Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

YUMURTALIK KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yumurtalık kistleri, içi sıvı dolu kesecik oluşumları şeklindedir. Aynı zamanda kistler, yumurtalığın yüzeyinde cepler şeklinde de bulunabilmektedir. Kadınlar, rahimlerinin her iki tarafında olmak üzere iki adet yumurtalığa sahiptir ve yumurtalıkların şekli bademi andırmaktadır. Yumurtalar, yumurtalıklar içinde gelişir ve olgunlaşırlar. Doğurganlık çağındaki kadınlar, her ay bu yumurtaları regl döneminde açığa çıkarmaktadır.

Birçok kadında kist oluşumu gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra, çoğu yumurtalık kisti zararsızdır ve oldukça küçüktür. Herhangi bir ağrıya sebep olmayan çoğu yumurtalık kisti, birkaç içinde tedavi gerektirmeden, kendiliğinden iyileşmektedir.

Bazen ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilen kistler, ameliyat yoluyla alınmaktadır. Bunun yanı sıra kistler genellikle herhangi bir belirti göstermediği için, pelvis muayeneleri sırasında tespit edilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Birçok yumurtalık kisti, normal şekilde seyreden regl döngüsünün bir sonucu olarak gelişmektedir. Bu kistler, fonksiyonel kistler olarak bilinmektedir. Diğer kist türleri ise çok daha az görülmektedir.

Normal yani fonksiyonel kistlerin oluşum nedenleri aşağıda belirtildiği gibidir;

Fonksiyonel Kistler

Fonksiyonel kistler genellikle zararsızdır ve nadiren ağrı yaşanmasına sebep olurlar. Bu kistler iki ya da üç menstrual döngü ile birlikte kendiliğinden yok olurlar.

Normalde yumurtalıklar içinde her ay yapı olarak kistlere benzeyen foliküller üretilmektedir. Foliküller, östrojen ve progesteron hormonları üretirler ve aynı zamanda, yumurtlama (ovulasyon) sırasında yumurta açığa çıkarırlar. Fakat bazen, bu normal bir aylık foliküller büyümeye devam ederler. Bu durum gerçekleştiğinde, fonksiyonel kistler meydana gelmektedir. Fonksiyonel kistlerin iki türü vardır ve şu şekildedir;

Foliküler kist: Menstrual döngünün ortasında bir folikül çatlar ve yumurta açığa çıkar. Bu yumurta follop tüpleri boyunca, döllenecek bir sperm arayarak ilerler. Eğer, bir şeyler yanlış gider de folikül kopmaz ya da yumurta açığa çıkarmaz ise, foliküler kist oluşumu başlar. Çünkü folikül, döllenme yerine büyür ve bir kiste dönüşür.

Korpus luteum kisti: Yumurta bir folikülden açığa çıktığında, gebelik oluşması için, folikül fazla miktarlarda östrojen ve progestreon üretmeye başlar. Bu folikül bu hali ile korpus luteum olarak adlandırılmaktadır. Bazı durumlarda, yumurtanın kilidi açılır ve içinde sıvı birikmeye başlar. Böylece, korpus luteum adı verilen kistler meydana gelmiş olur.

Diğer Kistler

Bazı kist türleri, normal menstrual döngü ile bağlantılı olarak değil de, aşağıda verilen durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu kistler şu şekilde oluşmaktadır;

Dermoid kistler: Bu kistler, nadiren kanserojendir.

Kistadenom: Bu tür kistler, kistlerin içinin sıvı ya da mukus ile dolması sonucu  gelişmektedir.

Endometrioma: Bir tür rahim kisti olan bu kistler, rahmin dışında, rahim endometrioma hücrelerinin büyümesi sonucu oluşmaktadır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Birçok kist, herhangi bir belirti göstermez ve kendiliğinden yok olur. Fakat çok büyük boyutlara ulaşan kistler, karın bölgesinde rahatsızlık yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu gibi kistler, idrar torbasına baskı yaparak, daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bunun dışında, yumurtalık kisti belirtileri şu şekildedir;

1.Pelvis Ağrısı

[ File # csp9696123, License # 2201889 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / CITAlliance

Pelvis yani leğen bölgesinde (kasıkların biraz üst kısmı) yaşanan ağrılar, yumurtalık kistinin en belirgin semptomlarından biridir. Çünkü bu bölge, rahimlere oldukça yakın olan bir kısımdır. Pelvis ağrıları, donuk ağrılar şeklindedir ve bazen bu ağrılar, kasıklara ve uyluk bölgesine doğru yayılabilmektedir. Aynı zamanda pelvis ağrıları, regl dönemi öncesinde ya da regl döneminin bitmesine yakın zamanlarda kısa süreli ağrılardır. Diğer yandan, yumurtalık kistinin sebep olduğu pelvis ağrıları, cinsel ilişki sırasında da ortaya çıkabilmektedir.

2.Karında Baskı Hissi ve Ağrı

Woman-Stomach-Pain

Karın boşluğunda doluluk ve baskı hissi yaşanmasının yanı sıra ağrılar da yaşanabilmektedir. Bağırsaklar konum olarak rahim ve yumurtalıklara yakın olduğu için, bağırsaklar da yumurtalık kistinden etkilenebilmektedir. Özellikle bağırsak hareketleri sırasında ya da bağırsaklarda baskı yaşanması durumunda, ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bazen de yumurtalıklardaki kistlerden dolayı bağırsaklarda ağırlık ve baskı hissi yaşanabilmektedir.

