Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ya da ne derseniz… Günümüz dünyasında hemen herkesin şikayet ettiği başlıca sorunlardan yalnızca bir tanesidir. Yorgunluğa neden olan neredeyse sayısız sebep vardır. Bu sebepler fiziksel ve zihinsel sebepler olabilir. Bunun dışında sebebi olmayan yorgunluklar da görülebilmektedir, bunlar genellikle zihinsel yorgunluk sebepleri olarak gösterilmektedir. Yorgunluğun fiziksel sebepleri arasında çeşitli fiziksel hastalıklar olabileceği gibi, vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu da oluşabilmektedir. Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası görülen yorgunluk biçimidir. Yorgunluğun diğer başlıca sebepleri arasında; yoğun iş temposu içinde yeteri kadar dinlenmeye vakit ayırmamak da yer almaktadır. Yaz aylarında görülen yorgunlukların sebebi yoğun nem oranı ve sıcaklık artışları da olabilir. Ayrıca yaz aylarında çalıştırılan klimaların bazı gazları da yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Yorgunluğa sebep olabilecek bir diğer sebep de yeterli ve dengeli beslenmeme ve bünyenin ihtiyacı olan vitamin, minarel ve yararlı besin maddelerinin yeteri miktarda alınmaması da olabilir. İşte bütün bu bilgilerden hareketle düzenli ve dengeli bir beslenme hem sağlıklı yaşam için faydalı olacak hem de yorgunluk belirtilerini üzerinizden atabilmenize yardımcı olabilecektir. Şimdi bütün bu bilgiler ışığında yorgunluğa iyi gelen yiyecekler konusunda bir liste sıralayalım.

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Yoğurt

Sindirimi oldukça kolay olan hayvansal bir gıda olan yoğurt, birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiği gibi yorgunluğa da oldukça iyi gelmektedir. Özellikle kronik yorgunluk tedavisinde doktorların da tüketilmesini önerdiği yoğurt, içerdiği faydalı bakteri türleri olan bir takım probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemine oldukça katkı sağlayan bir yiyecektir. Bu özellikleriyle yorgunluk için de oldukça işe yarayacak bir yiyecektir.

2. Fasulye

Yorgunluğun temel sebeplerinden birinin vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu oluşan yorgunluk olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kaslarımız için gerekli olan protein ve enerjiyi sağlamak için düzenli ve dengeli beslenme bir hayli önemlidir. Bu noktada fasulye, içerdiği yüksek protein miktarı ve tirozin adı verilen maddeyi oldukça fazla ihtiva edişiyle kaslara gereken besin ve enerji akışını sağlar ve ayrıca bünyede genel bir uyanıklık sağlamaktadır.

3. Kahvaltı

Halsizlik ve yorgunluk insanı gün içinde etkileyen ve gerek iş gerek sosyal hayat performansını etkileyebilecek ve rahatsızlıklara yol açabilecek bir sorundur. Beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam bu sorunların ortadan kalkması için çok kilit bir öneme sahiptir. Dolayısıyla güne başladığımız ilk dakikalardan itibaren yediklerimize ve içtiklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Yoğun koşuşturmaca içinde pek çok insan ne yazık ki günün belkide en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamaktadır. Oysa ki kahvaltı, gün içinde mutlaka tüketilmesi gereken ve güne iyi bir başlangıç yapmak adına tüketilmesi gereken bir öğündür, dolayısıyla atlanması oldukça sakıncalıdır. Kahvaltı güne başlangıcınızı ve gününüzün başladığı gibi devam etmesi için oldukça önemlidir. Kahvaltı, insan vücudunun gece uyku boyunca kaybettiği enerjiyi tekrar kazanarak gün içinde depolaması açısından oldukça önemlidir. Kahvaltıda mümkün mertebe peynir, zeytin ve ceviz gibi bazı kabuklu kuru yemişler düzenli olarak tüketilmelidir. Ayrıca domates, sivri biber, zeytin yağı gibi ek besin maddeleriyle kahvaltı öğününün besleyiciliğini ve yorgunluk konusunda kahvaltının etkinliğini artırabilirsiniz.

4. Baklagiller

Baklagiller familyasına ait hemen hemen tüm sebzeler yoğun miktarda B1 ve B2 vitamini içerdiklerinden ötürü yorgunluğa çok iyi gelen yiyeceklerdendir. Ayrıca lifli yiyecekler olduklarından dolayı diyabet konusunda da oldukça faydalı yiyeceklerdir. Nohut, börülce, bakla, mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri haftada mümkün olduğunca 2 – 3 kere tüketmek, yorgunluğunuzu gidermek için bünyenizin ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve diğer mineraller açısından oldukça faydalı olacaktır.

5. Ginseng

Ginseng, özellikle son senelerde Çin alternatif tıp yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla bizim ülkemizde de gündeme gelen bir yiyecek. Özellikle canlandırıcı ve yenileyici özelliklerinden ötürü Uzak Asya coğrafyalarında 5000 yılı aşkın bir süredir alternatif tıbbın bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanıldığı biliniyor. Eski Asya alternatif tıp yöntemleri arasında yaşam iksiri olarak adlandırılan ginsengin pozitif enerji ve güçlülüğü açığa çıkardığına inanılır. Ginseng fizyolojik olarak bünyede kan dolaşımını artırmakta ve çeşitli bedensel aktivitelerin gerçekleştirilmesinde ittirici gücü olan bir yiyecektir.

6. Keten tohumu

Keten bitkisi yoğun miktarda B 12 vitamini ihtiva etmektedir. B 12 vitaminin genel insan bünyesi için faydalarından başlıcaları sinir sistemini canlandırması, hafızaya sağladığı katkılar ve bağışıklık sisteminin geliştirilmesi yönünde faydalardır. Bu vitaminin eksik olduğu durumlarda insanlarda birtakım hafıza sorunları, dikkat dağınıklıkları ve depresyon rahatsızlıkları görülebilmektedir. Keten tohumu da B 12 vitamini bakımından en zengin yiyeceklerden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli yağ asitlerinden omega 3, omega 6 ve omega 9 adı verilen doğal yağ asitlerini de içermektedir. Bir diğer faydası da kandaki kötü yağ olarak bilinen kolesterol seviyesini uygun değerlere çektiği ve kalp sağlığı için de faydalı olduğu noktalarıdır. Bütün bu özellikleriyle insanların yaşadığı yorgunluk, halsizlik sorunlarına sebep olan nedenlerden biri eğer bunlardan biriyse keten tohumu da yorgunluk ve halsizlik konularında oldukça yararlı bir yiyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.