Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang yağının üretimini sağlamak için Cananga odorata ağacının çok parlak ve geniş yaprakları var. Bu ağaç hiçbir zaman bu yapraklarını dökmez. Bu yaprakların üzerinde yıldız şeklinde çiçekler bulunuyor. Bu çiçekler 6 adettir. Bazen sarı ya da pembe olarak görülebilir. Bu ağaçlar çok nadir görülüyor. Ağaçların üzerinde bulunan altın rengi çiçeklerin damıtılmasıyla ylang ylang yağı üretilir. Elde edilen bu yağın hangi alanlarda kullanabileceğini yazımızın ilerleyen kısmında açıklayacağız.

Ylang Ylan yağının içeriğin de benzil asetat, benzilbenzoatlinalool, karıyofilen, granil asetat, metil benzoat, p-kreşil metil eter gibi yoğun bir içeriğe sahiptir. Bu ağaçlar bulunduğu coğrafyadaki maddelerin etkisinde yetişiştiği için adeta bir ecza deposu haline geliyor. En çok yetiştiği bölge Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinlerde bulunuyor. Bu ağaçlar çiçekler çok güzel koktuğundan dolayı bu ağaçlara parfüm ağaçları da deniliyor. Yapıları ise üzerindeki çiçeklere göre farklılık gösterse de  genellikle sarı renkli çiçeklere sahiptir.

Ylang Ylang Yağının Kullanımı

Ylang ylang yağının çiçeğinden salgılanan inanılmaz güzel kokular bu yağın parfüm veya kozmetik alanında ağırlıklı olarak kullanılır. Bu yağın en büyük özelliklerinden biri rahatlatıcı özelliği olmasıdır.

Sağlık açısından sağladığı faydalara göz atacak olursak, yağın içerdiği sakinleştirici özelliği ile kızgınlığa ya da depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara çare oluyor. Aynı zamanda geceleri bir türlü uyuyamıyor, sabahları yorgun kalkıyorsanız bu yağ sizin uykusuzluk probleminize çare olabilir.

Bu yağın diğer en büyük özelliği afrodizyak etkisidir. Ylang Ylang yağının üretildiği Cananga odorata ağaçlarının yaprakları bu bölgede yaşayan insanların yatak odalarında süs olarak kullanılıyor. Ylang Ylang yağını kullanan kişilerde doğurganlık sistemini düzenlediği biliniyor.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre Epilepsi hastaları üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Bu araştırmayı yapan Tim Betts hastaların epilepsi krizi öncesi Ylang Ylang yağını koklatarak olası krizleri kontrol altına almıştır.

Diğer bir önemli özelliği, kalp üzerindeki faydasıdır. Bu faydayı şu şekilde özetleyebiliriz. Kalp ritim bozukluğu olan kişilerde ylang ylang yağını kokladıklarında kalp ritminin düzenlendiği gözlemlenmiştir. Bununla beraber bağırsak enfeksiyonlarının tedavisi için üretilen bazı ilaçlarında içerisinde ylang yalg yağı bulunuyor. Bu tip ilaçlarda kullanılması bağırsak enfeksiyonlarına da iyi geldiğini kanıtlar niteliktedir.

1. Ylang Ylang Yağının Ciltteki Faydaları

Bu yağın saymakla bitmeyen faydaları tabi ki cilt üzerinde de kendini gösteriyor. İçerisindeki antiseptik sayesinde deride gelen kesik, yaralanma gibi sorunlar sonucunda deride oluşan bakterilerden temizlemek ve daha çabuk iyileşmesini sağlamak için kullanılabilir. Bazı kişilerde bulunan egzama sorununu iyileştirilebiliyor. Yararlı olduğu egzama çeşitleri genellikle sebore ya da seborik egzama denilen egzama çeşitleridir. Bu egzama çeşitinde vücut hücrelerinin veya yağ bezelerinin sebep olduğu bir hastalıktır. Vücutta yeterli miktarda sebum üretimi olmadığı durumlarda ortaya çıkan egzama türü canınızın acımasına neden olabilir. Sebum genellikle kafa derisinde, yanaklarda, kaslar ve saç köklerinde oluşan bu egzama sorununun ylang ylang yağı ile çözebilirsiniz. Hiçbir kimyasalı derinize maruz bırakmadan bu egzamadan kurtulabilirsiniz. Ylang ylang yağını egzamaya direk olarak uyguladığınız taktirde direk olarak bu hastalığı yenmeye başlayacak ve derinizdeki kızarıklık ve tahriş hissini azaltacaktır.

Ylang ylang yağı kozmetik alanında bulunmaz bir nimettir. Bu yağın egzotik kokusu pek çok parfüm, losyon ve esans içerisinde bulunuyor. Bu yağın kokusu çok rahatlatıcı bir esans bıraktığından dolayı aynı zamanda insanlara enerjide verecektir. Bu yağın kokusu birazcık ağır olduğundan genellikle erkek parfümlerinde kullanılıyor. Bu yağı ünlü masörler masaj yaparken de kullandıkları biliniyor.