3.Bulantı ve Kusma

11463542_m

Bulantı ve kusma, tıpkı gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde olduğu gibi hastayı etkilemektedir. Bu bulantı ve kusmalar gebelik bulantılarına benzemektedir. Yumurtalıklarda bulunan kistler, bağırsaklara baskı yapar. Bu durumda midede bu baskıdan etkilenir. Böylece hastada bulantı ve kusma meydana gelebilmektedir.

4.Göğüslerde Hassasiyet

remedios-para-el-dolor-de-pechos

Tıpkı hamilelik döneminde, göğüs bölgesinde yaşanan hassaslık gibi, yumurtalık kisti oluşmasında da, göğüste hassasiyet oluşmaktadır. Çünkü, fallop tüplerine ilerleyen ve foliküllerin çatlaması ile açığa çıkan yumurta, aslında döllenmek üzere bu tüplere doğru hareket etmektedir. Fakat döllenme olmaması halinde, bu yumurta kist oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu durum da vücut tarafından sanki gebelik olmuş gibi algılanabilir ve böylece gebelikte yaşanan ya da regl dönemlerinde yaşanan göğüslerde hassasiyet oluşmasına neden olabilmektedir.

5.İdrar Kesesinde Baskı Hissi

woman-running-to-toilet

Bazı yumurtalık kistleri oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Fakat normal boyutlardaki kistler de, idrar kesesini olumsuz etkilemeyebilmektedir. Bu durumda, idrar kesesine çok yakın bir konumda olan yumurtalıklardaki kistler, idrar kesesinde baskı yaşanmasına sebep olmaktadır. Yaşanılan bu baskı nedeni ile hastada sürekli olarak tuvalete çıkma ihtiyacı meydana gelmektedir. Hatta, bazı durumlarda, idrar yapılırken zorlanma ve idrar kesesini tamamen boşaltamama gibi durumlar da yaşanmaktadır.

Komplikasyonlar

Genellikle kanserojen olmayan yumurtalık kistleri, bazı kadınlarda menopoz sonrası dönemde kanserojen özellik kazanabilmektedir. Bu durum nadir olarak gözlenmektedir. Diğer yandan, yumurtalık kistlerinin yol açabileceği bazı komplikasyonlar şu şekildedir;

  • Yumurtalıkta bükülme: Eğer kistler çok büyük ise, ağrılı ve acılı bir şekilde yumurtalıkların bükülmesine sebep olabilmektedir.
  • Yırtılma: Bazı kistler, yumurtalıkların yırtılmasına sebep olur ve bu durum ise, kanamalara ve şiddetli ağrılara yol açmaktadır.

Tanı ve Test

Bir kist, doktorun fiziksel pelvis muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir. Eğer doktor kisti belirlemiş ise, bu aşamadan sonra genellikle, kistin türünü belirlemeye çalışır ve ona göre uygun tedaviye karar verir.

Bu doğrultuda doktorlar, kistin büyüklüğü ve bileşimini belirleyebilmek için bazı test ve analizler yaptırmayı uygun görebilmektedir. Bu test ve analizler şu şekildedir;

Gebelik testi: Buna göre pozitif çıkan gebelik testi, korpus luteum kisti oluşumuna işaret edebilmektedir.

Ultrason: Pelvis bölgesi baz alınarak uygulanan ultrason yardımı ile, doktor rahim ve yumurtalıkları görüntüler. Böylece kistin yerini tespit edebildiği gibi, kist içinin, su dolu mu yoksa katı dolumu mu olduğunu da belirleyebilir.

Laparoskopi: Bir anestezi süreç ile ve ince bir malzeme yardımıyla, yumurtalık bölgesinden kist çıkarılması ile uygulanan bu yöntem, kistin yapısını belirlemek için kullanılmaktadır.

CA 125 kan testi: Kanser antijen 125 (cancer antgen – CA) adı verilen protein miktarı, yumurtalık kanseri geliştiği zamanda azalmaktadır. Eğer, yumurtalıklardaki kistler katı formda ise, yumurtalık kanseri riski yüksektir. Doktor eğer, kistlerin katı formda olduğunu tespit etmiş ise, kanserli olup olmadığını anlamak için, bu kan testini uygun görmektedir. Kanser durumunda düşük değerlerde çıkan CA 125 proteini, bazen de miyom, endometriozis ya da pelvis iltihaplı hastalık göstergesi olabilmektedir.

Öte yandan, eğer, kistlerin içindeki madde sıvı ise, bu kistler kanserojen özellikte değildir. Fakat eğer, kistlerin içindeki madde katı ya da katı-sıvı karışımında ise, bu kistlerin kanser oluşumuna zemin hazırlamakta olduğu düşünülmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Doktor, hastanın yaşına, kistin türüne ve büyüklüğüne bağlı olarak ve hastanın semptomlarına dayanarak, uygun tedaviyi uygulamaya çalışır. Bu doğrultuda doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri şöyledir;

  • Birkaç ay boyunca hastalık seyrinin izlenmesi ve takip edilmesi,
  • Doğum kontrol hapları – yeni kistlerin oluşmasını engeller ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.
  • Ameliyat – eğer kist çok büyük boyutta ise ameliyatla çıkarılır ve yumurtalık temizlenir.

Alınacak Önlemler

Henüz, yumurtalık kistinin nasıl önlenebileceği tam olarak bilinmemektedir. Fakat, düzenli olarak yapılan pelvis muayeneleri yardımı ile, kist oluşumunu henüz erken dönemindeyken tespit etmek mümkün olacaktır.

Buna ek olarak, regli periyotlarında yaşanan düzensizlikler de, yumurtalık kistinin işareti olabilmektedir. Böyle bir durumda da vakit kaybetmeden doktora gitmek faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.