Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

YULAFIN FAYDALARI NELERDİR?

Yulaf, tahıl tanesi türü olarak ve tohum ile çoğalan bir bitkidir. Yulaf unu ya da yulaf ezmesi şeklinde kullanılan yulaf, aynı zamanda, çiftlik hayvanlarına yem olarak da kullanılmaktadır. Genellikle ılıman iklim şartlarında yetişen yulaf, diğer tahıl türlerine göre yağmura karşı daha dayanıklıdır.

Yulafın ekilip yetiştirildiği en önemli bölge, Kuzeybatı Avrupa ve İzlanda gibi, serin ve yağışlı geçen yaz mevsimi koşullarının olduğu bölgelerdir.

Çeşitli şekillerde kullanılabilen yulaf, en yaygın olarak; öğütülmemiş ya da öğütülmüş olarak ince taneli yulaf unu içinde kullanılmaktadır. Yulaf, soğuk tahıllar içinde, müsli ve granola şeklinde tüketilmektedir.

Britanya’ da bira mayalamak için kullanılan yulaf; Latin Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde yerel içkilerin içinde kullanılmaktadır.

Yulaf özü, cildi yatıştırmak için kullanılmaktadır. Çayır yulafı ise, ilaç niyetine kullanılmaktadır.

Özellikle regl döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan yulafın, dismenore (menstrüal ağrı ve kramplara bağlı bir hastalık) tedavisinde, osteoporoz için ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması faydalı olabilmektedir. İçermiş olduğu çeşitli besin maddeleri açısından yulaf, oldukça faydalı bir bitkidir.

Yulafın içeriğinde, çözünür lif, yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Yulafın yapısında bulunan bileşenleri şu şekilde sıralayabiliriz; Yani yulaf, manganez, molibden, fosfor, bakır, biyotin, vitamin B1, magnezyum, lif, krom, çinko ve protein içermektedir. Bunların yanı sıra yulaf, eşsiz bir beta-gluten lif kaynağıdır.

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Özellikle kahvaltılarda süt ile birlikte tüketilebilen yulaf; kolestrol seviyesinin düşürülmesine yardımcıdır, kardiovaskuler hastalıklar riskini azaltır, kalp yetmezliğini önler, kadınlarda menopoz sonrası oluşabilecek kardiovaskuler rahatsızlıkları önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini dengeler, diyabet 2 riskini azaltır, meme kanserine karşı koruyucudur, çocuklarda astımı önler, iştah artırır, hormonları kontrol eder, tansiyonu dengeler, kilo almaya yardımcıdır.

1.Kolesterol

2000px-Cholesterol.svg

Colorado State Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; 20 hfta boyunca günlük olarak yulaf tüketen erkeklerde kötü kolestrol seviyesi düşmüştür. Yüksek lif içeriği yardımı ile yulaf, kötü kolestrol riskini azaltır.

2.Kardiovaskuler Hastalıklar

-469

Zengin lif içeriği ile yulaf; kan akışını düzenler ve kötü kolestrolün verdiği zarardan kaynaklanan serbest radikallerden korumaya yardımcıdır. Ayrıca, arterlerin sağlığı açısından da faydalı olan yulaf, C vitamini ile bakımından zengin olan turunçgillerden bir meyve ile birlikte tüketildiğinde, kardiovaskuler rahatsızlıkların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

3.Kalp Yetmezliği

Heart Attack

Kalp yetmezliğinin ilaç ile birlikte tedavisinde sadece bir kısmı başarılıdır ve bu durum hastalığın sonucunu tahmin etmek için yetersiz kalmaktadır. Buna göre, hastaneden kalp yetmezliği tedavisinin ardından taburcu olan 2445 hastadan yüzde %37.3’ü takip eden ilk sene içinde, yüzde %78.5’i ise beş sene içinde hayatını kaybetmektedir. Tam tahıl ürünü ve diyet lifi tüketimi, kalp krizi riskini ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcıdır. Her sabah bir kap kahvaltılık gevrek olarak tahıl tüketmek (kesinlikle işlenmiş ürün olmayacak), kalp yetmezliği riskini %29 oranında azaltmaktadır.

