Orjinal kökeni biz Türklere ait olan yoğurt, yüzyıllardır sağlıklı bir besin olarak nam salmıştır. Eski Persliler ve Ortadoğu göçebe kabileleri yoğurdu, sütün bir lütfu olarak görmüşlerdir. Yoğurdun sağlık arttırıcı etkisi ve restoratif gücü yüzyıllardır bilinmektedir. Tarihçiler, Cengiz Hanın yaptığı geniş fetihler sırasında, ordularını sağlıklı tutması için yoğurt tüketimine büyük önem verdiğinizi onaylamışlardır. 16. yüzyılda bir Türk hekim, Fransa kralı 1.Francisin hayatını keçi sütünden yapılan keçi yoğurdu ile kurtarmıştır.

Rus yazar Eli Metchnikoff yazmış olduğu Yaşam Uzaması adlı kitabında Bulgarların 87 ile 100 yaşları arasında yaşamasını ve hatta bazı durumlarda 100 yaşını geçmelerini de yoğurdun sağlıklı etkilerine bağlamıştır. Metchnikoff kısaca, laktik asit bakterileri tarafından üretilen fermante süt ürünlerinin tüketiminin genel sağlık ve uzun süreli hayatı geliştirdiğine inanıyordu. Bu kadar güçlü bir besin olan yoğurdun tüketimine önem verilmesi durumunda insanların 150 yaşına kadar yaşayabileceklerini düşünüyordu.

Yoğurdun besin değerlerinden bahsedecek olursak. İçerisinde vücut için oldukça yararlı olan kalsiyum, yüksek kalite protein, potasyum, magnezyum, çinko ve B vitamini gibi besinler bulunmaktadır. Bu probiyotikler, büyüyen zararlı bakteriler ile savaşmakta ve bunların büyümesini engellemektedir. Böylece vücudun hastalıklarla ve enfeksiyon ile savaşma gücünde artış görülecektir.

Mide sorunlarının büyük kısmı çevresel faktörler olan stres, hastalık ve yaşlanma faktörlerinden etkilenerek meydana gelmektedir. Bu tip eylemler bakterilerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve dengesizleşmesine yol açmaktadır. Bu dengesizlik de, bizlerin bağışıklık sistemimizi ve dolayısı ile vücudun hastalığa olan direncini azaltmaktadır. Zararlı bakterilerin çoğalması, bağırsak folaransasında kolonize olmalarını ve yaşamı tehdit eden hastalıklara sebep olabilir. Balkan halklarının uzun bir ömre sahip olması da yoğurdun yaşlanma önleyici özelliklerine bağlanmıştır. Son çalışmalar göstermiştir ki genel sağlık ve uzun ömür üzerinde sağlıklı etkileri vardır.

Yurt dışında yaygın olarak bulunmayan ülkemiz olan Türkiye de yaygın olarak yapılan cacık tarifini sizler ile paylaşmak istiyorum. 3 su bardağı az yağlı yoğurt, 2 küçük salatalık soyulmuş ve doğranmış olacak şekilde, 20 adet nanenin yaprakları, bir diş sarımsak soyulmuş ve dövülmüş olacak şekilde son olarak da tuz ekleyerek tüm bu karışımı cacık yapmak için kullanabilirsiniz.

Şimdi de yoğurdun faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgiler verelim. Daha sonrasında fazla yoğurt tüketiminde meydana gelebilecek yan etkileri ve son olarak yoğurdun besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

1.Kas

abc6de2a-e1d3-4fc5-87c4-e6aa48e68938

Her gün 1 kase yoğurt yiyin, bir kot bedeni küçülün. Tenesse Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre her gün bu miktarda atıştırmalık ara öğün olarak yoğurt tüketen ve diyet yapan kişilerin bel çevresinde yüzde 81, genel olarak bakıldığında yüzde 22 gibi yüksek miktarlarda yağ yaktıkları ortaya çıkmıştır. Yoğurt kilo kaybında etkili olmasına rağmen, kaliteli protein içerdiği için kas kütlesinde herhangi bir kayba uğramayacaksınız. Bel etrafında bulunan yağ, kortizol hormonu üretir. Bu da belinizde daha fazla genişleme olması anlamına gelir. Yoğurt tükettiğinizde ise içerisindeki kalsiyum, daha az kortizol üretilmesi için sinyal verir. Böylece yağ yakmaya başlarsınız.

2.Vitamin

vitamin3

Bir porsiyon yoğurt kalsiyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve B5 vitamini içermektedir. Yoğurt ayrıca B12 vitamini içerir. B12 vitamini de alyurları korur ve sinir sisteminin düzgün bir şekilde işlemesinde yardımcı olur. B12 vitamini genellikle balık ve tavuk gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Vejeteryanlar bu açıdan zayıf kalmakta ve B12 vitamini için yoğurt gibi ekstra gıdalar tüketmektedirler.

