Yumurtlama, yani diğer bilinen adı ile ovülasyon denilen durum, kadınlarda yumurtalıklardan zamanı geldiğinde yumurtaların dışarı atılması durumunu ifade etmektedir. Kadınlarda yumurtlama dönemi, regl oldukları zamanın genelde 11 ile 16. günleri arasına denk gelir. Yumurtlama döneminde, yumurtalıkta döllenmeyi bekleyen olgunlaşmakta olan yumurtalar fallop tüpleri aracılığı ile serbest kalır ya da çatlar. Bu sırada rahim ise, döllenecek yumurtaya rahme özel sıvılar salgılayarak hazırlanmaktadır. Olgunlaşmış yumurta serbest kaldıktan sonra rahme düşer ve burada uygun şartlar oluşuyor ise döllenme gerçekleşir. Rahime rahim mukozası sayesinde yapışıp tutunan yumurta, burada belli bir süre işlevini koruyarak kalmaktadır. Genelde 12 ile 24 saat arası süre yaşayan olgunlaşmış bu yumurta, eğer döllenme olmaz ise, regl döneminde kan ve rahim sıvısı ile birlikte dışarı atılır. Fakat yumurta rahimde tutunduğu süre içerisinde eğer döllenme gerçekleşti ise, bu durum olmaz ve gebelik başlar.

Kadınlarda yumurtlama dönemini takip etmek, gebe kalmak isteyen kişiler için önemli bir konudur. Fakat ne yazık ki, yumurtlama dönemi hakkında birçok yanlış düşünce ve kulaktan dolma bilgi ortada dolaşmaktadır. Bu bilgi kirliliği nedeni ile, bebek sahibi olmak isteyen kişiler yanlış yönlendirmelere maruz kalmaktadırlar. Örneğin her kadının yumurtlama tarihinin ayın 14. gününe denk geldiğine dair yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Bu bilgi tamamı ile yanlıştır, her kadının regl döngüsü farklı olduğu gibi yumurtlama dönemi de farklıdır. Bunu hesaplamak için ise birçok yöntem mevcuttur. Bir diğer yanlış inanış ise, her kadının aynı regl dönemi içerisinde birden çok defa yumurtlama geçirdiklerine dair olandır. Bu inanış da bir önceki kadar yanlıştır ve doğrusu, her kadının regl dönemi süresince sadece bir defa yumurtlama geçirdiğidir.

Peki etrafta bu kadar yanlış varken yapılması gereken nedir? Öncelikle bilgi kirliliğine maruz kalmamalı ve uzmanlardan bu konu ile ilgili yardım alınmalıdır. Yumurtlama dönemi gebe kalmak isteyen kadınlar için anahtar nokta olduğundan, bunu hesaplamak için çeşitli takvimler tutabilirler. Fakat en çok işe yarayan yöntem, yumurtlama dönemi belirtilerinin takip edilmesidir. Bu belirtilerin neler olduğunu bilen her kadın, yumurtlama dönemini anlayacaktır. Sizler için hazırladığımız listede, yumurtlama döneminde görülebilecek belirtileri bulabilir, buna göre kendinizi kontrol edebilirsiniz. İşte yumurtlama döneminin belirtileri!

1.Rahim İçi Sıvı Değişimi

Yumurtlama dönemi başladığında, doğal olarak rahim içerisinde de bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu durumları bilip takip ettiğiniz takdirde, yumurtlama döneminde olup olmadığınızı anlamanız bir o kadar kolaylaşacaktır. Yumurtlama döneminde ya da bu dönem yaklaştığında, bunun bir habercisi olarak, yumurta akına benzetebileceğimiz bir tür servikal sıvı görülmektedir. Bu servikal sıvının takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu servikal sıvının yoğunluğunda ve miktarında olan değişimler sayesinde, yumurtlama döneminin yakın olup olmadığını hatta direk yumurtlama döneminde olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Genelleme yapacak olursak, yumurtlama dönemi, bu bahsedilen sıvının kişide en çok görüldüğü güne denk gelmektedir. Gebelik takibi yapan kadınlar bu ayrıntıya dikkat edecek olurlar ise, gebeliğin gerçekleşmesi ve yumurtanın döllenmesi ihtimali artacaktır. Aynı zamanda yine bu döneme dikkat ederek istenilmeyen gebelikler de engellenmiş olur.

