Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi yumurta her yaşta kişi için oldukça sağlıklı ve doğal bir besindir. Sağlıklı bir diyet programına sahip olmanız için gün içerisinde mutlaka yumurta tüketmeniz gerektiği sizlere doktorlarınız tarafından tavsiye edilecektir. Bunların yanı sıra çok yumurta tüketimi ya da bazı durumlarda yumurta kişilere zararlı olmaktadır. Yumurta bazı kişiler için zararlı olabilmektedir.

Aynı zamanda kimi kişilerde yumurtanın beyazı veya sarısı kişilere zararlı olmaktadır. Yumurtaya alerjisi olan kişiler için bu zararlar daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Yumurta alerjileri en çokta çocukları etkilemektedir. Yumurta zararları kapsamında vücudunuz değişik reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Bunlara ek olarak bütün yumurtaların kalori, yağ ve kolesterol yüksektir. Bu sebepten ötürü bazı kişileri kötü yönde etkilemektedir. Her gün düzenli olarak yumurta tüketen insanların kolesterol düzeylerini arttırarak, kalp hastalığı için risk oluşturabilmektedir. Eğer çok fazla yumurta tüketirseniz, yüksek kalori içeriği kilo almaya başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir alternatif olarak, kalori, yağ ve kolesterol düşürmek için yumurta tüketebilirsiniz.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Yumurta kimi zaman kişilere çeşitli durumlarda bazı zararlara sebebiyet vermektedir. Bu durumlar ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Aşırı Kalori

yag

Bir yumurta yaklaşık 75 kaloriye sahiptir. Üç pişmiş yumurta ile kahvaltı yaptığınızı düşünürsek eğer yaklaşık olarak 225 kalori alacağınız anlamına gelmektedir. Eğer bu denli çok yumurta tüketmek, zamanla kalori alımını artırarak, kilo alımına yol açabilir. Bu vücut ağırlığı üzerinde genelleme yapacak olursak eğer 3.500 kalori gibi bir rakama tekabül etmektedir. En az üç hafta boyunca günde üç yumurta yiyen bir birey 1 kilo ve fazlasını kolaylıkla alabilmektedir.

2.Yağ İçeriği

upload_article__0_0_liposuction

Günlük olarak çok yumurta tüketmek yağ alımını artırır. Yağda çözünen vitaminlerin belli bir miktarı absorbe edilmektedir. Belli hormonları üretmek ve diğer işlevlerini gerçekleştirmek için bazı yağlara ihtiyacımız vardır. Ancak çok fazla yağ, özellikle yumurtada bulunan doymuş yağ zararlı olabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Yapılan araştırmalar kapsamında beslenme kurallarına göre, yağdan 20 ile 35 oranında kalori arasında almamız gerektiği ve günlük 44 ile 77 gram yağ alabileceğimizi ifade etmişlerdir. Büyük bir yumurta, yaklaşık olarak 5 gram yağ sağlar. 2.000 kalorilik bir diyet için kahvaltıda üç pişmiş yumurta tüm gün boyunca kalori miktarının yüzde 35 kadarını karşılamaktadır.

3.Yüksek Kolesterol

Günlük bazda yumurta tüketmek, kolesterol miktarını aşırı miktarda etkilemektedir. Eğer kolesterol kanınızda çok fazla miktarda bulunuyorsa, arter duvarlarını olumsuz yönde etkilemeye başlayacaktır. Arterlerde oluşan sorunlar ise, onların sert olmasına ve kan pıhtılaşmasının oluşmasına neden olmaktadır. Kalbin kan basıncını arttırarak, kanı itmek için daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Kolesterolün bu zararlı etkileri ise kalp krizi ve kalp hastalığı riskini artırır. Zaten yüksek kolesterol varsa günlük kolesterol alımını en az 300 miligram veya 200 miligram altında tutmanız gerekmektedir. Büyük yumurtalar ise kolesterol açısından yaklaşık 185 miligram içerir. Her gün birden fazla yumurta yiyen bir kişi günlük kolesterol limitinin üzerine çıkmaktadır. Diyet programınızın içine et, deniz ürünleri ve süt ürünleri de dahil olmak üzere günlük gıdalar ekleyerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

4.Kalp Hastalıkları

270669

LDL kolesterol, LDL partikülleri arter duvarlarına kendi yağ moleküllerini taşımaktadırlar. Tüm LDL partikülleri eşittir ve boyutu farklı olmakla beraber alt tipleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında yoğun LDL parçacıkları olan kişiler çoğunlukla büyük LDL partiküllerine sahip insanlardan daha fazla kalp hastalığı riskine sahiptirler. Bu kapsamda aşırı yumurta yemek bazı kişilerde bu kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

5.Diyabet

bitkisel-diyabet-tedavisi1

Yumurta yemek, ölçülebilir 2 tip diyabet gelişme riskini artırır. Örneğin, yeni bir çalışma kapsamında, bir hafta içerisinde 3 ile 5 yumurta yiyen bir kişinin, normal bir insana göre diyabet olma riskinin iki kat yüksek olduğu bulunmuştur. Gün içerisinde 5 veya daha fazla yumurta tüketen kişilerin normal kişilere göre ölümcül bir hastalık bulma riskleri de üç kat daha fazladır.