4.Menopoz

menopause-symptoms

Menozpoz sonrasındaki kadınlar için, haftada 6 gün olacak şekilde tam tahıl ve özellikle yulaf tüketmek, bir çok rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Yulaf, mezopozdan sonra gelişebilecek olan, özellikle, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve kardiovaskuler rahatsızlıklar gibi hastalıkların önlenmesi için çok faydalıdır.

5.Bağışıklık Sistemi

immunesystem110413

Beta-gluten adı ile bilinen kendine özgü bir lif içeren yulaf, vücudumuzun bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler ile daha etkin mücadele etmesine yardımcı olur ve bağışıklı sistemini güçlendirir. En hızlı nitelikte mikrobik dezenfekten ve şifa olan beta-gluteni, her sabah bir kase yulaf yiyerek temin edebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

6.Kan Şekeri

Insulin-Hormone-Injection-Pack

Çalışmalar göstermiştir ki, yulafın yapısında bulunan beta-gluten maddesi, kan şekerini ve insülini dengeleyip normal olması gereken değerlerine göre ayarlamaktadır. Üstelik içeriğinde bulunan doğal lifler de kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır.

7.Diyabet 2

getty_rf_photo_of_woman_checking_blood_sugar

Yulafın yapısında bulunan doğal lifler, beta-gluten kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu için, diyabet ve özellikle diyabet 2 riskini azaltamaya yardımcıdır. Diğer yandan zengin bir magnezyum kaynağı olan yulaf, 300’den fazla enzimin üretilmesi için ko-faktör olarak görev yapmaktadır. Dolayısı ile, glikoz ve insülin gibi enzimlerin de salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda yulaf zengin besin değerleri ile, diyabet 2 riskini azaltır ve önler. Özellikle süt ile birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı olacaktır.

8.Meme Kanseri

Breast Cancer Mammogram Reminder Hand Holding Pink Ribbon

Yulaf, diğer tüm tahıllarda olduğu gibi, bitkisel lignanlar bakımından zengindir. Bir lignan olan enterolakton ise, meme ve hormonlara bağlı diğer kanser türlerine karşı koruyucudur ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır. Yapılan çalışmalara göre, yulaf tüketimi, özellikle menopoz öncesi kadınlarda görülen meme kanseri riskini %52 oranında azaltmaktadır. Menopoz sonrasında ise, kadınların meme kanserine yakalanma riski %34 oranındadır. Hormonların düzenlenmesi ve kanser riskinin azalması açısından, menopoz sonrasında da yulaf tüketmek faydalı olacaktır.

9.Çocuklarda Gelişen Astım:

asthma

Yapılan çalışmalara göre, tam tahıl tüketimini devam ettirmek, çocuklarda gelişen astım riskini yaklaşık %50 oranında azaltmaktadır. Astım ve bronşlardaki aşırı duyarlılık gibi hastalıkların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olan tam tahıllar, içerdikleri özel lif ve magnezyumdan dolayı, daha küçük yaşlardaki çocuklar için oldukça faydalıdır.

10.İştah

diet-banner.jpg

Çok düşük kalori değerine ve kendine özgü liflere sahip olan yulaf, iştah kesici özellik göstermektedir. Yulaf sadece 130 kaloridir ve yenildiği andan itibaren, midedeki viskoziteyi artırıcı yönde etki gösterir ve daha az açlık hissetmenize yardımcı olur ve iştahınızı azaltır.

11.Hormonlar

6a00e550b8c3b58834017ee8219d60970d

Avustralyalı araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre, 14 kişinin farklı beta-gluten oranına sahip yulaf tüketimi yaptıktan 4 ssat sonra, kan değerleri kontrol edilmiş ve sonucunda, beta-gluten oranı en yüksek olan yulafı tüketen kişilerde, peptit Y-Y hormon seviyesinin daha çok yükseldiğini tespit etmişlerdir. Peptit Y-Y hormonu ise, iştah kontrolünü sağlayan hormondur. Lignan bakımından zengin olan yulaf, bir çok hormonu düzenlemektedir.

