Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

Yoğurt genellikle sağlıklı gıda olarak algılanmaktadır. Diğer süt ürünleri ile karşılaştırıldığında, yoğurt daha sık diyet ve sağlık programlarında tavsiye edilmektedir. Fermente süt aynı zamanda sizlere birçok yarar sağlamaktadır. Kalsiyum, protein ve çeşitli B vitaminleri yoğurdun içerisinde bulunan besinlerden bazılarıdır.

Ancak, yoğurdun farklı türleri arasında ayrım yapmak zorundasınızdır. Çünkü her çeşit yoğurt sizler için yararlı değildir. Ot ile beslenen ineklerden veya keçi kaynaklı olan ev yapımı yoğurtlar ve şekerli, aromalı ticari marka olduğu bilinen yoğurtlar tamamen farklıdır. Bu tarz gıda ürünlerini sağlıklı kabul etmeden ve satın almadan önce, yoğurdun nasıl işlendiğine, malzemelerin dikkatle seçildiğinden emin olmanız ve sağlık yararlarına uygun bir resepsiyona engel olabilecek herhangi bir sağlık koşulunun olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yoğurt, bağırsakta bulunan bakterileri düzenleme, antibiyotik tedavisi ve antibiyotik ilişkili tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca çocuklarda akut ishal tedavisinde de kullanılmaktadır. Yoğurt aynı zamanda, vajinal mantar ve bakteri enfeksiyonların önlenmesi için kullanılan idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır.

Bazı insanlar için yoğurt kullanımı; laktoz intoleransı ve  yüksek kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır. Helicobacter pylori neden olan enfeksiyonlar ve mide ülseri tedavisinde de kullanılmaktadır. Yoğurt aynı zamanda kolorektal kanseri önlemede ve güneş yanıklarına da yardımcı olmaktadır. Bazı kadınlar için de yoğurt kullanımı, vajinal tedavi kapsamında mantar enfeksiyonları ve vajinal bakteriyel enfeksiyonlar için denge sağlamaktadır.

Yoğurt aynı zamanda, sütün sağlamış olduğu yararların benzerlerini sizlere sağlamaktadır. Ancak yoğurdu da gün içerisinde belirli dozlarda kullanmanız gerekmektedir. Aşırı tüketimi bazı zararlara yol açabilecektir.

Bir gıda olarak yaygınca kullanılan yoğurt, 100 ile 200 g/gün arasında bir miktarda kullanılması gerekmektedir.

 • Antibiyotik tedavisi boyunca günde iki kez alınan yoğurt 125 ml (yaklaşık 4 ons): Antibiyotiklerle tedavi kapsamında ishali önlemek için tüketilmektedir. Bazı araştırmacılar günde iki kez diğer yoğurtlardan 240 mL (8 ons) almanızı önermektedir.
 • İshal için: Günde iki kez hastaların 125 gram yoğurt yemeleri gerekmektedir.
 • Kolesterol düşürmek için: Birkaç farklı dozlarda hazırlanmasına bağlıdır. Günlük ihtiva yoğurt 200 ml tipik bir doz kullanılmaktadır. Günde üç kez % 2.5 frukto-oligosakaritler 125 ml laktoz bulunduran yoğurt tüketilmektedir.
 • Vajinal maya veya bakteri enfeksiyonları önlemek için: Bir gün içerisinde, 150 ml dozunda yoğurt tüketmeleri gerekmektedir.

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

Bazı kişilerde, yoğurda ve diğer süt ürünlerine karşı bir alerji durumu söz konusu olmaktadır. Bu kişiler yoğurt tükettikleri zaman bazı sağlık sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Bunlara ek olarak, yoğurdun fazla tüketilmesi de aynı şekilde sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

1.Gebelikte Yoğurt Yemek

Gebelikte Mide Yanması

Yoğurt yemek gerekli dozlarda hamile kadınlarda güvenli görünmektedir. Gebelik sırasında özellikle vajina konularında sizlere yararı olacaktır. Yoğurt normal gıda miktarlarında kullanıldığında, emziren kadınlarda da güvenli görünmekte ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak emzirme döneminde yoğurt vajinasal sorunlara neden olabilmektedir. Ancak genel olarak, hamilelik döneminde yoğurt yemek hem sizin için hem de çocuğunuz için oldukça yararlıdır.

