Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yoğurt İle Sivilce Tedavisi

Her insanın belirli dönemlerde farklı sebeplere bağlı olarak cilt sorunları ortaya çıkar. İnsanları en çok rahatsız eden ve kendine olan güveni yok eden cilt sorunları arasında ilk sırada sivilce gelir. Bazı insanlar sivilce tedavisi için kozmetik ürünler kullanılır ancak bazı insanlar da doğal malzemelerle yapılan maskeleri tercih eder. Sivilce gibi önemli bir cilt sorunu yok etmek için insan vücuduna büyük yarar sağlayan yoğurdu kullanabilirsiniz.

Yoğurdun Faydaları

Sivilce Tedavisi

Yoğurt insan vücudu için büyük fayda sağlar. Yoğurdun antibakteriyel özelliği ile cilt yüzeyinde bulunan gözeneklerde iltihaplanmaya neden olan bakterilerin tekrar oluşmasını önler. Yoğurdun içerisinde yer alan mineraller sayesinde birçok cilt sorunlarına yarar sağlar. Yoğurtta bulunan çinko minerali özellikle sivilcelerde iltihabı yok eder, kızarıklığı ve şişkinliği önler. Çinko minerali cilt yüzeyindeki sebum salgısını dengeler ve cilt yapısında fazla yağlanmayı engeller. Çinko mineralinde bulunan laktik asit birçok kozmetik ürünlerinde kullanılır. Yoğurdun soyucu ve yenileyici özelliği sayesinde, cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Özellikle yaşlanma belirtilerinden biri olan kırışıklığın belirginliğini azaltır.

Yoğurt İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önemli bir kalsiyum minerali kaynağı olan yoğurt insan vücudu için büyük oranda fayda sağlar. Çoğu insanın en büyük cilt sorunu olan sivilceleri yok etmek için yoğurt maskesini düzenli olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Sivilceyi tedavi etmek için yapılan yoğurt maskeleri;

1. Yoğurt ve Bal Maskesi

Sivilce Tedavisi

Yoğurt maskesini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yoğurt cilt yüzeyinde yer alan gözenekleri küçülterek, cildi sıkılaştırır.

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak tüm malzemeleri bir kasenin içerisine koyun ve karıştırın.
 2. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
 3. Sivilcenin ortaya çıkabileceği farklı alanlardan olan göğüs ve sırt kısmına da uygulayabilirsiniz.
 4. Yoğurt maskesini cildinizde 10 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin.

2. Yoğurt ve Limon Maskesi

Sivilce Tedavisi

Yoğurt ve limon maskesi sivilce sorunu olan insanlar için ideal bir maske. Düzenli olarak yoğurt maskesini uyguladığınız zaman, sivilceden ve sivilce izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Limonun içeriğinde asit olduğu için gözaltı ve göz çevresine sürmemeniz gerekir. Aynı zamanda yoğurt maskesini yaptıktan sonra dışarı çıkmayın. Cildiniz güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale gelir.

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı limon

Hazırlanışı:

 • İlk olarak bir kasenin içerisine yoğurdu ve limon suyunu ilave edin.
 • Daha sonra cildinize ince bir tabaka halinde sürün ve 20 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi iyice temizleyin.
 • Yoğurt maskesini, fayda sağlamak için gün aşırı olarak cildinize uygulamanız gerekir.

3. Yoğurt ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Sivilce Tedavisi

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak bir kabın içerisine yoğurdu koyun, içerisine bal ve yulaf ezmesini ilave edin.
 2. Cildinize ince bir tabaka halinde sürün.
 3. Cildinizde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin. Sivilcelerden tamamen kurtulmak için yoğurt maskesini düzenli olarak cildinize uygulayın.

4. Yoğurt ve Çilek Maskesi

Sivilce Tedavisi

Malzemeler:

 • 2 tane çilek
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

 1. Yoğurt maskesini yapmak için ilk olarak bir kasenin içerisinde çilekleri iyice ezin.
 2. Daha sonra içerisine yoğurt, bal ve çileği ilave edin.
 3. Cildinize ince bir tabaka halinde sürün ve yaklaşık olarak 20 dakika boyunca cildinizde yoğurt maskesini bekletin.
 4. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin. Yoğurt maskesini sivilcelerden kurtulmak ve uzun süre tekrar sivilce oluşumunu önlemek için her hafta, düzenli bir şekilde 2 kere uygulamanız gerekir.

5. Yoğurt ve Karbonat Maskesi

Sivilce Tedavisi

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı karbonat

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize ince bir şekilde sürün.
 2. Daha sonra cildinizde 10 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile iyice yıkayın.
 3. Yoğurt maskesi ile cildinizde yer alan sivilcelerden kurtulmak için, düzenli olarak her hafta uygulamanız gerekir.

6. Yoğurt ve Aspirin Maskesi

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 2 tane aspirin

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak bir kasenin içerisinde aspirini kırın ve ezin. Aspirini toz haline getirdikten sonra yoğurdu içerisine ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. Daha sonra yoğurt maskesini cildinize sürün ve yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi ılık suyla yıkayın.
 3. Yoğurt maskesini cildinde yer alan yoğun sivilceler nedeniyle cildi tahriş olan herkes kullanabilir. Sivilceleri yok etmek ve tahrişi azaltmak için de düzenli olarak her hafta uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivilce Tedavisi

İnsan vücuduna birçok alanda fayda sağlayan yoğurdu, cildinize uygulayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve yoğurt maskesinin içerisinde limon suyu varsa, cildinize maskeyi uygularken, ince bir tabaka şeklinde sürün. Uzun süre cildinizde bekletmeyin. Özellikle göz çevresine sürmeyin. Cildinizde herhangi bir tahriş edici durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Yoğurt maskesi ile sivilcelerden kurtulmak için her hafta düzenli olarak 3 ya da 4 kere cildinize uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.