12.Tansiyon

article_1

Yulaf, özellikle yüksek tansiyonu olan kişiler için önemli bir besin kaynağıdır. Çünkü yulaf zengin bir lif kaynağıdır. Lif ise, yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcıdır. Özellikle menopoz sonrası kadınlar yüksek tansiyon riski ile karşı karşıyadır ve haftada 6 gün kesinlikle işlenmemiş olacak şekilde yulaf tükettiklerinde, tansiyonlarını düşürmeyi ya da kontrol etmeyi başarabilirler.

13.Antioksidan

antioxidant

Bir antioksidan çeşidi olan avenantramid maddesi bakımından zengin olan yulaf, serbest radikaller ile mücadele eder. Serbest radikaller ise yüksek miktarda lipoprotein içerdiği için kötü kolestrole neden olmaktadır. Yulaf içinde bulunan avenantramid maddesi ise, kötü kolestrolü önler ve iyi kolestrol dengesini düzenler. Bu antioksidan aynı zamanda, kardiovaskuler rahatszılıkları, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcıdır.

14.Cilt

screen_shot_2014-04-24_at_17.08.46_0

Yulaf, cildin pH seviyesini normal değerlerine göre ayarlamaya yardımcı olur. Ciltte oluşan kaşıntılı durumları rahatlatır. Ayrıca yulafın içinde bulunan, bakır, çinko, selenyum, tiamin ve niasin gibi mineraller cilt sağlığını desteklemeye katkıda bulunur.

15.Enerji

54feeb18d2830-1-ghk-one-year-to-healthier-you-happy-energetic-woman-xln

Bir karbonhidrat olan yulaf, protein miktarı bakımından zengin olduğu için, kalori ve enerji ihtiyacınızı karşılayabilir. Yulaf, glisemik seviyesini artırmaya eğilimlidir ve glisemik ise, ideal bir yağ yakıcıdır (tabi egzersiz yapıldığı zaman). Yulaf egzersiz sonrası kas ağrılarını iyileştirici etki gösterir.

Fazla Yulaf Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Yulaf gluten içermediği halde, nadir olarak buğday ya da arpa ürünleri birlikte kontamine olabilir.
  • Besin değerlerini kaybetmemesi açısından yulafı 30-50 dakika arasında pişirmek en ideali olacaktır.
  • Yulaf ve yulaf ürünleri çok fazla tüketildiğinde, sindirimi kesebilir bundan dolayı gaz ve şişkinlik sorunu yaşayabilirsiniz.
  • Çok fazla tüketilen yulaf, ishal, karın ağrısı ve bazı midesel rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
  • Gereğinden fazla tüketilen yulaf, bir lif türü olan beta-gluten içerdiği için, birtakım alerjik durumlara da yol açabilir.

Besin Değeri

Kuru, işlenmemiş 39 gram yulaf için besin değerleri şu şekildedir;

(kalori=152)

Besin Kaynağı           Miktar           Besin Yüzdesi         Dünya Sağlıklı Gıdalar Derecesi

Manganez                        1.92 mg                %96                                                Mükemmel

Molibden                         28.86 mcg           %64                                              Çok İyi

Fosfor                               203.97 mg           %29                                             Çok İyi

Bakır                                 0.24 mg               %27                                                    İyi

Biyotin                              7.80 mcg             %26                                                    İyi

Vitamin B1                              0.30 mg              %25                                                    İyi

Magnezyum                     69.03 mg            %17                                                    İyi

Lif                                      4.13 g                   %17                                                    İyi

Krom                                 5.38 mcg             %15                                                   İyi

Çinko                                1.55 mg                %14                                                   İyi

Protein                             6.59 g                   %13                                                   İyi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.