Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek tansiyon en kısa anlatımı ile kanın damarlarda basınç oluşturması anlamına gelmektedir. Bu basınç bazı değerlerden yüksek olur ise hipertansiyon hastalığı oluşmaktadır. Yüksek tansiyon problemi ile mücadele etmek için elbette kullanılması gereken bir takım ilaçlar vardır. Bu ilaçlar doktorlar tarafından verilmelidir. Fakat bazı bir takım sağlıklı gıdalar ile yüksek tansiyon probleminin önüne geçmek de mümkündür.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Limon

screenshot_2

Tam bir C vitamini deposu olan limon bilindiği üzere pek çok farklı hastalığa ve probleme iyi gelmektedir. Bunların en bilineni elbette grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. Oysa limon yüksek tansiyon problemi olan kişilere de çok iyi gelmektedir. Çünkü limon kan damarlarını korumaktadır. Bununla birlikte kan basıncını da azalttığı için tansiyonun dengede olmasına olanak sağlar. Tabii C vitamini bakımından zengin olması da onu kalp sağlığı açısından faydalı bir besin haline dönüştürür. Bu yüzden uzmanlar kişinin midesinde asit ile alakalı bir problem olmadığı müddetçe düzenli olarak limon tüketilmesini tavsiye ederler. Özellikle en yaygın olarak tavsiye edilen tüketim biçimi her sabah aç karnına bir bardak suyun içine bir miktar limon suyu sıkarak tüketmektir. Böylece yüksek tansiyonu sürekli kontrol altında tutmak mümkün bir hale gelir.

2- Karpuz Çekirdekleri

screenshot_1

Çok yaygın olarak bilinmese de karpuz çekirdekleri de yüksek tansiyon problemi olan kişiler için bir hayli faydalı olmaktadır. Çünkü karpuz çekirdeklerinin içinde cucurbocitrin adı verilen bileşikler vardır. Bu bileşikler kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Benzer şekilde bu maddeler sayesinde böbrekler de sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Özellikle çeşitli böbrek hastalıklarından korunmak için de karpuz çekirdekleri çok yardımcı birer besin olmaktadır. Ayrıca karpuz çekirdekleri kan basıncı seviyesinin azalmasına da olanak sağlar. Bu yüzden bir şekilde karpuz çekirdeklerinin tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Özellikle en yaygın tüketim şekli kurutulmuş olan karpuz çekirdeğinin bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesidir. Böylece yüksek tansiyon hastalığının tedavi aşamasında olanlar bu sürece katkıda bulunabilirler. Fakat yine de aşırı miktarda tüketmemek gerekir. Çünkü hem çok yoğun olarak hem de çok uzun süre karpuz çekirdeği tüketmenin sağlık bakımından bir takım riskleri vardır. Benzer şekilde kurutulmuş karpuz çekirdekleri ile haşhaş tohumunu bir kabın içinde eşit oranda karıştırdıktan sonra her akşam ve her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı kadar bir süre tüketebilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemini kısa bir dönem denemenizde fayda vardır.

3- Sarımsak

screenshot_2

Doğanın bize armağan ettiği ilaçlardan olan sarımsak bilindiği üzere yüksek tansiyon rahatsızlıkları açısından da etkili bir besindir. Hatta uzmanlar tarafından yapılan pek çok araştırmada da sarımsak tüketmenin yüksek tansiyon tedavisi için çok etkili olduğu ortaya konmuştur. Yani kanıtlanmıştır ki sarımsak yüksek tansiyonu düşürebilmektedir. Sarımsak pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Bu konuda sarımsağı ağızda çiğnemek ya da pişirip tüketmek arasında yüksek tansiyona iyi gelmesi ve tansiyonu dengede tutması açısından bir fark bulunmamaktadır. Bu yüzden uzmanlar yüksek tansiyon problemi olan hastaların mutlaka düzenli olarak sarımsak tüketmeye özen göstermeleri gerektiğini belirtmektedir. Bunun için de sarımsak pek çok farklı şekilde tüketilebilir. En yaygın olarak sarımsağın direkt ilaç gibi bir ya da iki diş olarak çiğneme yolu ile tüketilmesidir. Bunun yanı sıra lezzetli ve sağlıklı bir ara öğün anlamında sarımsak yoğurt ile birlikte ya da cacık olarak da tüketilebilir. Ancak yine de aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Çünkü sağlıklı olsa da her gıdanın fazla miktarda tüketiminde bazı bir takım problemler ve hayati riskler ortaya çıkabilir.

