş dişleri çekiminde, bu sinir zarara uğradığı takdirde dudakta geçici veya kalıcı bir uyuşma söz konusu olabilir. Alt çene 20’lik diş ameliyatında, diş etindeki herhangi etki durumunda hemen yanında yer alan lingual sinire dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlıkla bu sinire zarar vermek dili geçici olarak uyuşturmaya sebep olur. Ayrıca diş hekimin uyguladığı baskının sonucu olarak eklem rahatsızlığı veya çene kemiklerinde kırıklar meydana gelebilir.

Yirmilik diş bölgesinde yumuşak doku iltihaplarını çok olması, diş etindeki enfeksiyonlara sebep olması, 20 lik dişlerin çıkarken diğer dişlere ön tarafa doğru baskı uygulayarak basınç ağrısına maruz bırakması, bazen bu dişler çevresinde kist veya tümör oluşmasına uygun ortam hazırlaması bu dişlerin çekilmesi gerektiğini göstermektedir.

Birçok operasyonda sorun olarak karşımıza çıkan 20’lik dişler gömülüde kalsa veya sürse de her defasında tekrar tekrar düşündürüyor. Diş çarpışıklığa sebep olan veya ortodontik tedavi için diş diziliminde engel olan yine 20 yaş dişlerdir. Diğer dişlerin kökünü eritebilen ve hatta çürütebilen bu dişlerin erken yaşlarda çekilmesi ve geç vakitlere bırakılmaması gerekir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle gömülü dişin pozisyonunu öğrenmek bilgi sahibi olmak için panoromik röntgen çektirilmesi gerekir ki nasıl bir tehlikenin beklediğini ve nasıl yaklaşmak gerektiğini öğrenmek gerekir. Gerektiğinde de 3 boyutlu diş tomografisi de çekilebilir. İkinci aşamada gömülü dişin üzerindeki dişetine küçük kesik atılarak ve dişeti flebi kaldırılarak dişe ulaşma sağlanır. Sonrasında şöyle sıralayabiliriz.

  • Alt çenede 20 yaş diş ameliyatı

Alt çene 20 yaş dişleri üç pozisyonda karşımıza çıkabilir. 20 yaş dişin ilk pozisyonu, önündeki azı dişine benzer şekilde yani dik durmasıdır. 20 yaş dişin çapraz şekilde azı dişine eğik halde durması ikinci pozisyondur. Üçüncü ise, 20 yaş dişin tamamen yatay pozisyonda kalmasıdır. İlk durumda operasyon bir hayli kolay olur. Üzerindeki diş etinin kaldırılıp operasyon gerçekleştirilir. Yalnız 20 yaş dişin kökünde var olan eğrilik veya dişin kemiğe kaynadığı zamanlarda biraz çekimi güçleşebilir. Azı dişine eğik halde duran 20 yaş dişi çekmek için dişte kesim yapmak gerekir. 20 yaş dişin arka tarafındaki çene kemiğinden biraz kesim yaparak ameliyat edilir. 20 yaş dişin tamamen yatay vaziyette olması en zor ameliyattır. Dişi çekmek için birden fazla kesim işlemi gerçekleşir ve dişe ulaşmak içinse çene kemiğini aşındırmalıdır.

Bu gömülü diş operasyonlarından sonra dikişler atılarak tamponu 20 dakika ağızda tutulması istenir.

  • Üst çene 20 yaş diş ameliyatı

Üst çenenin esnek ve ulaşılması kolay olduğu için bu operasyon daha kolay atlatılır. Bu ameliyatta sorun olarak sadece o dişe ulaşma zorluğudur.

