Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler

Yumurtlama, üreme sistemleri ile alakalı rahatsızlıkları olmayan tüm bayanların yaşadığı ve üreme işlevi üzerinde oldukça önemli bir olaydır. Bu olayı gerçekleştiren organlar yumurtalık olarak geçer. Yumurtalık organı hamile kalmayla ilgili çok önemli ve hamileliği doğrudan etkileyen bir organdır. Yumurtalıkların en çok bilinen aktivitesi adet kanamasıdır. Adet kanamasından hemen hemen 13 – 14 gün önce yumurtlama olayı başlar ve bu dönemlerde yapılacak ilişkiler hamilelik ihtimalini artırmaktadır. İnsan vücudu ve tüm sistemler hayat boyu çalışır ve zaman zaman çalışmasında bozukluklar, aksaklıklar meydana gelebilir. Üreme sisteminin bir elemanı olan yumurtalıklar da zaman zaman bazı rahatsızlıklardan muzdarip olabilir ya da vücuttaki başka bir takım rahatsızlıklardan etkilenebilir. Bu rahatsızlıklar çoğunlukla adet düzensizliği, yumurtlamada bir takım bozukluklar gibi sorunlarla kendini gösterir. Ayrıca doğurganlığa engel olan bir takım kısırlık rahatsızlıkları da benzer şikayetlerle ortaya çıkabilir. Dolayısıyla her ne sağlık sorunu ya da şüphelendiğiniz bir belirti görürseniz muhakkak bir kadın doğum uzmanını ziyaret etmeniz gerekir. Uygun teşhis ve tedavi her zaman ve her durumda hayat kolaylaştırıcıdır. Bir sağlık sorununuz olsun ya da olmasın, bildiğiniz gibi beslenme alışkanlıkları ve dışarıdan alınan gıdalar insan vücudu ve tüm sistemler için bir hayli önemlidir. Yumurtalıklarıyla alakalı sağlık problemleri yaşayan kadınlar, bu sorunlar için beslenmelerine daha fazla özen göstermeli ve yediklerine içtiklerine dikkat etmelidirler.

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Fasulye

Fasulye, yumurtalıklarla alakalı rahatsızlıklara karşı kadınlara epey faydası olan bir gıda maddesi olarak bilinmektedir. Avrupa’da gerçekleştirilen bir araştırmada 10.000’I aşkın denek üzerinde gerçekleştirilen araştırmada hayvansal protein ağırlıklı beslenen kadınlarla bitkisel protein ağırlıklı beslenen kadınların gebelik oranları ve yumurtalık işlevleri test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarında bitkisel protein tüketen kadınların yumurtalıklarla alakalı rahatsızlıklara daha az maruz kaldıkları gözlemlenmiştir. Öte yandan yine fasulyeyle aynı gruptan olan nohut ve mercimek yiyecekleri de bitkisel protein açısından oldukça yararlıdır.

2- Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzeler bilindiği gibi hemen hemen her rahatsızlığa faydası olan ve sağlıklı bir yaşam için bolca tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Bilhassa marul, ıspanak, brokoli gibi bol yapraklı yeşil sebzeler, folat adı verilen maddeyi içerdiklerinden dolayı üreme sistemi üzerinde oldukça faydalı besinlerdendir. Yumurtalıkların sağlıklı çalışmasına ve yumurtlamaya oldukça yararlı olan folat maddesi B grubu vitaminlerindendir. Sadece kadınlar için değil aynı zamanda kadınlar için de bir hayli faydalı olan yeşil sebzeler, üremeyi ve yumurtlamayı artıran yiyeceklerdendir. Gebe kadınların da bol miktarda tüketmeleri tavsiye edilen yeşil yapraklı sebzeler çocuk düşürme gibi bazı problemleri ve çocuklarda oluşabilecek kalıtsal bir takım rahatsızlıkları da önleme konusunda oldukça etkili yiyeceklerdendir.

3- Çekirdek

Demir maddesi içeren yiyeceklerin hamile kadınların sağlıklarını korumada yardımcı yiyecekler olduğu bilinmektedir. Çekirdek de atıştırmalık bir kuru yemiş olarak bu açıdan oldukça faydalıdır. Örneğin kabak çekirdeği, yüksek demir oranıyla gebelikteki bir çok sorunla mücadelede oldukça etkili bir yiyecektir. Doğal bir demir takviyesi olarak kabul edebileceğiniz kabak çekirdeği, düzenli tüketiminde yumurtalıklarla alakalı rahatsızlıkları gidermede %40 oranında etkili olan bir yiyecek olarak kabul ediliyor.

4- Buğday

İnsülin, hamile kadınlarda oldukça önemli bir hormondur. Kan şekeri olarak da bilinen insülin seviyesi, yumurtalıkların çalışmasında oldukça etkili bir maddedir. Özellikle hamile kalma durumlarında döllenmeyi sağlama üzerinde etkileri kanıtlanan stabil insülin oranı karbonhidratlarla kontrol altına alınabilir. Buğday bitkisi de karbonhidrat ağırlıklı bir gıda maddesi olarak kan şekerini düzenleme özelliğine sahiptir. Yurt dışında yapılan araştırmalarda insülin seviyesi yüksek olan kadınların hamilelikle alakalı sıkıntıları diğer kadınlara göre daha sık yaşadığı kanıtlanmıştır. Normal un ve ekmek yerine bu karbonhidrat deposu olarak algılanabilecek buğdaylı gıdalar tüketmek bu dönemlerde daha yararlı olacaktır.

5- İncir


İncir, enerji depose bir meyve olarak bilinmektedir. İçeriğinde yer alan vitamin ve minerallerle insan sağlığı için bir hayli faydalı olduğu bilinen yiyeceklerdendir. Tüm vücuda iyi gelen bir meyve olan incir, boşaltım sistemine ve bir takım toksik maddelerin atılmasına katkısı olan bir yiyecektir. Ayrıca bir de kolesterol üzerinde düzenleyici etkiye sahip olan incir, içerdiği protein sayesinde de yumurtalıklarla alakalı yaşayabileceğiniz olası rahatsızlıklar karşısında rahatlatıcı ve iyileştirici etkiye sahiptir.

6- Meyve

Aşağı yukarı bütün meyveler, sağlıklı bir yaşam için sıkça tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. İnsanlara yararları say say bitmeyen meyveler özellikle ihtiva ettikleri vitaminler sayesinde bünye dostu yiyeceklerin başında yer alıyor. Üstelik çoğunluğu lifli yapısı sayesinde oldukça kolay sindirilen besinlerdir. Üreme sistemi üzerinde de bir hayli etkili olan meyveler, içerdikleri yüksek C vitamin nedeniyle üreme sistemine oldukça yardımcı ve üreme özelliklerini artırıcı etkiye sahiptir. Erkekte de kadında da üreme sistemi üzerinde oldukça yararlı etkileri olan meyveler, bilhassa turunçgiller, yumurtlama ve sperm üretme işlevlerini destekleyici besinlerdir. Yumurtalıklarla alakalı rahatsızlık çeken kadınlar için portakal, mandalina ve limon gibi meyveler sıklıkla tavsiye ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.