Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yorgunluğa İyi Gelen Çorba Tarifi

İnsanlar gün içerisinde gerek yaşam şartlarından gerek yaptıkları işlerden dolayı gün sonunda oldukça yorgun düşmektedirler. Uyku dinlendirici en iyi aktivitedir. Ancak uyku her zaman sağlıklı olmak anlamına gelmez. Eğer çok efor sarf etmeden halsiz ve yorgun düşüyor ve bunu sık sık yaşıyor iseniz sağlık probleminiz olabilir. Sağlık probleminden kastımız ise vitamin eksikliğinden kaynaklanır.

Yorgunluk sadece fiziken yaşanan bir semptom değildir. Aynı zamanda zihnin de yorgun olduğu zamanlar vardır. Zihinsel yorgunluğun sonuçları ise bir konuya dikkatini toplayamama dalgınlık gibi durumlar yaşanır. Bunun haricinde yorgunluğa sebep olan birçok etmen vardır. Örneğin alkol kullanıyor ve sürekli olarak dengesiz besleniyorsanız yorgunluk hissetmeniz gayet normaldir. Bunun sebebi ise alkolün içerisindeki toksik maddelerin vücuttan uzaklaşamaması yediğiniz besinlerin içerisinde yer alan sindirelemeyen ürünlerin vücutta depolanarak kişide şişkinliğe dolayı ile halsizliğe sebep olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra halsizliğin ve yorgunluğun ana sebebi anemidir. Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi kişide yorgunluğa sebep olmaktadır. Anemi kan yapıcı hücrelerin azalması demektir. Bu da protein ve B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bunu karşılayacak besinler tüketilmeli ve beslenme düzenini B12 vitaminlerin eksikliğine göre düzenlenmelidir. Aynı zamanda gece uykusu kişinin hücrelerinin yenilenmesi için oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenden dolayı insanların günde ortalama 8 saat uyumaları ancak gece 12 ile 2 arasında mutlaka uykuda olunması gerektiğini unutmayın. Bunu yanı sıra eğer halsizliği bu faktörlere rağmen hala sık sık yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir. Eğer çalışan biri iseniz iş yerine yaşadığınız stres aynı zamanda uzun çalışma saatleri de sizleri yoracaktır. Bu nedenden dolayı mesai saatlerini olabildiğince kısa tutmaya aynı zamanda iş yerinden çıktıktan sonra iş düşünmemeye ve bunu bir stres haline getirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde olduğundan daha da yorgun düşebilirsiniz. Çünkü en yorucusu zihin yorgunluğudur. Zihin yorgunluğu olduğu sürece fiziken iyi hissetseniz de o halsizlik hali üzerinizden kalkmayacaktır.

Vücudunuzda sindirim sonucunda oluşan toksik maddeler ve sindirilemeyen atık maddeler olabilir. Bunların bir kısmı vücuttan atıyor olsa da bu ürünleri sıkça tükettiğiniz takdirde vücut bunları depolayacak ve sizlerin de gereksiz bir şişkinlik hissetmenize ve bazı bölgelerinizde ödem oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenden dolayı bu ve bunun gibi ürünleri sıkça tüketmemelisiniz ve ayrıca bu ürünleri tükettiğiniz zaman bu toksinleri vücuttan atabilmek için bolca su içmelisiniz. Aksi halde hiçbir şey yapmama isteği, halsizlik gibi semptomları yaşamanız kaçınılmazdır.

Vücudu hızla yaşlandıran ve yorgunluğa sebep olan en önemli faktörlerden biri de alkol ve tütündür. Bu iki faktör kişide yorgunluğa sebep olmakta ve aynı zamanda bu yorgunluğun kalıcı izlerini de vücudunuza bırakmaktadır. Yıllık yorgunluğu atabilmek ve vücudun zihnin tamamen yenilenmesi için de yaz aylarında mutlaka kısa bir tatil yapın. Bunların haricinde en önemli faktör beslenmedir. Düzenli beslenerek üzerinizdeki bu yorgunluğu atabilir bunun haricinde ise yorgunluğu ortadan kaldıran besinlerden de yararlanabilirsiniz. Bu besinlerden biri de özel sebzeli yapılmış çorba tarifleridir.

Yorgunluğa İyi Gelen Çorba Nasıl Yapılır?

1. Su Tereli Çorba Tarifi

Malzemeler

 • Bir adet soğan
 • Bir diş sarımsak
 • Üç bardak su teresi
 • Tuz
 • Karabiber

Hazırlanışı

 1. Öncelikle bu tarif için uygun bir tencere seçin. Daha sonrasında soğanı soyun ve küp küp doğrayın. Daha sonrasında sarımsağı soyun ve bir havan yardımı ile ezin.
 2. Tüm soğanları ve sarımsakları bu tencerenin içerisine koyun ve biraz yağ ile kavurun.
 3. Daha sonrasına su teresini de ince ince doğrayın.  Kavurmuş olduğunuz soğan ve sarımsakların üzerine su teresini ilave edin.
 4. Göz kararı kadar bir su ilave edin.
 5. Son olarak da tuz ve karabiberi damak zevkinize göre ilave edin ve kaynayıncaya kadar bekleyin.

2. Sebzeli Kabak Çorbası Tarifi

686e9178e0700506417e1e5a476a8e68

 

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı sıvı yağı
 • İki adet soğan
 • İki adet havuç
 • Yarım kilo kadar bal kabağı
 • Tuz

Hazırlanışı

 1. Öncelikle bir tencere seçin.
 2. İki adet soğanı soyun ve bu soğanları küp küp doğrayın ve sonrasında ise iki adet havucu halka halka doğrayın.
 3. Tencerenin içerisine bir çorba kaşığı kadar sıvı yağı dökün ve sonrasında soymuş olduğunuz soğanları önce kavurun sonrasında ise havucu da tencerenin içerisine atın.
 4. Daha sonrasında ise yarım kilo kadar soymuş olduğunuz bal kabağını da bu tencerenin içerisine atın kavurun.
 5. Ardından göz kararı kadar suyu tencereye ilave edin. Su kaynayıncaya ve sebzeler haşlanıncaya kadar pişmeye bırakın.
 6. Sonrasında ise damak zevkinize göre tuzu ilave edin. Bir mikser yardımı ile çorbayı çekin. Biraz soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

Yorgunluk insanda hiçbir şey yapmama isteği doğurduğu gibi tembelliğe de sevk etmektedir. Devamında ise bu yorgunluğu atmak oldukça zor olabilir. Bu nedenden dolayı bu ruh halini hissettiğiniz ya da fiziken bu durumu yaşadığınız zaman mutlaka yorgunluğu giderecek olan besinlerden yardım alınmalıdır. Aynı zamanda yukarıda verdiğimiz bu tarifler kişide kansızlığı giderilmesinde de stresin azalmasında da yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda bu çorba tarifleri bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.