20’lik dişi çekildikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

  • Oluşan yaraya kesinlikle yabancı madde ile kurcalamamak gerekir. Eğer kurcalarsanız ağrı, enfeksiyon ya da kanama olabilir.
  • İlk 24 saat içerisinde diş çekilen bölge ile çiğnemeyiniz
  • Sigara içen bireylere uyarı olarak, ilk 24 saat sigaradan uzak durunuz aksi takdirde kanamayı arttırarak iyileşme süresini uzatacaktır.
  • Diş çekiminden sonra tükürmek o bölgedeki pıhtıyı oynatıp tekrar kanamasına sebep olur.
  • Dikiş atılmadığı durumlarda gazlı bezle tamponu yarım saat o bölgede tutulması gerekiyor. Eğer hala kanama devam ediyorsa tekrar tampon koyunuz.
  • Operasyon tamamlandıktan sonra o bölgede dolaşım yavaşlaması için soğuk tampon kullanılır. Bunun sonucunda yüzün şişmesi önlenir. Sağlıklı tampon uygulaması şöyle olmalıdır; 20 dakika soğuk ardından 20 dakika ara ve yine 20 dakika soğuk tampon konulur.
  • İlk 24 saatinde her 2 saatte bir ılık tuzlu su ile ağzınızı yıkayın. Bu gargarayı bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ile hazırlayabilirsiniz.
  • Ağız hijyenin önemli olması sebebiyle günde 2 defa dişleri fırçaladıktan sonra gargaralarla ağız temizliği yapılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

20 yaş diş çekimi oldukça zorlayan bir işlemdir, bu zorluğun derecesi 20 yaş dişi pozisyonuna, nerede bulunduğuna, hastanın uyumluluğuna ve hekimin tecrübe birikimlerine bağlıdır. Ameliyat sonrası yapılması gerekenler, ağız hijyenine önem vermek, doktor tavsiyelerine uymak ve gereken ağız ve diş bakımlarını yapmaktır.

Ameliyat Sonrası Karşılaşılan Sorunlar

Operasyon sonunda ağrı ile karşılaşmak normaldir. Bir iki gün aralığında ağrı geçecektir. Ağzın açılması kısıtlı olabilir. Bir haftaya geçmesi beklenir ve zorlamamakta fayda vardır. 20 yaş dişini çektirdikten sonra bir miktar kanama olması olağandır. Dikişin açılma ihtimali veya doku altından biraz kan sızıntısı oluşabilir. Ayrıca ödem oluşma durumu vardır. Bu durumun ihtimalini azaltmak için buz kompres uygulamak en iyi çözümdür.

20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çektirilmeli?

cene-cerrahisi-2

20 yaş dişlerinde oluşan yuvaya biriken tükürük, bakteri veya yiyecek kalıntıları yüzünden o bölgedeki dişleri tehdit ederek çürütebilir. Çevre dokularına zarar vererek apse ve enfeksiyona neden olabilir. 20 yaş dişlerin pozisyonuna göre ve çene yapısına göre değişen basıncın oluşturduğu ağrı ve aşınma gözlenebilir. Basıncın etkisi ile de dişlerde çarpışıklık oluşur. Herhangi aşınma ve kemikte büyük boşluklar oluşması kist oluşumuna yol açabilir. Protez planlaması yaparken 20 yaş dişlerinin çekilmesi daha uygun görülür. Bu sayılan tüm nedenlerden dolayı 20 yaş dişleri çekilmelidir. 20 yaş dişlerle herhangi bir sorun gözlenmediğiniz zamanda dahi çektirmeniz size önlem olacaktır çünkü ileri yaşlarda beklenmedik sonuçlarda çektirirken daha zorlaşacağınızdan emin olabilirsiniz. 20 yaş çekimi için en uygun zaman 20 ile 30 yaş arasıdır. 40 yaş ve üzeri bireylerde bu operasyon zorlaşır hem de iyileşme dönemi uzar.

20 yaş dişlerinin duruşu, büyüklüğü ve üzerinin kemik ile kaplı olması, ayrıca çene kemindeki konumu ile çekimi normal dişlerden daha zordur. Operasyon sırasında ve iyileşme döneminde daha uzun ve sıkıntılı durumlar olabilir. Üstelik yaş ilerledikçe de kemik yapısının esnekliği azalıp yoğunluğu arttığı için iyileşme yavaşlar ve çekimi daha zorlaşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.