Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtalık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrı ve acılar her ne kadar tatsız deneyimler olsa da aslında vücudumuzun erken uyarı sisteminin birer parçasıdır. Eğer ağrı ya da acı hissetmeseydik, vücudumuza fiziksel olarak zarar veren eylemlerin farkına varamazdık. İç organlarımıza ait hastalıklarımızdan işaret alamaz, tedaviye yönelmezdik. Genel olarak ağrılar birincil ya da yansıma ağrı şeklinde olabilir. Yani ağrının sebebi direkt olarak ağrı hissettiğimiz organda olabilir, aynı yapıdaki ve yakındaki diğer organlardan biri de olabilir.

Yumurtalık ağrısı, kadında ve erkekte bulunduğu yer itibarıyla, hem farklı bölgelerde hem de farklı tarzlarda ve şiddette hissedilir. Öte yandan yumurtalık ağrısı mutlaka yumurtalığa ait bir işaret de olmayabilir. Özellikle kadınlarda yumurtalık ağrısının sebepleri çok çeşitlidir. Bulunduğu yer itibarıyla pek çok organla komşuluğu olan yumurtalıklarda hissedilen ağrı, karnın içindeki diğer organlarla da ilgili olabilir. Kadınlarda ve erkeklerde yumurtalık ağrısının farklı sebepleri ve kendilerine has dinamikleri vardır. En önemli fark kadınlarda karın içinde gelişmiş olan yumurtalıkların erkeklerde vücudun dışında yer almasından kaynaklanır.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Sebepleri

Erkeklerin yumurtaları penisin arkasında, bacakların arasında bulunan ve testis olarak adlandırılan bir kesenin içinde bulunur. Dolayısıyla dış etkenlerden etkilenmesi daha kolaydır. Oturup kalkarken bile çarpmalara, sıkışmalara maruz kalabilir. Normal şartlarda çok da dikkat çekmeyen bu travmalar sürekli hale geldiğinde ya da örneğin kişi dar pantolon giydiğinde ya da kilo aldığı için testis daha dar bir alana sıkıştığında bu ağrılar daha şiddetli hissedilir hale gelir. Bu tür travmalar ortadan kalkmadıkça, sebep olduğu ağrılar da kolay kolay ortadan kalkmaz. Erkeklerde yumurtalık ağrılarının altında çoğu zaman önemli bir neden yatmaz ve zamanla kendiliğinden geçer. Yumurtalık ağrısına sebep olabilen belli başlı hastalıkları ise şöyle sıralayabiliriz:

1. Testis torsiyonu

testis ağrısı

Halk arasında testis dönmesi olarak bilinen durum daha çok yumurtalıkların testis içinde daha hareketli olduğu küçük çocuklarda görülür. Bazen bir darbeyle bazen de hiçbir sebep yokken testisler kendi kendilerine dönerler. Bu dönme sonucu testislere giden damarlar sıkışır, kan akışı azalır, dokular beslenemez. Ağrı aniden ortaya çıkar. Torsiyon ilk 6 saat içinde düzeltilirse hiçbir araz bırakmadan iyileşir. Fakat bu süre uzadıkça nekroza bağlı olarak doku kayıpları meydana gelir ve yumurtalıklar işlev kaybına uğrayabilir. Acil olarak cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

2. Varikosel

sağlıklı testis-varikosel

Testislere giden damarların genişlemesi anlamına gelen varikosel, en sık rastlanan kısırlık sebebidir. Damarların genişlemesi, testislere daha çok kan gitmesi anlamına gelir ve bu da testislerin oldukça hassas olan ısı dengesini bozar. Artan ısı sperm kalitesini ve sperm üretimini bozarak kısırlığa sebep olabilir. Varikosel tedavisi, kasık bölgesinde açılan küçük bir kesiden girilip, genişlemiş olan damarların bağlanarak iptal edilmesi şeklinde uygulanan mikro-cerrahidir.

3. Testis bölgesi enfeksiyonları

cinsel organlar

Testilerde üretilen spermler bazı eklenti yapıların yardımıyla yeterli olgunluğa erişerek hareket yeteneği kazanırlar. Epididim bu eklentilerden biridir ve testisin arkasını boydan boya dolanan minik tüplerden oluşur. Epididimin enfeksiyonuna “epididimit”, testisin enfeksiyonuna ise “orşit” adı verilir. Ani başlayan yumurtalık ağrısı ve akıntı başlıca belirtilerdir. Başta kısırlık olmak üzere olası komplikasyonların engellenebilmesi için erken tanı ve tedavi önemlidir. Uygun antibiyotikler kullanılarak hızlıca iyileşme sağlanabilir.