6.Damar Sorunları

Yapılan araştırmalara göre yumurta, sigara içmenin damarlarınıza verdiği etkinin aynısını vermektedir. Yumurta damarlarınızı engelleyerek plak büyümesine katkıda bulunur. Bu çalışmada yumurta sarısı üzerinde durulmuştur ve yumurtanın sarısının tüketiminin kalp krizine ve felce neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca ölümcül plak gelişimini hızlandırdığı da tespit edilmiştir.

7.Karaciğer Hastalıkları

170720131239050646761

Yumurta aynı zamanda alkole bağlı olmayan, yağlı karaciğer hastalığına da neden olabilmektedir. Yumurtadaki yağlar doğrudan ölüme, enflamasyon ve sonunda ölümcül karaciğer sirozuna neden olarak karaciğerinize zarar verebilir. Yumurta sarısında konsantre kolesterol bulunduğundan doğrudan karaciğere zarar vermektedir.

8.Salmonella

salmonella3

Salmonella, kötü gıda zehirlenmesine neden olan hastalık yapıcı bir bakteridir. Salmonella bakterileri, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’ne göre, bu bakteriler hem dışarıda hem de yumurta içinde bulunur. CDC, sadece iyice pişmiş yumurtaları yemenizi önermektedir ve “su ve sabun ile ellerinizi tüm gıda ile temas eden yüzey alanlarını (tezgahlar, mutfak eşyaları, yemekleri ve kesme tahtaları) dikkatlice yıkamanız gerektiğini söylemektedir.

9.Alerjiler

alerji-kasintisi

Yumurta bazı kişilerde alerjilere neden olmaktadır. Alerjiler ise kimi zaman kişileri oldukça kötü etkilemektedir. Yumurta alerjisi belirtileri genellikle yumurta veya yumurta içeren yiyecekler yedikten sonra birkaç saat içinde veya birkaç dakika sonrasında oluşabilmektedir. Belirti ve bulgular hafiften şiddetliye kadar değişen ve deri döküntüleri, ürtiker, burun tıkanıklığı, kusma veya diğer sindirim sorunları gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yumurta alerjisinin hayatı tehdit eden bir reaksiyonu ise, nadiren de olsa, anafilaksiyona neden olmasıdır.

Eğer yumurta alerjilere sahipseniz, doktora giderek uygun diyet programlarını hazırlamanız gerekmektedir.

10.Cilt Rahatsızlıkları

fft2mm7527643

Yumurta bazı kişilerde deri iltihabı veya kurdeşen gibi cilt sorunlarına neden olmaktadır. Bu durum genellikle yumurtaya alerjisi olan kişilerde veya yumurtanın çok tüketilmesi sonucunda gerçekleşmektedir.

Yumurtanın Zararlarından Korunmak İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

Yumurtanın sizler üzerinde oluşturduğu kötü etkilerini yok etmek için bazı küçük önlemler almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı yaşam tarzı değişikliklerini de yapmanız gerekmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Yumurtaların etiketlerini dikkatle okuyun. Son kullanma tarihi ve seri numaralarını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Son kullanım tarihi geçmiş olan yumurtalar sağlık açısından oldukça riskli bir gıda olmaktadır. 
 • Dışarıdan yemek yerken dikkatli olun. Dışarıda yapılan yumurtalı gıdalar ve yumurta proteinleri içeren yemekler konusunda tamamen emin olduğunuz yerlerden yemeye özen gösteriniz.
 • Yumurta sorunlarınız kapsamında bilinçli olunuz.
 • Eğer emziren bir anne iseniz ve çocuğunuzun bir yumurta alerjisi varsa,  sütünüzden bebeğinize proteinler geçtiği için bazı tepkilere yol açabilmektedir.
 • Ayrıca yumurta ile herhangi bir işlem yaptıktan sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkamanız gerekmektedir.
 • Özellikle yaz aylarında yumurtalarınızı buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Bunlara ek olarak aşağıda sizlere verecek olduklarımız içerisinde yumurta bulundurmaktadır. Bu yüzden bu gıdaları tüketirken daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

 1. Marshmallow
 2. Mayonez
 3. Beze
 4. Pane gıdalar
 5. Badem ezmesi
 6. İşlenmiş et ve köfte
 7. Puding ve krema
 8. Salata sosu
 9. Birçok makarna çeşidi
 10. Alkollü, özel köpüklü kahveler
 11. Tuzlu krakerler

Aşağıda sizlere verecek olduğumuz ürünlerin bilgi kısmında yazan bu terimlerde, ürünlerin içerisinde yumurta olduğunu ifade etmektedir.

 • Albümin
 • Globulin
 • Lesitin
 • Livetin
 • Lizozim
 • Vitellin
 • Örneğin ovalbümin veya ovoglobulin olarak “ova” veya “ovo” ile başlayan kelimeler kullanabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.