Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtalıklarda Sertlik ve Şişlik Neden Olur?

Doğurganlık yaşındaki pek çok kadının rastladığı sağlık problemlerinden birisi de yumurtalıklarda görülen anormal sertliklerdir. Jinekolojik muayene esnasında gözlenen sertlikler zaman zaman beraberinde şişlik de oluşturabilir. Yumurtalıktaki sertliklerin ve şişliklerin en belirgin dayanak noktası genellikle yumurtalık kistleridir. Zaman zaman hafif sızıntı şeklinde ağrı oluştururlar veya vajinal kanamaları tetiklerler. Böyle tanıların konması durumunda kadınların pek çoğu endişe ederek korkabilir. Ancak belirli sağlık şikayetlerine bağlı olarak yumurtalık kitlelerinin bulgusu her zaman endişe edilecek bir duruma yol açmaz.

Yumurtalıkta Sertlik ve Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Üreme çağındaki kadınların yaşadığı sertlik probleminin en yaygın nedeni yukarıda da belirtildiği üzere yumurtalık kistleridir. Çoğunlukla herhangi bir belirtiye neden olmayan kistlerin pek çok türü bulunur. En yaygın yumurtalık kistleri, yani over kistlerdir. Overde oluşan kistler de kendi içerisinde iyi huylu ve kötü huylu olarak iki gruba ayrılır. Kadınların genelinde iyi huylu kitleler varlık gösterir. Yumurtalıklarda belirtileri belirgin olmadığı için daha çok farklı bir rahatsızlıktan dolayı doktora başvurulduğunda tanısı konulur. 5 cm’den 25 cm’ye kadar farklı ölçülerde görülebilir. Sadece yumurtalıklarda şişlik yaparak bazen hareket halindeyken ağrıya yol açarlar.

EN yaygın görülen kistler arasında folikül ve fonksiyonel kistler de yer alır. Her iki kist türü de basit ve kendiliğinden geçebilen rahatsızlıklardır. Tamamen yumurtalamadan kaynaklı olan kistler, 5 cm’den daha küçük çapta olurlar. Genellikle 2-3 cm ölçüleri arasındadırlar. Menstrual döngüde her ay, folikül adı verilen içi su dolu kesecikte bir yumurta hücresi olgunlaşır. Progesteron hormonunun etkisi ile büyümeye devam eden yumurta hücresi, daha sonra adet döneminin 14. ve 16. günleri arasında en zayıf noktasından çatlayarak kanamayı başlatır. Ancak bazı durumlarda bu folikül kesecik, çatlamayarak büyümeye devam eder. İçi kan ve su ile dolu olan kesenin büyümesi ise zaman içinde kist görünümüne sebebiyet verebilir. Genellikle bir veya iki adet dönemi arasında kendiliğinden kaybolurlar. Dermoid ve endometriosis kistleri de yine yumurtalıklda sertlik ve şişlik oluşumuna neden olabilirler. Sertliklere ve şişliklere yol açan diğer nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Çeşitli bakterilerden ve virüslerden dolayı oluşan vajinal enfeksiyonlar,
 • Kanser şüphesi olan kitleler,
 • Serviks kanalında görülen polipler,
 • İyi huylu tümörler,
 • Fibromlar,
 • Operasyon gerektiren miyomlar.

Yumurtalıklarda Sertlik ve Şişlik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların yumurtalıklarındaki sertlikler ve şişlikler, belirli bir kitle bulgusundan kaynaklıdır. Genellikle iyi huylu olan yumurtalık kitleleri, sık şekilde belirti vermeseler de zaman zaman birtakım şikayetlere kaynaklık edebilirler. Ayrıca aşağıda yer alan belirtiler de pek çok kadında görülebilir;

 • Sol veya sağ kasıkta ağrı,
 • Sızıntı şeklinde olan sancılar,
 • Hareket halindeyken veya oturup kalkarken batma hissi,
 • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet,
 • Kist torsiyonu,
 • Mesaneye baskı oluşturma ve dolayısıyla sık idrara çıkma isteği,
 • Adet düzensizlikleri (adet görememe, adet gecikmesi, ara kanamalar, olağan dışı kanamalar ve ağrılı adet kanamaları),
 • İştahsızlık veya aşırı yemek isteği,
 • Karnın alt kısmında dolgunluk ve basınç hissi,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı.

Kadınlarda Yumurtalıkta Şişlik ve Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

yumurtalıkta sertlik ve şişlik tedavisi

Üreme açısından büyük bir işleve sahip olan yumurtalıklar, çift yönlü görev yürütürler. Kadınlık hormonları ile adeti tetiklerken diğer yandan da olası döllenme açısından yumurta salınımı yaparlar. Sertlik, şişlik ve ağrı gibi şikayetler yaratmaları durumunda mutlaka vakit kaybı yaşamadan hekim kontrolünden geçilmesi gerekir. Doktorunuz öncelikle olası şikayetlerinizi baz alarak belirtilerin altında yatan nedeni ortaya koyacaktır. Örneğin; sertlik ve şişlik şikayetleriniz basit bir yumurtalık kistinden kaynaklanıyorsa beklemeyi önerecektir. Yumurtlama çağındaysanız bu tip yumurtalık kitleleri ve kistleri kendiliğinden bir iki adet döngüsü içerisinde kaybolurlar. Ancak tedavinin hızlanması açısından zaman zaman doğum kontrol hapları önerilebilir.

Sertlik ve şişlik şikayetlerinde uygulanan bir diğer tedavi yöntemi de laparoskopidir. Plastik bir boru ucuna yerleştirilmiş kamera yardımı ile yumurtalıklardaki kistlerin bazıları çıkartılabilir. Ancak bu yöntem kistlerin küçük olması durumunda geçerlidir. Daha büyük kist ve kitleler için karnın açılarak yapıldığı laparatomi işlemi uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.