2.Vücut Isısındaki Değişim

vucut-sicakligi1

Vücut ısısı, dış etkenler ve vücut içerisinde olan değişimlere göre farklılık göstermektedir. Vücut ısısındaki bu değişimler, dikkatli ve takip edildiği takdirde, yumurtlama dönemine dair bir işaret verebilirler. Genelleme yapılacak olursa, birçok kadın için, ovülasyon yani yumurtlama dönemi olmadan önce, vücut ısısında herhangi bir değişiklik görülmez, vücut ısısı sabit bir şekilde kalmaktadır. Fakat, ovülasyon dönemi başladığında ya da yaklaştığında, kadınların vücut ısılarında bir miktar düşüş şeklinde değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Ayrıca bundan çok daha belirgin olan bir diğer etken ise, yumurtlama dönemi başladıktan, gerçekleştikten hemen sonra kadınların vücut ısılarında ani bir artış gözlemlenmektedir. Ancak vücut sıcaklığındaki bu artış, yumurtlamanın gerçekleştiğinin bir habercisidir. Bu nedenle ilk seferde vücut ısılarını okuyup doğru bir sonuca varılmaması gibi bir durumla karşılaşılabilir. Fakat yapmanız gereken bir iki ay süresince vücut ısısındaki değişiklikleri dikkatlice kontrol etmektir. Bu şekilde düşüşleri ve ani değişiklikleri yakalayarak yumurtlama anını tespit edebilirsiniz.

3.Servikal Değişimler

130420160042421649645_2

Yumurtlama dönemi ve bu döneme giriş sürecinde kadın vücudunda ve özellikle rahimde birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişikliklerin incelenmesi ve fark edilmesi, az önce bahsettiğimiz diğer iki yönteme göre biraz daha zor olabilir. Fakat yine de dikkat edildiği takdirde yumurtlama döneminin yaklaşıp yaklaşmadığına dair bulgular elde edilebilir. Bu yöntem de yine vücut ısısı değişikliğinde olduğu gibi, bir süre dikkatlice takip edilmesi gereken bir dönemdir. Yumurtlamaya hazırlanan ve olgunlaşan yumurtanın rahme düşmesini sağlayan süreçte, rahim birtakım değişikliklere uğramaktadır. Yumurtlama dönemi başladığında rahimin dokusunda daha yumuşak bir hal almaktadır. Ayrıca daha açık, yüksek ve normalde olduğuna göre daha ıslak olacaktır. Bazı kişiler için bu durumlar normal gibi geldiği için, takip edilmesi zor olabilir. Fakat sadece yumurtlama dönemindeki değişiklikleri ayırt edebilirseniz, ovülasyon zamanını öğrenebilirsiniz.

4.Diğer İşaretler

Bahsettiğimiz bu üç belirti, kadınlarda yumurtlama dönemini anlayabilmek için diğerlerine nazaran fark edilmesi daha kolay olan yöntemlerdir. Yumurtlama döneminde ve sırasında kadın vücudunda oluşan değişiklikler ve fark edilebilir belirtiler bunlarla sınırlı değildir. Fakat ikincil belirtiler diyebileceğimiz bu belirtilerin diğerlerinden farkı, her kadın için geçerli olmayabileceğidir. Yani bu belirtiler her kadında rutin bir düzende görülmeyebilir. Yine de bu belirtilerin farkında olmak, vücudunuzu tanımak ve yumurtlama döneminizi takip etmek için önemlidir. Yumurtlama döneminde kişinin pelvis çevresinde bir çeşit ağrı ya da kramp hissedilebilir. Bir diğer belirti ise, meme hassasiyetidir. Bu dönemde meme dokunmaya karşı duyarlı olabilir. Ayrıca karında belirgin bir şişlik, bunun dışında cinsel istekte bir artış, yumurtlama döneminin belirtileri arasında sayılabilir.