Yumurta kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar gibi birçok farklı dişi hayvan türleri tarafından embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir ve binlerce yıldır insanlar tarafından yenilmektedir. Kuş ve sürüngen yumurtalarının içeriği koruyucu kabuk, ak (yumurta beyazı) ve vitellusdan (yumurta sarısı) oluşmaktadır. Tüketilen en popüler yumurta tavuk yumurtasıdır. Bunu takip eden ördek, bıldırcın, karaca ve havyar gibi yumurta seçenekleri de vardır.

Yumurta besin değeri bakımından oldukça zengin bir ürün olması nedeni ile vücut için birçok katkısı bulunmaktadır. Ancak bu zamana kadar yumurta için yanlış birçok şey söylenerek tüketimi azaltılmıştır. Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni içerdiği kolesterol miktarıdır. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya koyuyor. Tüm bunların sonucu olarak yumurtanın faydaları ortaya konulmuştur ve insanların tüketimi artmıştır.

Yumurtadan en çok kolesterolü olumsuz etkilediği yönünde şikayetler gelmektedir ancak bu yumurtanın sağlık bakımında şiddetli yararları olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Yumurtanın içerisinde E, A ve B 16 vitaminleri yüksek miktarda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak yumurtanın içerisindeki maddelere bakacak olursak eğer  magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum başta olmak üzere birçok mineral bulunmaktadır. İşte bu nedenden dolayı yumurtanın sağlık üzerinde oldukça etkili bir besindir.

Yapılan çeşitli çalışmalarla da yumurtanın sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Yumurtanın tok tutması, beynin işlevini en etkin şekilde kullanması, göz sağlığına iyi gelmesi, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu besinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 9 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde düzenledik.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?

Yumurta tüketimi genellikle sabah kahvaltılarında yapılmaktadır ve yenen bu yumurta hem doyurucudur, tokluk hissi verir hem de bünyeye oldukça fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak demir eksikliğini giderir, kilo vermeye yardımcı olur ve beyin sağlığına katkı sağlar. Ayrıca yüksek kaliteli protein içermesi nedeni ile kemik sağlığı için de oldukça önemli bir üründür.

1.Kemikler

ll

Yumurtanın bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı bakımından oldukça yarar sağlamaktadır. Sadece kalsiyum emilimi için önemli bir kaynak olması da değildir. Buna ek olarak D vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu vitaminin insanların kemik gelişimi için ne kadar gerekli olduğu bilinmektedir ve genellikle bu vitamin bol güneşten faydalanarak karşılanmaktadır. Ancak kış aylarında güneş ışınları ile bu vitamini sağlamak mümkün değildir bu nedenle o mevsimlerde en iyi D vitamini karşılayan besin elbette yumurtadır. Günlük yumurta alımı ile birlikte bu vitamin vücuda alınmakta ve kemik sağlığını korumaktadır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı kemik hastalıklarına karşı da en etkili koruyucudur.

2.Katarakt

göz

Katarakt, genellikle yaşlanmaya bağlı olarak zaman geçtikçe ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Birçok sebze ve meyve de yumurta gibi içerisinde bulunan besinler yardımıyla katarakt hastalığı ile mücadele için önemli rol oynarlar. Az öncede belirttiğimiz gibi yumurtanın içerdiği besin değerleri de katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Buna ek olarak gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcı olarak göz sağlığına yarar sağlamaktadır. Ayrıca yine yaşlılık sebebi ile retina ve lens dejenerasyonuna karşı olumlu etki yaratmaktadır. Çocukluktan beri düzenli olarak yumurta tüketen insanların antioksidan özelliğine sahip yumurta sayesinde ilerleyen yaşlarında o yaşın getirdiği yakalanmaları olası hastalıklardan kendilerini rahatlıkla koruyabilirler.

3.Bağışıklık Sistemi

bağışıklık1

Yumurtanın içerisinde bulunan önemli vitamin ve besinler bağışıklık sistemimizi güçlü derecede kuvvetlenmektedir. Yumurta vücudun dirençli bir hal alması için gerekli olan en önemli besinleri içermektedir. Bunun başında D vitamini gelmektedir. Rutin olarak her gün tüketilen yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Buna ilave olarak bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadelesine büyük katkı sağlayan A vitamini yumurtada yeterince vardır.

4.Kilo

bigstock-Weight-Loss-5267061

Rochester Obezite Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada sabah kahvaltısında yenen yumurtanın tokluk hissi vermesinin yanında kalori miktarı az olduğundan insanların kilo vermesine yardımcı olur. Yani kendinizi daha doygun hissetmenizi ve gün boyunca daha az kalori almanızı sağlar.

