Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek kan basıncı ya da yüksek tansiyon yaygın bir durumdur. Kanın arter duvarlara uzun süreli olarak uyguladığı güç yüksek ise, bu durum bireyin sağlığını tehdit eder. Ve kalp hastalıkları gibi birçok durumu meydana getirebilir.

Kan basıncı, bireyin kalbinin pompaladığı kan miktarı ve bireyin arterlerdeki kan akışına olan direnişin miktarı tarafından belirlenir. Kalbin daha fazla kan pompalaması ve arterlerin dar olması sonucu, yüksek kan basıncı yani yüksek tansiyon meydana gelir.

Birey, herhangi bir semptom göstermeden yıllar boyunca yüksek kan basıncı ya da hipertansiyona sahip olabilir. Hatta, herhangi bir semptom gözlenmeden, bireyin kan damarlarına ve kalbine zarar verebilir. Böyle devam ederse tespit edilebilir. Kontrol altına alınmayan yüksek kan basıncı, bireyin ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalması riskini arttırır. Kalp krizi ve felç, yüksek kan basıncının kontrol altına alınmaması sonucu meydana gelen sağlık sorunlarından bazılarıdır.

Yüksek tansiyon genellikle, yıllar içinde gelişir ve eninde sonunda herkesi etkiler. Neyse ki, yüksek tansiyon kolayca tespit edilebilmektedir. Ve bir kere yüksek tansiyon olduğunuzu öğrendiğinizde, doktorunuzla birlikte bu durumu kontrol altına almak için çalışabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Semptomları Nelerdir?

Yüksek tansiyona sahip çoğu insanda semptom ya da işaretler belirmez. Hatta eğer kan basıncı yani yüksek tansiyon yüksek seviyelere ulaşsa bile işaret ve semptomlar görünmeyebilir.

Yüksek kan basıncı olan çok az insanda, baş ağrısı, nefes darlığı ya da burun kanamaları gibi semptomlar belirir. Ancak bu tip semptom ve işaretler tam olarak spesifik değildir ve yüksek tansiyon en şiddetli olduğu duruma ya da hayatı tehlikeye soktuğu bir duruma gelinceye kadar meydana gelmezler.

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir?

2 tür yüksek tansiyon türü bulunur. Bunlar;

1.Birincil (Esansiyel) Hipertansiyon

Çoğu yetişkin için, yüksek tansiyonun tanımlanabilmiş bir nedeni bulunmamaktadır. Bu tip yüksek tansiyonlar, birincil ya da esansiyel hipertansiyon olarak da belirtilebilir ve yıllar içinde dereceli olarak gelişmeye meyillidir.

2.İkincil Hipertansiyon

Bazı insanların sahip olduğu yüksek tansiyonun altında başka tür sorunlar yatıyor olabilir. Bu tip yüksek tansiyonlara, ikincil hipertansiyon adı verilir ve aniden ortaya çıkmaya meyillidir ve birincil hipertansiyondan daha yüksek kan basıncına neden olmasına neden olur. Çeşitli durumlar ve ilaçlar, ikincil hipertansiyona yol açabilir. Bu durumlar;

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Böbrek sorunları
 • Böbrek üstü bezi tümörleri
 • Tiroid problemleri
 • Doğumla meydana gelen kan damarlarındaki bazı sakatlıklar
 • Doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı için evde hazırlanan ilaçlar, dekonjestanlar, reçetesiz ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar
 • Kokain, amfetamin gibi yasa dışı ilaçlar
 • Alkol alımı ya da kronik olarak alkol kullanımı gibi durumlar.

Yüksek Tansiyon Risk Faktörleri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bazı faktörler bireyin elinde değildir ve değiştiremez. Diğerleri ise, bireyin yaşam tarzına bağlı olarak modifiye edilebilir. Bireyin değiştiremeyeceği risk faktörleri şu şekildedir;

 • Yaş: Yaşlı yetişkinler, yüksek oranda yüksek tansiyon riski taşımaktadırlar.
 • Cinsiyet: 65 yaş üzeri kadınlar, daha muhtemel ihtimalle yüksek tansiyona sahip olmaktadırlar. 45 yaş altı erkekler ise, kadınlara göre daha yüksek oranda yüksek tansiyon riski taşırlar.
 • Irk: Afro-amerikalılar, daha muhtemel olarak yüksek tansiyona sahiptirler.
 • Aile sağlık geçmişi: Eğer direkt olarak ailenizde (anne, baba ya da kardeşler) yüksek tansiyon var ise, siz yüksek risk altındasınız.

Modifiye edilebilir faktörler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı kilolu olmak
 • Yeteri kadar egzersiz yapmamak
 • Sağlıksız yemek düzenine sahip olmak
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Sigara kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Uyku apnesi
 • Stres gibi sorunlar düzenlenebilir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nelerdir?

