Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yoğurt Çorbası Tarifi

Yemeklerin yanında hazmı kolaylaştıran besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yoğurt da bu görevi hakkı ile yapan yararlı olan besinlerden biridir. Yoğurt kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Her dönemde insanın yoğurda ihtiyacı vardır. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda kalsiyuma olan ihtiyaç daha fazladır. Bu nedenden dolayı yoğurt yemek bu çağlarda oldukça önemlidir. Yoğurt içerdiği bakteriler sayesinde aynı zamanda vücudun yararına olan bazı faaliyetleri gerçekleştirmesine yaramaktadır. Kalsiyum insanın her çağında ihtiyaç duyduğu bir elementtir. Gelişim çağında kemiklerin sağlıklı olması ve gelişimi sağlamak için önemli iken yaşlılık döneminde yıkım olaylarının vücutta git gide hızlanarak arttığı yaşlarda da kemik erimesini önlemek için gereklidir. Yoğurt bakterileri insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hatta öyle ki piyasaya sunulan ilaçların bir çoğunda bu bakterilerden yararlanılır. Yoğurt bakterilerinin bağırsakta bulunan yiyeceklerden arda kalan mikropların öldürülmesine ve vücudun bu anlamda direnç sağlayabilmesi adına oldukça önemli de bir rolü vardır. Aynı zamanda antibiyotik etkisi olan yoğurt hatta halk arasında zehirlenmelere karşı bile kullanılır. Birçok ilacın faydası olduğu gibi zararı da söz konusudur. Başta vücut direncini düşüren ilaçlar yerine doğal yöntemler ile rahatsızlığınızı giderebilirsiniz. Hiçbir şekilde yan etkisi olmayan yoğurt bunun başındadır. Aynı zamanda fermantasyon olayının gerçekleştiği yoğurt gece yatmadan önce tüketildiği zaman uykuya dalmayı da kolaylaştırır. Yoğurt yemek için hasta olmayı beklemeyin. Çünkü her çağda sizlere mutlaka yardımı ve yararı dokunan yoğurdun suyunda bile oldukça vitamin doludur. Bu nedenden dolayı uzmanlar yoğurdu tüketirken mutlaka suyu ile birlikte içmenizi tavsiye etmektedirler.

Kalsiyum aynı zamanda dişlerin oluşumunda da oldukça önemlidir. Diş eti kanamalarının sebebi yamuk çıkan dişlerin ya da çürük dişlerin sebebi hep kalsiyum eksikliğindendir. Hepimiz mutlaka tırnaklarımızın güzel görünmesini isteriz. Ancak bazı tükettiğimiz zararlı yiyecekler sebebi ile tırnaklarımız kolayca kırılabilir ya da üzerinde beyazlaşmalar olabilir. Bunun sebebi de kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum elementini temin edeceğiniz birçok gıda olabilir. Ancak en konsantre hali ve en sağlıklı hali faydasını saymakla bitiremediğimiz yoğurtta mevcuttur. Ancak marketlerde satın aldığınız yoğurtlar süt tozu ile ya da yoğurt suyu ile yapılmış olan yoğurtlardır. Evde yapılan yoğurt en sağlıklı yoğurttur. Marketten aldığınız yoğurdun tadı hep tatlı olarak kalır. Ancak üstü açılan ev yapımı yoğurtlar zaman ile ekşimeye başlar. Bu da içerisindeki yararlı bakterilerin faaliyetini gösterir. İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi bu bakteriler sindirim sistemine oldukça faydası olur. Bu nedenden dolayı yoğurdu evde yapsanız bile asla yoğurdunuz ekşidi diye çöpe atmayın. Eğer ekşi yoğurdu yiyemiyorsanız bu yoğurdu mutlaka değerlendirin. Çünkü en faydalı yoğurt tipi budur. Ekşiyen yoğurtları lezzetli ve sağlıklı bir hale getirmek istiyorsanız sizler ile paylaşacağımız bu tarif tam da size göre. Bu tarif ekşimiş yoğurdunuzu değerlendirebileceğiniz bir tariftir.  Yoğurt çorbası tarifi ile hem sevdiklerinizi hem de kendinizi şımartabilirsiniz ve sağlıklı bir şekilde sindiriminiz başta olmak üzere diğer tüm hastalıklara derman olabilirsiniz.

Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

sehriyeli-yogurt-corbasi-sehriyeli-yogurt-corbasi-tarifi-kolay-yogurt-corbasi-oktay-usta-yogurt-corbasi-tarifi-yogurt-corbasi-tarifi-oktay-usta-yogurt-corbasi-tarifi-yogurt-corbasi-oktay-usta1Malzemeler

 • 7 su bardağı su
 • 4 çorba kaşığı pirinç
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 2 çay kaşığı tuz
 • Kuru nane

Hazırlanışı

 1. Öncelikle tarife uygun bir tencere seçin. Bu tencerenin içerisine de 7 su bardağı kadar suyu ilave edin. Bu suyun kaynamasını bekleyin. Bu işlemi hiç yapmayıp bir ısıtıcı yardımı ile de kolay ve pratik bir şekilde bu suyu hazırlamanız mümkündür.
 2. Daha sonra kaynayan suyun içerisine dört çorba kaşığı pirinci dökün. Bunlar haşlanırken bir taraftan da bir kasenin içerisine bir adet yumurta ve malzeme listesinde belirtildiği kadar un ve yoğurdu koyup çırpın.
 3. Kasede çırptığınız karışımı haşlanmış pirinçlerin üzerine dökün.
 4. Bu karışımı sürekli olarak karıştırmanız önemlidir. İçerisindeki un sayesinde kolaylıkla dibine yapışabilir.
 5. Kaynayan ve kıvamından emin olduğunuz çorbanın üzerine bir tutam nane serpin ve soğumaya bırakın.

Yoğurdun Yararları

İçerdiği bakteriler ve vitaminler sayesinde yoğurt başlı başına bir vitamin deposudur. Ekşimiş olan yoğurdunuzu değerlendirmek için çorba yapabilir daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. İçerisine koymuş olduğunuz pirinçler sayesinde de doygunluk verecek olan bu çorba aynı zamanda bir öğününüz bile olabilir. Yoğurttaki potasyum vücudumuzun basıncını dengede tutabilmek için oldukça yararlı ve ihtiyacımız olan bir elementtir. Bu şekilde kan basıncımız dengede kalır. Aynı zamanda yıllardır çaresi bulunmayan tüberküloz hastalığının da düşmanı olan yoğurdun antibiyotik özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde kötü yaşam koşullarından etkilenen organların direncini artırır. Eğer ağzınız sık sık fırçaladığınız halde ve bakımını yaptığınız halde koku oluşu varsa yoğurt bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Yoğurt ağızdaki sürekli üreyen bakterileri öldürerek ağızdaki kokunun giderilmesinde yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.