5.Kolesterol

cholesterol

Yumurta hakkında uzun süre söylenen konu kolesterol ile alakalıydı, iddialar yumurta sarısının kolesterolü arttığı yönündeydi. Ancak bazı uzmanlar tarafından bu iddianın doğru olmadığı bunun tam aksine yumurta sarısının kalp sağlığını olumlu yönde etkilediğini savunmaktalar. Aynı zamanda kalp sağlığı için faydalı olan proteinin yumurtada fazlasıyla olduğunu belirtmişlerdir.

6.Enerji

54feeb18d2830-1-ghk-one-year-to-healthier-you-happy-energetic-woman-xln

Yumurtanın B 12 vitamini açısından zengin olduğu bilinen bir gerçek olmak ile birlikte bu vitaminin insanın ruh sağlığı açısı dahil olmak üzere yarar sağladığı bilinmektedir. Sadece bu vitamin ile kalmayıp B vitamini açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Yumurta sarısında bulunan metiyonin ve sisteinin insan sinir sistemi üzerinde büyük etkisi vardır. Böylelikle düzenli olarak tüketildiğinde ruh sağlığınızı da korumaya yardımcı olmaktadır. Yumurta sarısında bulunan bu maddeler ayrıca depresyon tedavilerinde kullanılmaktadır.

7.Meme Kanseri

fft99_mf582742

Son zamanlarda kadınlarda görülen en yaygın hastalık meme kanseridir. 2003 yılında Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir bayanın genç yaşta rutin olarak yumurta yemesi meme kanserini önlemeye yardımcı olabilirliği ortaya çıkarıldı. 2005 yılında başka bir çalışmada, haftada en az altı yumurta yiyen kadınların her hafta iki veya daha az yumurta yiyen kadınlara göre meme kanserine yakalanması % 44 daha düşük riskli olduğunu göstermiştir. 2008 yılının Nisan ayında, Kuzey Carolina Üniversitesi’nin araştırmacıları da yumurta sarısında yüzde 24 oranında meme kanseri riskini azaltan kolini bulmuşlardır.

8.Beyin Sağlığı

brain

Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi yumurtanın içerisinde kolin denenen bir madde bulunmaktadır ve bu madde hafızayı güçlendirmede çok etkin bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak fetesün adındaki madde de yumurtanın içerisinde yer almaktadır ve bebekler için büyük bir önem taşır. Hamilelik döneminde tüketilen yumurta anne karnındaki bebeklerin sağlıklı beyin yapısı için oldukça değerlidir. Özellikle hamile bayanlarda bir yumurta beyin sağlığı için önemli olan günlük kolin ihtiyacının % 28’ini karşılayabilmektedir.

9.Saç ve Tırnak

hair-style-1

Besin eksikliğinde vücudumuz anında tepki vermeye başlamaktadır ve bu durumdan en çabuk etkilenen bölgeler saçlar ve tırnaklarımızdır. Rutin olarak yumurta tüketimi içerdiği besinler sayesinde saçlara canlılık kazandırmaktadır. Yumurta, saç ve tırnak sağlığını korumada önemli rol üstlenen amino asitler içermektedir. Bunun yanında içerisinde bulunan vitaminlerde ekstra olarak destek sağlamaktadır.

Yumurta Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Yumurtanın sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak yumurtanın sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve yanlış tüketimi ve iyi muhafaza edilememesi gibi durumlardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır.

Yumurtanın günde en fazla 4-5 tane tüketilmesi önerilse bile kişilerin bünyesine göre bu sayı farklılık gösterebilir. Özellikle yumurtaya karşı alerjik reaksiyonlar gösteren insanlar yumurta tüketiminden kaçınmalıdırlar. Alerjisi olmayan bir kimsenin bile aşırı yumurta tüketimi kaşıntı ve kusma gibi tepkilere neden olabilir, alerjik tepkimeler gösterebilir.

Yumurtanın çiğ ve aşırı tüketilmesi biotin eksikliğine neden olmakla beraber bu eksik nedeni ile saç dökülmesi, kas ağrısı, kramp gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

İnsanlar arasında yumurtanın çiğ olarak tüketimi yaygındır. Fakat bu tüketim fazla olduğu zaman bakteri üretimi meydana gelmekte ve bu durum kramplı karın ağrılarına neden olmaktadır.

Son olarak 1 yaşından küçük bebeklerde yumurta tüketimi önerilmemektedir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde yumurtanın temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile yumurtanın besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yumurtanın Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr  yumurta baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 155
 • Toplam yağ: 11 g
 • Kolesterol: 373 mg
 • Sodyum: 124 mg
 • Potasyum: 126 mg
 • Karbonhidrat: 1,1 g
 • Diyet lifi: 0 g
 • Şeker: 1,1 g
 • Protein: 13 g
 • A vitamini: 520 IU
 • C vitamini: 0 mg
 • Kalsiyum: 50 mg
 • Demir: 1,2 mg
 • D vitamini: 87 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 1,1 µg
 • Magnezyum: 10 mg