Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahvaltıların ve yemeklerin bir numaralı malzemesi olan yumurta en çok tüketilen ürünler arasındadır. Dünya genelinde 1 insana 8 tavuk düşüyor. İnsanların yoğun yumurta tüketimi ancak bu şekilde karşılanıyor. Yumurta eşyalarımıza döküldüğünde leke oluşturabilir. Çok sık kullanılan bir ürün olduğundan yumurta lekesiyle de sık karşılaşılır. Bu lekeyi çıkarmak için gerekli yöntemler nelerdir? Gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurta Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Giysilerden Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer tavada kızarttığınız yumurta giysinize düşüp leke yaptıysa öncelikle katı yumurtayı kıyafetten temizleyin. Bu işlem için çok hızlı olmalısınız. Kurumuş lekeler diğer lekelere göre daha zor çıkacaktır. Daha sonra yağ lekesi ve yumurta lekesi olan yere sünger ve bulaşık deterjanı ile müdahalede bulunun. Lekeli alanı güzelce sildikten sonra kolonyayı temiz bir beze damlatıp lekeli alanı tekrardan temizleyin. Giysinizi bol güneş ve rüzgar alan bir alanda kurumaya bırakın. Kuruyan kıyafetteki lekeli bölgeyi kontrol edin. Büyük ihtimalle giysinizdeki yumurta lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Eğer giysiniz ipek ya da saten kumaş ise, temiz bir beze alkol dökün. Alkollü bezi lekeli alana uygulayın. Silme işlemi bittikten sonra lekeli alanın üzerine pudra ya da karbonat dökün. Bu işlem lekeli alandaki alkolü ve yumurtayı emecektir. Son olarak lekeli kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayıp, kuruttuğunuz taktirde yumurta lekesi ipek ya da saten giysinizden silinmiş olacaktır. Eğer yüksek maliyetli özel bir kıyafetiniz varsa evde lekeyi çıkarmak yerine bir kuru temizlemecide leke çıkarma işlemi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

2. Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumurta buz dolabına dizerken ya da yemek yaparken elinizden kayıp mutfak halınıza düşebilir. Eğer böyle bir olay başınıza geldiyse hemen yumurta kırıldığı anda emici bir bez ile yumurta akı ve sarısını kabasını halınızdan alın. Eğer evinizde karbonat ya da pudra varsa yumurta lekesinin üzerine dökün. Bu işlem yumurtanın akını içerisine çekecektir. Yumurta akını pudranın ya da karbonatın emdiğinden emin olduktan sonra süpürge makinesi ile çektirin. Daha sonra bulaşık süngerine, bulaşık deterjanı sıkıp süngeri köpürtün. Köpürtmüş olduğunuz sünger ile yumurta lekesinin bulunduğu kısmı fazla bastırmadan silin. Çok bastırırsanız halı liflerine zarar verebilirsiniz. Daha sonra halınızı sıcak su ile durulayın. Halınızı imkanınız varsa yoğun güneş gören bir yerde kurutun. Eğer böyle bir imkanınız yoksa halınızın üzerine bir havlu örtüp üzerine ağırlık koyun. Havlu lekeli alandaki suyu içerisine çekerek daha hızlı kurumasını sağlayacaktır.

3. Koltuktan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Sivilce Tedavisi

Koltuktaki yumurta lekesini çıkarmak için yapmanız gereken ilk adım çok hızlı olmaktır. Koltuğa dökülen yumurta akını direk emme özelliği yüksek olan bezler yardımıyla silin. Eğer bu işlemde geç kalınırsa koltuğun süngeri yumurtayı emecek ve evinizde bir süre sonra çok kötü bir koku oluşacaktır. Silme işleminden sonra temiz bir beze 4-5 damla limon sıkın. Limonlu bezle lekeli alanı temizleyin. Çok baskı uygulamadan yavaş yavaş silin. Sildiğiniz kısmı bulaşık deterjanı ve sıcak su ile tekrardan yıkayın. Durulama işlemi için bir kova suya, bir çorba kaşığı elma suyu ekleyip, durulma işlemini bu su ile yapın. Durulanan koltuğu kurutmak için evinizdeki her camı açıp havalandırın. Koltuk kuruduktan sonra yumurta lekesinin kalıp kalmadığını kontrol edin. Eğer yumurta lekesi hala koltuk üzerinde belli oluyor ise halı yıkama makinesi ile koltuk yüzeyini temizleyin. Bu işlemi de uyguladıktan sonra yumurta lekesi %95 ihtimalle koltuğunuzdan çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.