Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtalıkların Az Çalışması Durumu Neden Olur?

Kadınların rahminde her iki yanda bulunan erkeklerde de testislerin karşılığı olarak bilinen üreme elemanlarına yumurtalık diğer bir adıyla ovaryum denir. Bu yumurtalıklar öncelikle ergenlik dönemine girmeden önce düz bir şekildeyken ergenliğe girilmesiyle birlikte şekil almaya başlarlar. Yumurtalıkların normal çalışma seviyesi vardır. Bu seviye kadınların üreme sağlığını etkileyen faktörlerden oluşur. Kimi zaman bazı nedenlerden dolayı yumurtalıkların daha az çalışması söz konusu olabiliyor. Yumurtalıkların az çalışmasına dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yumurtalıklar Neden Az Çalışır?

Yumurtalıkların az çalışması sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir durumdur. Kadınların yumurtalıkları erkeklerin testislerine karşılık geldiği için erkeklerde de benzer sebeplerden dolayı az çalışma durumu neden olabilir. Yumurtalıkların az çalışması tedavi edilmeden önce nedenlerinin iyi bir şekilde araştırılması gerekir.

  • Yumurtalıkların az çalışmasındaki en yaygın sebep genelde yumurtaların işlevini yerine tam anlamıyla getiremiyor olmasıdır. Bu da aslında yumurtalarda bir sorun olduğunu işaret eder. Yumurtalardaki en yaygın sorun yumurta kistleridir. Kistler yumurtaların çalışma hızını etkiler ve bundan dolayı yumurtalıklar da etkilenebilir.
  • Yumurtalıkların az çalışmasının bir diğer yaygın sebebi de hormonal değişikliklerdir. Hormonal değişiklikler genelde insan bünyesinde önce üreme organlarını daha sonra pek çok sistem elemanlarını olumsuz etkileyerek kişinin çeşitli hastalıklarla karşılaşmasına neden olur. Eğer östrojen hormonu yeterince salgılanmıyorsa bu yumurtalıkların çalışma işlevini olumsuz etkileyerek yavaşlamasına neden olur.
  • Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan stres durumu bu rahatsızlıkta da kişiyi yalnız bırakmıyor. Strese bağlı olarak fiziksel değişimler meydana gelebiliyor. Özellikle hormonal organlar bu durumdan en çok etkilenen organlar oluyor. Yumurtalıkların az çalışması ya da yavaş çalışması şikayetiyle karşılaşan birçok kişinin %30’u genelde stres kaynaklı bu durumla karşılaşıyor.

Yumurtalıkların Az Çalışmasının Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıkların az çalışması kadın bireyin hormonal dengesinin tamamını etkiler. Öncelikle adet düzeni bozulur. Bazı kadınlarda adet ya normal günden daha önce başlar ya da daha sonra. Adetin geç olması durumunda kişinin vücudundaki şişlikler artar ve stresin vermiş olduğu durumla beraber daha sinirli hale gelir. Yumurtalıkların az çalışması aynı zamanda kişide ara ara kanamalar yaşamasına da neden olur. Genelde bu kanamalar adet kanamalarıyla karıştırılır ve ayırt edilemez. Bunun yanı sıra kasık ağrıları adet ağrıları gibi görülür. Kadın birey henüz adet olmamasına rağmen kasık ağrıları şikayetiyle birlikte doktora danışabilir.

Yumurtalıkların Az Çalışmasına Karşı Ne Yapılır?

Yumurtalıkların daha az çalışması durumunda yukarıda belirttiğimiz belirtilerden herhangi birini ya da birkaçını aynı anda görüyorsanız mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz. Doktorunuz sizlere uygulayacağı birkaç testten sonra teşhisi koyacaktır.

  • Teşhis sonunda eğer yumurtalıklarınızın normalden daha az bir şekilde çalıştığına kanaat getirildi ve bunun sebebi de hormonal sebepleri olduğu kanısına varıldı ise doktorunuz sizlere uygun bir ilaç tedavisi uygular. Bu uygulamanın sonucunda düzenli olarak yapılan testlerle takibe alınırsınız. Genelde bu ilaçlar yumurtlamayı uyaracak niteliğe sahip ilaçlardır.
  • Bunun haricinde eğer bir yumurtalığınızın normal çalışıp diğerinin daha az çalışması söz konusu ise teşhis aşamasında doktorunuz biraz zorlanabilir. Gerekli testler ve takip sonucunda doktorunuz karar verdiğinde bu yumurtalığın uyarılmasına yardımcı olur. Bu kimi zaman ilaçlarla ya da ilacın yetersiz geldiği durumda iğnelerle yapabilir.
  • Eğer yumurtalıklarda bulunan bir kist nedeniyle yumurtalıklarınızın daha az çalıştığına kanaat getirilmişse ya ilaç tedavisiyle ya da cerrahi müdahalelerle bu durumun önüne geçilerek belirtilerin en aza indirgenmesi sağlanabilir.
  • Hastaların alacağı da birkaç önlem vardır. Düzenli ve sağlıklı beslenerek hormonal düzeninizi normal seviyede tutmaya özen gösterin. Bunun haricinde günlük olarak tüketmeniz gereken sıvı miktarına mutlaka dikkat edin.
  • Yapacağınız hafif sporlarla kan dolaşımınızı artırarak, yumurtalıklarınızın çalışmasını sağlayan damarların daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yumurtalıkların az çalışma sorununu eğer gebelik yaşamak isteyen bir anne yaşıyorsa bunun için tüp bebek girişimlerinde de bulunarak yumurtalığın görevini suni olarak yerine getirilmesi sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.