Ylang ylang yağını derinizde kullandığınız taktirde derinizi parlatarak güzel bir görünüme kavuşturacaktır. Bu yağın daha fazla etki göstermesini istiyorsanız. Nemlendirici yağların içerisine damlatarak kullanırsanız daha etkili olacak ve daha güzel bir cilde kavuşacaksınız.

Banyo yaptığınız kuvetin başına kadar su doldurun. Bu işlemden sonra ylang ylang yağını ılık su ile dolu küvete 2-3 çorba kaşığı olacak şekilde damlatın. Daha sonra 15-20 dakika boyunca bu suyun içerisinde yıkanın. Bu küvet banyosu size derin bir rahatlama ve sakinleşme sunacaktır. Bu uygulamayı haftada bir kaç kez tekrarlarsanız adeta psikolojik tedavi görmüşcesine ruhsal bir rahatlama yaşayacaksınız. Size tavsiyemiz bu banyoyu alışkanlık haline getirin. Kendinize zaman ayırın ve rahatlayın.

2. Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları

Ylang ylang yağının saçlardaki en önemli özelliği saçları beslemesi ve yumuşatıcı özelliğidir. Eğer bu yağı içeren bir kürü saçlarınıza uygularsanız saçlarınızı güçlendirerek, koparak dökülmeleri en aza indireceğini söyleyebiliriz. Mat ve sönük saçlara sahipseniz bu yağı saçlarınıza uyguladığınız taktirde dolgun, parlak ve hacimli saçlara kavuşacaksınız. Ylang ylang yağını şampuanınızın içerisine bir tatlı kaşığı olacak şekilde katarsanız yukarıda anlattığımız saçlara sahip olabilirsiniz. Saç bakım kürü ise şu şekilde olacaktır. Susam yağı ve ylang ylang yağı karışımından oluşan saç bakim kürü saçınıza şu şekilde uygulanır.

  • Bu iki yağdan bir kasede 1 çorba kaşığı ylang ylang yağı ve bir çorba kaşığı susam yağı olarak karıştırılır.
  • Bu karışımı bir saç fırçası yardımı ile saçlarınıza uygulayın.
  • Karışımın havayla temasını kesmek için saçlarınızı streç film yardımıyla sarın.
  • Saç bakım kürünü 1 saat boyunca saçlarınızda bekletin. Daha sonra saçlarınızdan yağ çıkana kadar şampuan ve ılık su yardımıyla yıkayın.
  • Bu işlemi hafta bir kez uygulayın. Bu kürü düzenli şekilde uyguladıktan sonra saçlarınız çok güzel bir  görünüme kavuşacaktır.

Ylang ylang yağı alırken dikkat etmemiz bir kaç nokta var bu yağın isminde bir çok değişik yağ satılmakta eğer farklı bir yağ alırsanız yanlış uygulamalar gerçekleşerek vücudunuzda hasarlara yol açabilir. Doğru yağı aldığınızı anlamak için aldığınız yağı elinize bir damla şeklinde damlatın. Damlattığınız sıvı altın sarısı rengine sahip olmalıdır. Kıvamı ise çok yoğundur. En önemli şey ise aktarınızın güvenilir olmasıdır. Eğer aktarınız güvenilir biri ise doğru yağları aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bilmediğiniz güvenmediğiniz kimselerden alışveriş yapmanızı tavsiye etmemekteyiz. Bu yağı evinizde kaynamakta olan suyun içerisine bir damla olacak şekilde katarsanız ev halının rahatlamasına ve gevşemesini sağlayacaktır.

3. Ylang Ylang Yağının Zararları

Bu yağı sürekli kullanma istiyorsanız. Kullanmadan önce bir doktora görünmeniz de fayda var. Herhangi bir alerjinizin olup olmadığı konusunda emin değilseniz, vücudunuzun görünemeyen çok ufak bir kısmında ylang ylang yağını deneyin. Eğer, uyguladığınız kısımda herhangi bir sorun alerji, kızarıklık, dökülme oluşursa kesinlikle bu yağı kullanmayın. Kullandığınız taktirde kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yağın çok nadir olsa da uzun süre kullanımında baş ağırısı, hassasiyet ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açtığı kullanıcılar tarafından belirtilmiştir. Size tavsiyemiz, atasözün de belirtildiği üzere  “herşeyin fazlası zarardır.”. Bu nedenle çok fazla bu yağdan kullanmadığınız takti de pek bir soruna yol açmayacağı söyleyebiliriz. Bazı insanlarda ylang ylang yağı öğürmeye yol açabilir. Bu öğürme hissi ile kusma gibi problemlerde ortaya çıkabilir. Bu yağın esansının çok kuvvetli olmasından kaynaklanıyor. Ylang yağının fiyat aralığı 15-30 TL gibi bir aralıkta değiştiğinden cebinize birazcık ağır gelebilir. Ancak sağlık herşeyden önce gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.