Yüksek tansiyonun tedavisi yaşam tarzı değiklikleri, kullanılan ilaç tedavilerine göre çeşitlendirilebilir. Eğer artan kan basıncınız yüksek değil ise, doktor muhtemelen ilk önce yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Bu değişiklikler üsttekilere ek olarak;

 • Kafeini tüketimini limitlemek
 • Aile ve arkadaşlardan destek alma
 • Sigara kullanımını ve pasif içiciliği bırakmak
 • Fiziksel aktivitelere yönelmek
 • Sağlıklı diyetler kullanmak gibidir.

Eğer bu yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramazsa ya da bireye daha ciddi yüksek tansiyon teşhisi yapıldı ise, doktor muhtemelen ilaç tedavisi uygular. İlaçlar kan basıncını azaltmaya yardımcı olurlar.

Doktor, bireyin ilerlemesini görüntüler ve bireydeki doğru dozajı bulana kadar verdiği ilaç dozajlarını arttırır ya da değiştirir. Ek ilaçlar verebilir. Bireyin yüksek tansiyonunun normal seviyelere çekene kadar bunu uygular. Doktor muhtemelen gün içinde farklı zamanlarda kan basıncını ölçer ve bu şekilde durumun iyiye gidip gitmediğini ölçer.

Eğer birey hipertansif krizlere sahipse, birey hastane de acil odalarında ya da yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmelidir. Bu durum ölümcül olabilir. Bireyin kalbi ve kan damarları izlenir ve bireye muhtemelen oksijen ve kan basıncını normal düzeylere düşürücü ilaçlar verilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

1.Limon

Lemon-Wallpaper-fruit-6334028-1024-768

Limon, kan damarlarının yumuşak ve sertliklerin alınması ile esnek kalmasına yardımcı olur. Bu yolla yüksek tansiyon düşürülür. Ek olarak, düzenli olarak limon suyu tüketerek, kalp yetmezliği ihtimalini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Bunun nedeni limonda bulunan C vitamin içeriğidir. C vitamini, antioksidan etkisi ile serbest radikallerin zararlı etkisini etkisiz hale getirir.

Basit şekilde bir bardak ılık suyun için yarım limonun suyunu ekleyin ve her sabah aç karnına bunu için. En iyi sonuç için, şeker ya da tuz eklemeyin.

2.Karpuz Çekirdekleri

pr_01_66

Karpuz çekirdeği, içerdiği cucurboktrin adıyla anılan bileşenle, kan kılcal damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda, böbreklerin işlevinin düzeltilmesine yardımcı olur. Bu da, kan basıncı düzeyini düşürür ve eklem iltihaplarına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda karpuzun, kan damarlarını genişletici etkisi olduğunu ve bu nedenle de kan basıncı seviyesini düşürdüğü sonucuna ulaşmıştır.

 • Eşit miktarlardaki afyon ve kuru karpuz çekirdeklerini öğütün. Bu karışımdan sabahları bir çay kaşığı alın ve akşamları da bunu tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş kuru karpuz çekirdeğini bir fincan kaynar suya ekleyin. Bir saat boyunca demlenmesine izin verin ve ardından süzün. Gün boyunca bu karışımdan düzenli olarak 4 kaşık alın.

3.Sarımsak

sarimsagin_faydalari1_121215

Birçok araştırmaya göre, sarımsağın kan basıncını düşürücü etkisi bulunur. Hem ham hem de pişmiş sarımsak, yüksek kan basıncını dolayısı ile de yüksek tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, sarımsağın kolesterol seviyesini düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Sarımsak, nitrik oksit ve hidrojen sülfid üretimini düzenleyerek kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olur.

 • Her gün 1 ya da 2 diş ezilmiş sarımsak yiyin. Basit şekilde ezerek yiyebilirsiniz. Sarımsak dişlerinin ezilmesi, hidrojen sülfid yaratır, bu da iyi bir kan akışını gelişimini sağlar. Bunun yanında kalbe olan baskıyı azaltır. Eğer ham sarımsağı ya da yarattığı yanma hissinden hoşlanmıyorsanız, bir fincan süt ile alabilirsiniz.

4.Muz

6947435-food-bananas-yellow

Muz, düzenli yendiğinde yüksek kan basıncını kontrol altına alan bir meyvedir. Muz, içerdiği zengin potasyum kaynağı ile sodyumun etkisinin azaltılmasını sağlar. Günlük 1 ya da 2 muz yemeyi deneyin.

5.Kereviz

kr

İçerdiği yüksek düzeydeki fitokimyasalla kereviz, yüksek kan basıncının dolayısı ile de yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Ftalid, arter duvarın içindeki ve etrafındaki kasların gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek tansiyona neden olan stres hormonlarının kan damarlarını daraltmasını azaltır.

Günlük olarak bir bardak su ile birlikte bir sap kereviz yemeyi deneyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.