Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtalık Sancıları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kadınlara özel pek çok hastalık vardır. Bunlardan biri de yumurtalık hastalıklarıdır. Yumurtalıkta oluşan sancılarda kimi zaman akla oldukça tehlikeli hastalıklar gelse de bunun pek çok farklı anlamı olabilir. Eğer sizler de yumurtalıklarınızda sancılar ve beraberinde başka belirtileri de yaşıyorsanız ancak ne yapacağınızı bilemiyorsanız yazımızın devamında yer alan detaylar sizler için faydalı olacaktır.

Yumurtalık Sancılarının Nedenleri Nelerdir?

  • Yumurtalık sancıları genelde kişinin gün içinde oldukça rahatsız olmasına neden olan bir durumdur. Ancak çoğu zaman bu ağrılar adet döneminden önce yaşanır. Yumurtalıklarda oluşan ağrılar kasığa da yansıyarak kişinin yumurtalık sancısı çekmesine neden olur. Bunun yanı sıra bacaklarda da bir uyuşma ve midede bulantı yaşanabilir. Bazı kadınlar adetten hemen önce bu ağrıyı yaşarlar kimi zaman da adet dönemi boyunca bu ağrının devamını yaşayabilirler.
  • Yumurtalık sancılarının oluşumu bazı durumlarda myomlar sebebiyle olabilir. Myom yumurtalıklarda oluşan aynı zamanda yumurtalıkların yapısını bozan iyi huylu urlardır. Bunlar dönem dönem ağrıya sancıya neden olabilir. Küçükleri pek şikayet belirtisi değildir, ancak idrar torbasına ve yumurtalıklara baskı uyguladığı zaman sancının daha çok hissettirilmesine neden olur.
  • Halk arasında pek bilinmeyen adenomyozis teşhis edilmesi zor bir durumdur. Rahim içinde bulunan zarlarda oluşan bir sıkıntı sonucunda bu hastalığa rastlanır. Fakat dediğimiz gibi teşhis edilmesi zor bir rahatsızlık olduğundan rahim içinden bir örnek alınıp incelenmesi sonucunda bu tanı konulabiliyor.
  • Kadınların adet döngüsünde her ay yumurtalıklardan birinde yumurta keseleri oluşur ve bu keselerin içleri bazen kanla dolar. Bu kan da kimi zaman yumurtalıklara baskı oluşturarak sancı çekilmesine neden oluyor. Bu kesecikler birkaç ay sonra kendiliğinden geçer.
  • Yumurtalıklara bağlı olarak bulunan tüplerde enfeksiyon görülebilir. Bu enfeksiyonlar iltihaplanmalara neden olarak yumurtalık sancısına sebep olur. Bu enfeksiyonlara karşı önlem alınmadığı zaman kişinin yumurtalıkların tamamını kaybetmesi söz konusu olabilir. Mutlaka muayene edilmesi gereken sebepler arasında yer alır.
  • Yumurtalıkların alınması gerekilen bazı durumlar vardır. Tehlikeli olan rahatsızlıklarda çözüm bazen yumurtalıkların alınması olabiliyor. Ancak yumurtalık alınması operasyonları sırasında bazı kalıntılar kalabiliyor. Bu da yumurtalıklarda ağrılara neden oluyor.

Yumurtalıklarda Sancı Nasıl Geçer?

Yumurtalıklarda oluşan sancıların pek çok farklı sebebi olduğu için pek çok farklı tedavi seçeneği de vardır. Eğer kişinin yumurtalık sancıları adet döneminden önce ve beraberinde görülüyorsa buna çözüm olarak evde sıcak kompresler iyi gelir. Aynı zamanda bu süreçte kasların iyileşmesini sağlayan bitkisel çaylar da yararlı olur. Ancak kişinin dayanamayacağı boyutlara gelinmişse kişi ağrı kesiciler kullanabilir. Daha detaylı bir şekilde muayene olması gerekebilir. Çünkü böyle uzun süren sancılar yumurtalıklarda oluşan diğer hastalıkların uzantısı olabiliyor.

Myomlar her ne kadar iyi huylu olsalar da kimi zaman da bu urlar kötü huyluya dönüşebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için doktorlar genelde ilaç tedavisi uygular. Doğum kontrol haplarının uygulandığı bu tedavi eğer yanıt vermezse bu urlar ameliyatla beraber alınabilir.

Yumurtalıklarda oluşan sancılar aynı zamanda vücutta iltihabın ve enfeksiyonun olduğu anlamına da gelebilir. Özellikle yumurtalığa yakın bölgelerde bu duruma rastlanırsa yumurtalıkta sancı artar. Yumurtalık sancıları kimi zaman çekilmez olabilir. Bu durum da detaylı bir muayene olmanız gerek, ultrasonla yumurtalıktan alınan örnekle analiz edilmelidir. Bu analiz sonucunda eğer tehlikeli kitlelerle karşılaşılırsa ilaç tedavisi, radyoterapi ya da kemoterapi gibi çözümler bulunur. Bu şekilde yumurtalıkların sağlığı korunur ve belirtilerin de ortadan kalması sağlanmış olur.

Kişi yumurtalık sancılarında aynı zamanda biberiye çayı da kullanabilir. Bir bardak kaynamış suyun içine bir miktar biberiyenin atılmasının ardından bir süre beklenir ve ılık bir şekilde içilir. Bir süre sonra yumurtalık sancılarınız hissedilir şekilde azalır. Bu kür sadece ağrı kesici bir etkiye değil, iyileştirici özelliğe de sahiptir. Düzenli kullanılmasıyla beraber sancılarınızda kalıcı bir şekilde tedavi edebilir etki gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.