4. Kasık fıtıkları

kasık fıtığı

Kasık fıtıklarının ilk ve en bariz belirtisi kasık bölgesindeki gözle görülebilir şişliklerdir. Bu şişliklerin hareket halindeyken belirgin hale gelip dinlenme esnasında küçülmesi ya da yok olması, fıtık teşhisinde ayırt edici bir bulgudur. Hastalığın başlangıç evresinde şişlik olmayabilir. Bu evrede kasıklarda ve yumurtalıklarda ağrı, hassasiyet ve çekilme gibi belirtiler görülür. Ultrason ve MR çekilerek teşhis konduktan sonra cerrahi olarak tedavi edilir.

5. Böbrek taşları

böbrek taşı

Özellikle idrar torbasına yakınlaşmış olan böbrek taşları, testislere temas edildiğinde ağrı hissine sebep olabilir.

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı Sebepleri

Kadınlarda yumurtalıklar erkeklere oranla çok daha fazla işleve ve dönemsel olarak birbirini takip eden, uzun çalışma sürelerine sahiptir. Ergenlikle birlikte başlayan yumurtlama, döllenme, adet dönemleri birbirini takip eder ve neredeyse yumurtalıkların bir anı bile boş geçmez. Kadınların çoğu, yumurtalıklarının bu faaliyetlerine karşı çok duyarlıdırlar ve yumurtlama dönemlerinde, gebeliğin başlarında ya da adet bitiminde yumurtalık ağrısı hissettiklerini söylerler.

1. Over torsiyonu (yumurtalık dönmesi)

kasıklarını tutan kadın

Rahmin iki yanında yer alan yumurtalıkların hem karın iç duvarına hem de rahme tutunduğu bağlar vardır. Yumurtalıklardan birinin, bu bağların olduğu yerde kendi etrafında dönerek burkulması tıbbi olarak over torsiyonu olarak adlandırılır. Dönmenin etkisiyle bağların içinde bulunan damarlar tıkanır ve kan akışı yavaşlar, hatta durur. Torsiyon çoğu zaman hiçbir sebep yokken ve yumurtalıklar gayet sağlıklı bir haldeyken meydana gelir. Bazı kadınlarda ise yumurtalık kistlerinin ve tümörlerinin torsiyonu tetiklediği görülür. Anatomik olarak yumurtalık ile rahim arasındaki bağın uzun olması da yumurtalık dönmesi riskini artıran bir sebep olarak görülür. Bağ dokuların esnekliğinin arttığı gebelik döneminde ve yumurtalıkların aşırı büyümesine sebep olan kısırlık tedavisi sırasında da over torsiyonu görülme sıklığı artar. Genellikle tek taraflı gelişir ve geliştiği yumurtalığın yerine göre sağ yumurtalık ağrısı ya da sol yumurtalık ağrısı şeklinde, aniden ortaya çıkan ağrıyla kendini belli eder. Bazen dönme tam olarak gerçekleşmez ve yumurtalık kendiliğinden eski halini alır. Bu durumda düzelme gerçekleşene kadar ağrı şikayeti devam eder, yumurtalık düzelince geçer. Bazen ağrıya bulantı ve kusma da eşlik eder ama ayırıcı olan bulgu her zaman kasıklarda hissedilen ağrıdır.

2. Yumurtalık tümörleri ve kistleri

yumurtalık

Hemen her yaşta kadında rastlanabilen yumurtalık kistleri, çok düşük bir oranda kötü huylu çıkar. Bu oran 20 yaşına kadar olan genç kadınlarda daha da düşüktür. Yumurtalıklarda sonradan gelişen her türlü yapı, bulunduğu yere baskı yaparak ya da kan akımını yavaşlatarak, başta ağrı olmak üzere çeşitli belirtiler verebilir. Düzenli jinekolojik kontroller sayesinde üreme organlarındaki her türlü oluşum zamanında tespit edilerek ve etkili bir tedavi uygulanarak iyileştirilebilir.

