Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yulafa Hayatınızda Daha Çok Yer Vermeniz İçin 10 Neden

Her ne kadar ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlıyor olsa da yulaf, dünya üzerinde en çok tüketilen tahıllardan biri aslında. Son dönemlerde herkesin ağzında bir yulaf ezmesidir dolaşıp duruyor, elbet siz de duymuşsunuzdur. Peki nedir bu tahılı bu kadar meşhur yapan? Eski çağlarda alt sınıf insanların yemeği olarak görülen yulaf, daha sonrasında faydaları anlaşılınca herkes tarafından tüketilmeye başlanmış bir tahıl. Besin değeri bakımından son derece zengin olan yulaf aynı zamanda enerji verir. İçeriğinde lif ve protein bulunur. Biz de bu yazımızda bu son derece faydalı tahıla hayatınızda yer açmanız için 8 neden sıraladık. Gelin yulafın neden bu kadar faydalı olduğunu beraber inceleyim.

1. Enerji Veriyor

Hem fiziksel hem zihinsel aktiviteleriniz için yulaf yanınızda. Enerji verme özelliği sayesinde sabah kahvaltısında yiyeceğiniz bir miktar yulafın sizi gün boyunca enerjik, aktif ve zihninizi açık tuttuğunu fark edeceksiniz. Enerjinizin düşmesine izin vermeyecek olan yulaf aynı zamanda beyin fonskiyonlarınıza da katkı da bulunduğu için kendinizi çok daha odaklanmış hissedebilirsiniz. Sporcular için de son derece faydalı olan yulaf kas oluşumunda yardımcı, fiziksel performans yükselticidir. Özellikle kahvaltıda yoğurt gibi protein kaynakları ile beraber tüketildiğinde kas gelişimine sağladığı faydayı kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

2. Diyette de Yulaf Yanınızda

Yağ yakımına bir etkisi olmadığı için direkt kilo vermenizi sağlamasa da diyet yaparken yulaf tüketmek sizi uzun süreler boyunca tok tutar. Bol bol lif ve kompleks karbonhidrattan oluşan yulaf sayesinde açlık hissiniz azalır ve daha yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Ayrıca size enerji de vereceği için daha fazla hareket eder, yorulmaz ve çok daha fazla yağ yakabilirsiniz.

3. Kan Şekeri Seviyesini Dengeliyor

Lif içerikli bir besin olan yulaf, aslında kan şekeri dengede tutarak uzun süre acıkmamanızı sağlıyor. Kompleks karbonhidratlardan oluşması nedeniyle düşük glisemik endekse sahip olan yulaf, vücudunuzdaki glikoz seviyesini yükseltmek yerine bedeniniz için adeta bir yakıt oluşturuyor. Bu da şeker hastalarının, kanlarındaki şeker seviyesinin daha uzun süre sabit tutulabilmesi anlamına geliyor. Doğal olarak yulaf, şu anda şeker hastaları için en çok tavsiye edilen tahıllardan biri haline geldi ama siz yine de tüketmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

4. Kolesterole Karşı Faydalı

Kalp sağlığı için mucizeler yarattığı bilinen yulaf, damarlarda biriken fazla yağın yüksek lif oranı ile kontrol edilmesinde yardımcı oluyor. Eğer damar tıkanıklığı ve yüksek kolesterol gibi şikayetleriniz varsa yulaf ezmesine hayatınızda daha fazla yer vermenizi tavsiye ederiz. Günde 1 kase yulaf ezmesi yemenin kalp krizi riskini düşürdüğü düşünülüyor.

5. Sinir Sisteminize İyi Geliyor

İçeriğindeki E vitamini ve B1, B2,B3 vitamin kompleksleri ile sinir sisteminizin çok daha dengeli olmasını sağlıyor.

6. Depresyondan Çıkarıyor

Düzenli olarak yulaf ezmesi tüketmenin insandaki gerginlik, depresyon ve endişe gibi hisleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu ve insana kendini çok daha iyi, mutlu ve sağlıklı hissettirdiği bile düşünülüyor.

7. Yorgunluğunuzu Alıyor

Uzun süreler boyunca spor yapan, ağır işlerde çalışan ya da uzun süre ayakta kalmak zorunda olan kişilerde bazı dönemlerde kas ağrıları oluşabilir. Kimi zaman birkaç gün sürebilen bu kas ağrılarının çözümü de yulaf ezmesinde. İçeriğindeki bol bol mineral ile yulaf ezmesi tüketmek ağrılarınızı ve kramplarınızı iyileştirecek ayrıca sinir – kas sisteminizi koruyacaktır.

8. Protein Ve Aminoasit Kaynağı

Protein vücudumuza aldığımız enerji kaynakları arasında en önemlisidir. Çünkü vücudumuzun kendi kendini onarıp, rahatsızlıkları yenmesi ve yeni dokular yaratması için proteine ihtiyacı vardır. Globulin, plutenin, albumin ve prolamin proteinlerini içeren yulaf ezmesi aynı zamanda vücudumuz için gerekli 8 amino asitten 6’sını içerir.

9. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

Daha sağlıklı olmak ve hastalıklara yakalanmamak için yulaf tüketmek şart. İçeriğindeki A vitamini, kompleks B vitaminleri, lifler ve mineraller ile bağışıklık sisteminizi destekliyor, sağlıklı ve aktif bir hayat sürmenize yardımcı oluyor.

10. Nasıl Tüketirseniz Tüketin Sağlıklı

Yulafın en büyük yararını büyük ihtimalle sindirim sisteminizde görebilirsiniz. Bol şlif içermesi insanı uzun süre tok tutarken sindirim anında da laktasif etki gösterip bağırsakların hareketlenmesini ve atıkların vücuttan çok daha kolay uzaklaştırılmasını sağlar. Gaz, gastrit ve karın ağrısı gibi belirtilerinde yulaf yiyerek tedavi edilebildiğini kendiniz deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Bununla beraber yulafın en güzel yanlarından biri çok farklı şekillerde tüketilebilmesidir. İsterseniz sabah kahvaltısında süt ve meyveler karıştırıp mutfak robotundan geçirebilir ve harika bir smoothie elde edebilirsiniz. Üstelik bu lezzetli içecek gün boyunca ihtiyacınız olan besin değerini sağlayacak ve açıkmanızı geciktirecektir. Öğlen yemeğinde bir kase yoğurdun içerisine biraz yulaf ekleyebilir ve o şekilde tüketebilirsiniz. En olmadı akşam yapacağınız çorbaya bir avuç yulaf ezmesi atın ve sağlıklı bir besin tüketmenin keyfine varın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.