3.İyileşme

Be-healthy-at-work

Bu başlık altında bahsettiğimiz iyileşme, spor yapan kişilerin spor yaptıktan sonra vücut olarak iyileşmesini ve toparlanmasını kapsamaktadır. İçerdiği yüksek kalite protein ile yoğurt, terleme ile kaybedilen besin değerlerinin geri kazanılmasını sağlar. Yoğurdun içerdiği yüksek kalite protein ayrıca aminoasit sağlayacağından kaslarınızın onarılmasını da sağlar. Yoğun bir antrenmandan sonra yoğurt tüketirseniz, kaslarınızdaki enerji depoları karbonhidrat ile dolacaktır. Eğer onunla birlikte bir bardak da su içerseniz yoğurdun içerisinde bulunan protein, bağırsaklardan daha fazla su emilmesini sağlayacaktır. Böylece dehidrasyon artacaktır.

4.Tansiyon

Risk-Factors-For-Heart-Disease-High-Blood-Pressure-700x395

İnsanların yüzde 70’i günlük önerilen tuz miktarının 2 katını tüketmektedirler. Bu da zamanla hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarının oluşmasına ortam sağlamaktadır. Bir kase yoğurtta bulunan yaklaşık 600 mg’lık potasyum, vücudunuzda fazla miktarda bulunan sodyumun dışarı atılmasını sağlar. Böylece bu tip hastalıklara yakalanma ihtimaliniz ortadan kalkar.

5.Soğuk Algınlığı

gty_cold_flu_jef_111111_wmain

Viyana Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre grip gibi soğuk algınlıkları ile daha iyi savaşabilmek için her gün düzenli olarak yarım kase yoğurt tüketmeniz gerekmektedir. Bu miktarlarda yoğurt tüketen bayanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bu bayanların T hücrelerinin daha aktif olduğu ve daha güçlü oldukları ortaya çıkmıştır. Böylece enfeksiyon ve hastalıklar ile daha iyi savaşabilme olanağı bulmuş oluyorlar.

6.Yüksek Protein

protein

Yoğurt bir protein kaynağıdır. Ancak tek bir protein çeşidini almanız gereken miktarın 2 katı miktarında içerebilir. Klasik bir inek yoğurdunun bir kasede bulunan miktarı 20 gram protein içermektedir. Marketlerden satın alacağınız yoğurdun besin değerlerine dikkat ediniz ve yüksek protein içeriğine sahip olanlarını tercih etmeye özen gösteriniz.

7.Kalsiyum ve D Vitamini

Bone-Health-Calcium-Vitamin-D_dnm_gallery

Sütten meydana geldiği için yoğurt tam anlamıyla bir kalsiyum deposudur. Eskiden hangi tip yoğurdu alırsanız alın aynı miktarda kalsiyum içerdiği yaygın olarak düşünülmekteydi. Ancak bu bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yüzden yoğurt seçiminde etiket bilgilerinden kalsiyum miktarını da kontrol ediniz. Örneğin meyveli yoğurtta, klasik yoğurda göre daha az miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Çünkü meyve aroması ve şeker daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Ayrıca D vitamini doğal olarak yoğurt içerisinde bulunmamaktadır. D vitamini, kalsiyum emilimini arttırdığı için çoğu yoğurt firması ürünlerinin içine D vitaminini de dahil etmektedir.

Fazla Yoğurt Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Yoğurt genel itibari ile ve içerdiği besin değerleriyle tamamen sağlıklıdır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Fazla tüketilmesi durumunda da bir yan etki oluşmamaktadır. Yoğurt tüketme konusunda asıl dikkat edilmesi gereken konu üretildiği süttür. Günümüzde yoğurt yapılan sütlerin sağlık açısından güvenli olduğu tartışılmaya ve araştırmaya açıktır. Çünkü sütün içerisinde herhangi bir pislik bulunuyor ise bu pislik eninde sonunda yoğurda da geçecektir. Bu da sağlıklı olarak bilinen yoğurdu sağlıksız bir hale getirecektir. Sonuç olarak marketten alacağınız yoğurtlarda sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz markalardan almaya özen gösteriniz. Ayrıca laktoz alerjisi bulunan kişilerin normal yoğurt tüketmeleri sağlıksal açıdan bir takım problemler doğurabilir. Bu kişilerin laktozsuz sütten yapılan yoğurdu tüketmeleri gerekmektedir. Laktozsuz sütü market raflarında bulabilirsiniz.

İlk olarak yoğurdun faydaları hakkındaki bilgileri hemen ardından da yoğurdun fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilere ait bilgileri siz okurlarımız ile paylaştık. Şimdi de son olarak yoğurdun besin değerlerine ait bilgileri siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Umarız verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yoğurt hakkında ulaşmak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yoğurdun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 58
 • Toplam yağ 0,4 g
 • Trans yağ 0 g
 • Kolesterol 5 mg
 • Sodyum 36 mg
 • Potasyum 141 mg
 • Karbonhidrat 3,6 g
 • Diyet lifi 0 g
 • Şeker 3,2 g
 • Protein 10 g
 • A vitamini 4 IU
 • C vitamini 0 mg
 • Kalsiyum 110 mg
 • Demir 0,1 mg
 • D vitamini 0 IU
 • Piridoksin 0,1 mg
 • B12 vitamini 0,8 µg
 • Magnezyum 11 mg