Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yosun Lekesi Nasıl Çıkar?

Yosun lekesi yaz aylarında en sık karşılaşılaşılan lekelerdendir. Bu leke ile evinizin her yerinde karşılaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla deniz kenarında otururken pantolonunuza bulaşabildiği gibi pantolonunuzdan koltuğunuza geçebilir. Bu leke canınızı sıkan ve çıkarılması çok zor bir lekedir. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak yosun lekesini çıkarmak için gerekli püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Yosun Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Giysilerden Yosun Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki yosun lekesinin birçok sebebi olabilir. Yosun lekesi giyside kurumamışken müdahalede bulunmak işinizi kolaylaştırır. Yosun lekesi kuruduysa, çıkarırken dikkat etmeniz gereken nokta giysinin kumaş türüne göre yıkama işlemi olacaktır.

  • Pamuklu ve Beyaz Giysiler için

Uygulamanız gereken yöntem yıkama suyu çok sıcak olmalı. Normal deterjan ve çamaşır suyu ile giysinizi yıkayın. Durulama işlemi için kıyafetinizi 2 yemek kaşığı sirkeyi 2 litreye yakın suya ekleyin. Bu karşım ile kıyafetinizi durulayın. Bu işlem sonucunda pamuklu ve beyaz giysilerinizde ki yosun lekesi büyük ihtimalle çıkmış olacaktır.

  • Yünlü Giysiler için

Yünlü kumaşlı giysiler için, yünlü kumaştaki yosun lekesini çıkarmak için çamaşır makinenizin deterjan gözüne deterjanla beraber bir çorba kaşığı oksijenli su ve bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Makinenizi 45 derece 1000 devirde yaklaşık olarak bir saat boyunca yıkayın. Makinenizden çıkardığınız kıyafetleri bol güneş altında kurumaya bırakın. Kuruma işlemi bittikten sonra lekeden büyük ihtimalle kurtulmuş olacaksınız.

  • Renkli Giysiler için

Renkli giysileriniz için kullanmanız gereken yöntem oksijenli su olacaktır 5 litre suya 5 çorba kaşığı oksijenli su katın. Suyun ısının çok sıcak olmasına dikkat edin. Daha sonra karışımın içine kıyafetinizi koyun ve bekletin. Daha sonra sıcak suya renkliler için üretilen deterjan ekleyip çırpın. Kıyafetinizdeki lekeli alanı, kabın içerisinde çitileyin. Çitileme işleminden sonra kıyafetinizi bol güneşli bir alanda kurumaya bırakın. Kurayan kumaştaki lekeli alanı kontrol edin. Leke çıkmadıysa yaptığınız işlemleri tekrarlayın.

  • Flanel Giysiler için

Flanel giysiden yosun lekesi çıkarmak için ise tuz ve tartarik asiti kullanmamız gerekiyor. Bu malzemeleri lekeli alana sürün ve 10 dakika belletin. Lekenin üzerinde bekleyen karışımı fırçalayın bu işlem sonucunda leke kumaşınızdan çıkacaktır.

  • Sentetik Giysiler için

Sentetik giysiden yosun lekesini çıkarmak en diğer işlemlere göre en zoru diyebiliriz. Saf tuvalet ispirtosuna ihtiyacınız var. Bu ispirtonun derecesinin 90 olmasına dikkat edin. Daha sonra ispirto ile lekeli alanı silin. İspirto ile sildiğiniz bölgeyi temiz bir bez yardımıyla deterjan ile yıkayın. Yıkadığınız kısmı bol su ile durulayın. Durulama işlemini dikkatli şekilde yapmalısınız.

2. Cam Yüzeyden Yosun Lekesi Nasıl Çıkar?

Çok uzun süre bekleyen cam şişlerin alt kısımlarında bazı yeşillenmeler olabilir. Bu yeşillenmeler yosun olarak adlandırılır. Yosun oluşan cam hijyenliğini kaybeder ve temizlenmesi gerekir. Yosunlu camı temizlemek için yazımızdaki bazı basit yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Kağıt ya da gazete parçalarını şişenin içine parçalayarak koyun. Şişenin içine sıcak su doldurun. Sıcak su ile dolu olan şişeyi 1-2 saat bekletin. Beklettiğiniz şişenin ağzını kapatarak şişeyi çalkalamaya başlayın. Daha sonra şişenin içindeki suyu boşaltın. Tekrarda şişenin içerisine sıcak, kaynar su doldurup temizleyin. Böylelikle şişenin dibindeki yosun izlerinden kurtulabilirsiniz. Eğer bu işlem ile çıkmayan zorlu yosun lekeleri ile karşı karşıya iseniz diğer alternatif yöntemleri uygulayabilirsiniz.
  • Dar şişelerin dibindeki lekeleri çıkarmak için şişenin içerisine sıcak ya da kaynar su koyun. Bu suyun içerisine 5-6 damla limon sıkıp bir gece kadar şişeyi bekletin. Sabah şişeyi durulayıp güzelce temizlediğiniz de şişenin dibindeki yosun izlerinden kurtulduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.
  • Diğer alternatif çözüm ise kömür tozu kullanmak olacaktır. Yarıya kadar şişenin içerisine su doldurun. Su doldurduğunuz şişeye bir avuç kömür tozu atın. Şişeyi çalkalayın. Çalkalama işlemi bittiğinde şişedeki yosunun temizlediğini gözlemleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.