4- Muz

screenshot_1

En lezzetli ve en tropikal meyvelerimizden bir tanesi olan muz yüksek tansiyon problemi olan kişiler için de çok etkili bir besin olmaktadır. Yani muz tüketerek yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak mümkün olur. Muz sayesinde sodyum etkisi de azalır ve potasyum teşvik edilebilir. Yüksek tansiyonu doğru bir seviyede tutmak için gün içinde bir ya da iki adet muz tüketilebilir. Hatta muz sürekli olarak kramp şikayetleri olan kişilere de bir hayli iyi gelmektedir. Ancak muzun aşırı tüketimi kişide kabızlık gibi bir problem de doğurabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

5- Kereviz

screenshot_2

Çok sağlıklı sebzelerimizden bir tanesi olan kereviz de yüksek tansiyonun düşürülmesin katkı sağlamaktadır. Hatta eğer yeterli olarak ve düzenli bir şekilde kereviz tüketilir ise yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya kalma riskini de büyük bir ölçüde azaltmaktadır. Hatta kerevizin vücudu yenilediği ve temizlediği de bilinmektedir. Bu yüzden sabah kalkar kalkmak bir bardak kadar kereviz sapı tüketmek çok önemlidir. Bu hem yüksek tansiyonun seviyede tutulmasını sağlar hem de kan damarlarının etkili bir biçimde korunmasına yardımcı olur.

6- Hindistan Cevizi Suyu

screenshot_1

Eğer ki yüksek tansiyon ile alakalı bir şikayetiniz var ise mutlaka sulu gıdalara yönelmeniz gerekir. Aynı zamanda günlük içilmesi gereken su miktarını da mutlaka tamamlamanız gerekir. Bunun yanı sıra hindistan cevizi ve hindistan cevizi suyu da bir hayli etkili olmaktadır yüksek tansiyon şikayeti olanlarda. Aslında hindistan cevizinden yapılan hindistan cevizi yağı da pek çok farklı hastalığa çok iyi gelmekte ve en sağlıklı yağ çeşidi olmaktadır. Ancak eğer sorununuz direkt olarak yüksek tansiyon ise mutlaka hindistan cevizi suyu tüketmelisiniz. Aynı zamanda hindistan cevizi ve hindistan cevizi suyu C vitamini bakımından da bir hayli zengindir. Bu da vücudun pek çok farklı hastalığa karşı korunmasına yardımcı olur. O yüzden hindistan cevizi yüksek tansiyon problemi olan kişiler için en önemli besinlerden bir tanesidir.

7- Acı Biber

screenshot_2

Özellikle ülkemizde belirli bölgelerde çok sık tercih edilen acı biber pek çok farklı hastalığa iyi gelmektedir. Aynı şekilde hafif derecede yüksek tansiyon problemi olanlara da acı biberin iyi geldiğini söylemek mümkündür. Hatta acı biber kanın çok daha pürüzsüz bir şekilde akmasını sağlamada da etkili bir besindir. Ancak acı biberi özellikle tüketmek gerekmemektedir. Yani ana öğünlerde tüketilen yemekler ile birlikte acı biber yemek tek başına yüksek tansiyon riski taşıyan kişilere faydalı olacaktır. Bunun haricinde direkt olarak acı biberi tüketmeye gerek yoktur.

8- Soğan Suyu

screenshot_1

En az sarımsak kadar soğan da yüksek tansiyon problemi olan kişilere iyi gelmektedir. Çünkü soğanın içinde de quercetin adlı bir antioksidan madde bulunmaktadır. Bu da soğanı yüksek tansiyonun düşürülmesine katkı sağlayan bir besin yapmaktadır. Yüksek tansiyon problemi olan hastalar mutlaka her sabah bir orta boy soğanı çiğnemelidir. Ancak mideleri ile alakalı bir sorun var ise bu çok da faydalı olmayabilir. Bunun yanı sıra eğer soğanı böyle direkt olarak tüketmek mümkün gelmiyor ise bir haftalık bir soğan suyu kürü uygulanabilir. Fakat soğan suyu da çok ağır olabilir. O yüzden soğan suyunu rahat içebilmek için içine bir miktar bal konulması gerekebilir. Bir hafta sürecince uygulanacak olan bu kür yüksek tansiyon ile alakalı sorunları olan kişilere çok ama çok iyi gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.