3. Kasık fıtıkları

kasık fıtığı

Kadınlarda kasık fıtıkları çoğunlukla uyluk kemiğine yakın fıtıklardır. Bunlar kasık bölgesindeki diğer fıtıklara nazaran daha küçüktür, elle hissedilmez. Bu yüzden kadınların yumurtalık ağrısı şikayetleri, fıtık açısından da değerlendirilmeli ve ileri tetkikler istenmelidir.

4. Enfeksiyonlar

su içen kadın

Kadınlarda idrar yolları daha kısa olduğu için, enfeksiyon gelişme ihtimali daha yüksektir. Enfeksiyonlar sadece hijyen eksikliğinden değil, bazen aşırı hijyen saplantısından da kaynaklanabilir. İdrar yollarında bakteri ya da virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar, kolayca yumurtalıklara da ulaşabilir. Ulaşmasa bile idrar yollarında meydana gelen ağrı, yumurtalıklarda hissedilebilir. Uygun antibiyotiklerle ve mutlaka bol su içerek tedavi edilir.

5. Dış gebelik

dış gebelik

Döllenmenin rahim dışında bir yerde gerçekleşmesi ve gelişimini burada sürdürmesi, dış gebelik olarak tanımlanır. Rahim dışındaki bu bölge çoğu zaman yumurtalıklar ve follop tüpleri olur. Bu durumda bebeğin yaşama ihtimali yoktur ve annenin yaşamı da ciddi bir risk altındadır. Düzenli muayene ve erken tanı yöntemleri sayesinde bu risk ortadan kaldırılabilir.

Yumurtalık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Yumurtalık ağrısı tek başına bir hamilelik belirtisi değildir ama altta yatan başka bir sebep yoksa bir işaret olarak kabul edilebilir. Döllenme, erkekten gelen spermle kadından gelen yumurtanın, annenin yumurtalık tüplerinde birleşmesiyle gerçekleşir. Sağ ya da sol tüplerden birinde gerçekleşen bu birleşmeden sonra döllenmiş yumurta (embriyo), kanal boyunca yaklaşık 10 gün süren bir yolculuk sonunda rahme ulaşır ve buraya yerleşir. Bu yerleşme sırasında rahim dokusunda kendine yer açmak isteyen embriyo rahimde bir miktar doku harabiyetine sebep olabilir. Bunun sonucunda bazı kadınlarda lekelenme tarzı kanamalar ve yumurtalık ağrısı olarak tarif ettikleri ağrılar görülebilir. İmplantasyon ya da yerleşme kanaması olarak adlandırılan bu kanamalar kısa sürer ve ağrıdan bağımsızdır. Her kadında rastlanan bir durum olmamakla birlikte, anne ve bebeğin sağlığı için risk oluşturmaz.

Yumurtalık Ağrısı Nasıl Geçer?

meditasyon yapan kadın

Vücudun neresinde olursa olsun özellikle aniden ortaya çıkan, çok şiddetli şekilde hissedilen ya da tekrar eden ağrılar hafife alınmalıdır. Öncelikle ağrının hissedildiği organ araştırılmalı, ağrının bu organdan kaynaklanmadığına kanaat getirilirse de komşu organlar ve dokular değerlendirilmelidir. Yumurtalık ağrısının tedavisi de altta yatan sebebin tedavisiyle gerçekleşir. Uzman bir doktor tarafından, bazı durumlarda farklı disiplinlerdeki doktorlar da işin içine katılarak yapılan tetkiklerle teşhis edilen hastalık medikal ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Yumurtalık ağrısı hem kadın hem de erkeklerde çok farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen bir şikayettir. Erkeklerde çoğu zaman sebep dar çamaşırlar ve kıyafetlerle, ağır egzersiz hareketleri ve spor yaralanmalarıdır. Spor yaralanmaları, testisleri koruyan ekipmanlar kullanılarak önlenebilir.

Yumurtalık ağrısı çoğu kadın için adet döngüsünün ayrılmaz bir parçasıdır ve hiçbir sebeple açıklanamaz. Böyle zamanlarda nefes egzersizleri yapabilir, doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bazı kadınlar yumurtalık üşütmesi sebebi ile kasık ağrısı çektiklerine inanırlar. Çıplak ayakla taşa bastıklarında ya da belleri açıkta kaldığında, adet sancılarının daha şiddetli olduğunu söylerler. Bunun doğru olduğuyla ilgili herhangi bir bilimsel veri yoktur ama, ayaklarınızı ve belinizi sıcak tutmak size kendinizi iyi hissettirebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.