2.Zayıflayan Bağışıklık Sistemi

fft99_mf5234834

Yoğurt bazı canlı bakterileri, HIV/AIDS veya zayıf bağışıklık sistemleri olan insanlarda yeniden hastalığa dönüştürebilir. kontrolsüz organ nakli alıcılarında bu durum görülebilmektedir. Yoğurt, bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişilerde nadiren hastalığa neden olur, ancak yine de sizlerin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Eğer zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, güvenli tarafta olmak için, belirli bir süre boyunca canlı bakteri ihtiva etmemek için yoğurt tüketiminizi kontrol altına almanız gerekmektedir.

3.İshal

ishal-nasil-gecer-1019-312x200

Yoğurtlar probiyotik bakterileri içerdiği için gaz, şişkinlik, ishal gibi sorunlara neden olmaktadır. Yoğurdun sizlere sağlamış olduğu yararlar kapsamında, dışkıyı gevşettiği bilinmektedir. Bu durumda yoğurdun fazla tüketilmesi ishal sorunlarına sebebiyet vermektedir. Ancak yoğurdun az yenmesi ile birlikte bu sorununuz da yok olacaktır.

4.Mide Bulantısı

fft99_mf5688615

Çok yoğurt tüketmek veya taze olmayan yoğurt tüketmek kişilerde mide bulantılarına neden olabilmektedir. Bozulmuş olan yoğurdu ekşimsi tadından farkedebilirsiniz. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için bayat yoğurtları tüketmemeniz gerekmektedir.

5.İlaç Kombinasyonları

aspirin_2945793b

Diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde kullanıldığı zaman, mide ülserine (Helicobacter pylori) neden olabilir ve bakteriyel bir enfeksiyonun tedavi edilmesini zorlaştırabilir. Helicobacter Pylori’nin neden olduğu mide ülseri için standart “üçlü ilaç tedavisi” (H. pylori) enfeksiyonu, lansoprazol (Prevacid), amoksisilin (Amoxil, diğerleri) ve klaritromisin (Biaxin) ilaçlarını içermektedir. Standart üçlü ilaç tedavisine lactobacillus veya Bifidobacterium hastaların tedavi planına yardımcı olacak gibi görünmektedir. Bu H. pylori bakterileri öldürerek tedaviyi daha etkili hale getirir. Ancak, standart üçlü ilaç tedavisi olmadan tek başına yoğurt tüketmek, H. pylori öldürmemektedir ve mide ülseri oluşmaktadır.

Yoğurdu Nasıl Saklamalıyız?

Sizlerin de bildiği gibi, bayat yoğurtlar sağlımıza zarar vermektedir. Bu yüzden almış olduğunuz yoğurdu en iyi şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak almış olduğunuz yoğurdun son tüketim tarihine dikkat etmeniz gerektiğidir. Tarihi geçmiş olan yoğurt tüketimi zehirlenmeye kadar gidebilmektedir.

Yoğurdu, buzdolabında veya serin bir yerde saklamanız gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak, yoğurdun soğuk bir yerde olmasına rağmen, çok bekletmeden tüketmeniz gerekmektedir.

Yoğurdu ağzı kapalı bir kapta tutmanız ve yiyeceğiniz kadar almanız gerekmektedir. Her seferinde yoğurdun ısınmasına izin vermek, bozulma süresini kısaltacaktır.

Yoğurt Ne Gibi Durumlarda Kullanılmalıdır?

 • Çocuklarda ishal sorunlarını çözmeye yardımcı olmaktadır. Antibiyotikler yüzünden oluşan sindirim sorunlarında sizlere yardım edecektir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonlarını önlemede.
 • Protein açısından oldukça zengindir.
 • Yüksek kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bu tarz sorunlara sahip olan kişiler, her gün düzenli olarak yoğurt tüketmelidirler.
 • Bakteriyel Vajinozis: Yapılan araştırmalar kapsamında, gelişmekte günlük zenginleştirilmiş yoğurt yemek, bakteriyel geliştirme şansını düşürmektedir. Ayrıca vajinal enfeksiyonların gerilemesine yardım edecektir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) önlenmesi: Şimdiye kadar yapılan araştırma durumunda İYE için yoğurt kullanmanın fayda sağladığı anlaşılmıştır. Araştırmacılar İYE öyküsü olan kadınlarda 6 aya kadar bir yoğurt tüketenlerin, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.
 • Kolorektal kanser önleme.
 • Peptik ülser tedavisi
 • Güneş yanığı önlenmesi.
 • Diğer durumlar.

Bunlara ek olarak ise, yoğurdun birçok yararı bulunmaktadır. Ancak çoğu tıbben kanıtlanmamıştır. Ancak, taze olan ve günlük yeterli seviyede kullanılan yoğurdun herhangi bir normal zararı bulunmadığını tekrardan hatırlatmak isteriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.